Sagowiec jamajski: pielęgnacja
Jednym z najczęstszych problemów, jakie dotykają sagowca jamajskiego jest żółknięcie liści. Zapobieganie polega na odpowiednim dbaniu o roślinę i zapewnianiu jej jak najlepszych warunków do wzrostu. Jak pielęgnować sagowiec jamajski
Najważniejsze jest jego prawidłowe nawadnianie. Nie można tego robić zbyt często, ponieważ możemy doprowadzić do śmierci rośliny. Sagowiec podlewamy kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest już wyschnięta. W okresie letnim co kilka dni, a zimą rzadziej niż raz w tygodniu.
Kolejnym istotnym w pielęgnacji sagowca jamajskiego czynnikiem jest stanowisko. Zamia lubi słońce, jednak nie powinna stać w miejscu, gdzie jest ono zbyt ostre. Może wtedy dojść do poparzenia liści, które staną się nieestetyczne i zeschnięte. Idealnie jest kiedy przyzwyczajamy roślinę do słońca już od najmłodszego wieku. Młodsze okazy zdecydowanie bardziej lubią pełne nasłonecznienie.
Należy też pamiętać, że roślinę, która do tej pory stała w umiarkowanym naświetleniu powinno się stopniowo przyzwyczajać do zmiany natężenia światła.
Stanowisko sagowca powinno być możliwie jak najbardziej osłonięte od wiatru. Zbyt duże przeciągi są przyczyną odpadania liści i ich żółknięcia.
W wielu przypadkach jest to również przyczyna stagnacji we wzroście całej rośliny.
Codzienne zabiegi pielęgnacyjne powinny też obejmować czyszczenie liści, które bardzo łatwo pokrywają się kurzem. Każdy z nich należy przetrzeć wilgotną szmatką o miękkim włosiu. Można też co jakiś czas zastosować
nawóz. Najkorzystniej zrobić to na początku wiosny oraz jesieni.