Data publikacji:

Sagowiec jamajski - pielęgnacja, dobór ziemi, kwitnienie, rodzaje

Moda na domowe dżungle nie przemija, a na rynku dostępnych jest coraz więcej roślin, które do tej pory były nieosiągalne. Wiele osób boi sie jednak egzotycznych okazów myśląc, że ich uprawa wymaga dużego doświadczenia. W wielu przypadkach jest to prawda, a na początek warto wybrać rośliny mało wymagające takie jak sagowiec jamajski. Co musisz wiedzieć o tej roślinie? Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
sagowiec

Sagowiec jamajski: rodzaje

Sagowiec jamajski jest rośliną pochodzącą z Meksyku, która w cieplejszym klimacie rośnie dość powszechnie. Ze względu na jej piękny kształt oraz łatwość hodowli jest niezwykle popularna w domach na całym świecie. Można ją uprawiać w doniczce (osiągnie wtedy maksymalnie 100 cm) lub wprost w glebie (jej wysokość może osiągnąć wtedy nawet 2 metry).

Sagowiec jamajski należy do rodziny Zamiaceae (Zamiowate). Gatunek obejmuje około 11 odmian (w zależności od przyjętej systematyki). Często mylony jest z Sagowcem Cycas ), którego jest bliskim krewnym. Charakteryzuje się grubym pniem oraz parzystopierzastymi, bardzo bogatymi liści. W mowie potocznej często nazywany jest palmą kartonową.

Uwaga! Sagowiec jamajski jest silnie trujący dla ludzi i zwierząt. Pod żadnym pozorem nie można spożywać żadnej jego części. Spożycie może doprowadzić nawet do śmierci, co jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla małych zwierząt.

Sagowiec jamajski: jaka ziemia

Sagowiec jamajski nie jest trudny w uprawie, jednak wymaga dość specyficznego podłoża. Nieprawidłowe dobranie ziemi może powodować żółknięcie liści i spowolnienie wzrostu. Jaka ziemia jest najlepsza do uprawy sagowca jamajskiego? Bardzo ważne jest, aby była żyzna i charakteryzowała się sporą przepuszczalnością, gdyż sagowce nie lubią wilgoci. Powinna być też delikatnie kwaśna.

Najlepiej jest kupić trzy rodzaje podłoża. Ziemię darniową, liściową oraz piasek i wymieszać je w stosunku 3:2:1. Przesadzając Zamie na dnie donicy umieszczamy kermazyt lub żwir. Można również na początek wsypać warstwę kermazytu, a następnie warstwę żwiru. Uchroni to roślinę przez zbyt dużą wilgotnością w korzeniach, która jest niezbyt dobrze przez nią tolerowana.

Następnie resztę doniczki wypełniamy wspomnianą mieszanką ziem lub ziemią do kaktusów. Opcjonalnie można również kupić ziemię przeznaczoną do hodowli palm. Tak przygotowaną doniczkę można również delikatnie pokryć mchem lub drobnymi kamyczkami, czy łupinkami orzechów. Taki zabieg będzie zapobiegał parowaniu wody, a dodatkowo stanowi element ozdobny.

Sagowiec jamajski: uprawa

W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziemy nasiona sagowca jamajskiego. Jak uprawiać tę roślinę? Jej wyhodowanie z nasion zajmie trochę czasu, jednak satysfakcja jest gwarantowana. Samo kiełkowanie sagowca trwa od 3 do 5 tygodni.

Nasiona możemy wysiewać cały rok, należy tylko pamiętać o ich wcześniejszym namoczeniu. Proces ten trwa 3 dni. Woda, której używa się do namaczania koniecznie musi być przegotowana, a najlepiej jest wzbogacić ją aktywatorem kiełkowania. Tak przygotowane nasionka sadzimy w doniczce z włóknem kokosowym lub żwirem.

Głębokość siewu to 1 centymetr. Całość powinno sie przykryć wilgotną ściereczką lub mchem. Roślina powinna stać w dość ciepłym miejscu, o umiarkowanym dostępie do światła słonecznego. Należy utrzymywać wilgotność podłoża. Roślinę hodujemy w ten sposób aż nie wypuści dwóch łodyżek z liśćmi. Kiedy to nastąpi należy przesadzić ją do większej doniczki zgodnie ze wskazówkami powyżej.

Sagowiec jamajski: kwitnienie

Kwiaty sagowca są brązowe, a z wyglądu przypominają kolbę kukurydzy. Osiągają naprawdę spore rozmiary i prezentują się dość imponująco. Kiedy następuje kwitnienie sagowca jamajskiego? Możemy się spodziewać go na początku czerwca, jednak kwiaty nie muszą się pojawiać każdego roku. W przypadku odmiany jamajskiej nie ma potrzeby wycinania kwiatu, nie ma on dużego wpływu na ogólną kondycję rośliny,

Sagowiec jamajski: pielęgnacja

Jednym z najczęstszych problemów, jakie dotykają sagowca jamajskiego jest żółknięcie liści. Zapobieganie polega na odpowiednim dbaniu o roślinę i zapewnianiu jej jak najlepszych warunków do wzrostu. Jak pielęgnować sagowiec jamajski

 Najważniejsze jest jego prawidłowe nawadnianie. Nie można tego robić zbyt często, ponieważ możemy doprowadzić do śmierci rośliny. Sagowiec podlewamy kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest już wyschnięta. W okresie letnim co kilka dni, a zimą rzadziej niż raz w tygodniu.

Kolejnym istotnym w pielęgnacji sagowca jamajskiego czynnikiem jest stanowisko. Zamia lubi słońce, jednak nie powinna stać w miejscu, gdzie jest ono zbyt ostre. Może wtedy dojść do poparzenia liści, które staną się nieestetyczne i zeschnięte. Idealnie jest kiedy przyzwyczajamy roślinę do słońca już od najmłodszego wieku. Młodsze okazy zdecydowanie bardziej lubią pełne nasłonecznienie.

Należy też pamiętać, że roślinę, która do tej pory stała w umiarkowanym naświetleniu powinno się stopniowo przyzwyczajać do zmiany natężenia światła. Stanowisko sagowca powinno być możliwie jak najbardziej osłonięte od wiatru. Zbyt duże przeciągi są przyczyną odpadania liści i ich żółknięcia.

W wielu przypadkach jest to również przyczyna stagnacji we wzroście całej rośliny. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne powinny też obejmować czyszczenie liści, które bardzo łatwo pokrywają się kurzem. Każdy z nich należy przetrzeć wilgotną szmatką o miękkim włosiu. Można też co jakiś czas zastosować nawóz. Najkorzystniej zrobić to na początku wiosny oraz jesieni.
Zdjęcie: jchizhe/Envato Elements
Autor: Noemi Wejer