Data modyfikacji:

Sansewieria - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Sansewieria zwana również wężownicą to jedna z bardzo dekoracyjnych roślin, które chętnie uprawiamy w swoich domach. Nie ma w tym nic dziwnego. Pielęgnacja sansewierii nie jest trudna zaś sama roślina jest długowieczna. Do tego prezentuje się naprawdę pięknie dzięki swoim dekoracyjnym, mocno wybarwionym liściom. Sprawdźmy co warto wiedzieć o tej roślinie i jak zająć się nią w odpowiedni sposób. Wbrew pozorom nawet początkujące osoby poradzą sobie z jej uprawą.
sanseveria
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest sansewieria. Nazywana również wężownicą, a także, żartobliwie “językiem teściowej” jest rośliną, która należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Na świecie istnieje 70 gatunków tej rośliny, których naturalne środowisko stanowi tropikalny klimat Afryki oraz Azji.

Jako roślina ozdobna zawitała w Europie w 1794 roku. Obecnie jest to popularna roślina ozdobna, która występuje najczęściej w dwóch odmianach. Są to Sansevieria trifasciata i Sansevieria cylindrica.

Jak wygląda sansewieria?

To co wyróżnia sansewierię na tle innych roślin dekoracyjnych, które zdobią nasze domy to z całą pewnością dekoracyjne, mięsiste liście, które są nie tylko szerokie i długie, ale również ostro zakończone. Posiadają ciekawe, piękne ubarwienie w różnych odcieniach zieleni, często są jaśniejsze po brzegach liści. Liście wyrastają z podziemnych, niewidocznych dla oka korzeni znajdujących się w ziemi. Sansewieria nie tworzy pnia. Jej liście mogą zebrać się w kępy tworzące rozetę lub rosnące ku górze. Kwitnienie sansewierii w warunkach domowych jest możliwe jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie nawodnienie oraz odżywienie. Wówczas możemy zauważyć małe, zielono białe kwiaty na krótkich łodygach. Wyróżniają się przyjemnym, słodkawym zapachem. Warto jednak mieć świadomość, że kwitnienie jest w przypadku tej rośliny dość rzadkie i zdarza się u doświadczonych hodowców. Nie stanowi to jednak problemu - liście rośliny są wystarczająco dekoracyjne.

Uprawa sansewierii - jakiego stanowiska i ziemi potrzebuje?

Aby uprawa sansewierii była skuteczna a roślina dobrze się rozwijała konieczne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków wzrostu. Przede wszystkim zadbajmy o wybór odpowiedniego stanowiska. Powinno być one dobrze nasłonecznione oraz ciepłe. Optymalnie aby temperatura w miejscu, w którym znajduje się roślina wynosiła 21-24°C. Nie powinna być także niższa niż 15 stopni.

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego podłoża. Jakiej ziemi potrzebuje sansewieria? Roślina jest sukulentem, dlatego też najlepiej sprawdza się ziemia dla kaktusów. Z powodzeniem możemy zastosować również mieszankę kompostu oraz żwiru. Nieco gorzej poradzi sobie roślina, której podłożem będzie ziemia ogrodowa dostępna powszechnie w sklepach. Stawiajmy więc na podłoże przepuszczalne i mineralne.

Przesadzanie - o czym warto pamiętać?

Decydując się na uprawę sansewierii musimy pamiętać, że roślina osiągnąć może nawet do 150 cm wysokości. Co więcej, jej kłącza potrafią dynamicznie się rozwijać i doprowadzić nawet do rozsadzenia doniczki. Dlatego też niezwykle ważnym jest aby roślinę sadzić w ciężkich naczyniach - np. wykonanych z ceramiki. Doniczka powinna być również dużą średnicę. W przypadku tej rośliny bardzo ważny jest również odpowiedni drenaż - powinien zapewniać dobrą przepuszczalność wody.
Sansewierię od czasu do czasu należy także przesadzać, szczególnie w okresie jej dynamicznego wzrostu. Pierwszym sygnałem, który powinien nas zmotywować do zapewnienia roślinie większej doniczki są z całą pewnością widoczne, wystające z doniczki kłącza. Może również zdarzyć się brak miejsca doprowadza do tego, że liście sansewierii zaczynają więdnąć i zwisać. Najlepiej przesadzać ją wczesną wiosną.

Podlewanie i nawożenie sansewierii

Kolejną niezwykle ważną kwestia w uprawie sansewierii jest odpowiednie podlewanie. Jak możemy zauważyć, jest to roślina, która posiada grube i mięsiste liście, w których znajduje się naprawdę dużo wody. Dlatego też jest w stanie poradzić sobie bez obfitego i częstego podlewania. Wprost przeciwnie, jeśli będziemy podlewać roślinę zbyt obficie może dojść do gnicia kłączy. Woda musi mieć również możliwość uciec z doniczki.

Co ważne, bardzo istotne jest aby podczas podlewania wody nie kierować jej strumienia bezpośrednio na rozetę i nie moczyć liści. Dbając o sansewierię pamiętać należy także o nawożeniu. W tym celu wykorzystujemy produkty przeznaczone dla kaktusów.

Co ważne, nawozu nie powinno być zbyt dużo, ponieważ może doprowadzić do brązowienia liści. Specjaliści zalecają aby dawkę wskazaną przez producenta nawozu dzielić na pół. Pamiętajmy również o tym, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy roślina zimuje nie stosować nawożenia.

Pielęgnacja i przycinanie sansewierii

Mówiąc o zimowaniu warto wspomnieć jakich warunków potrzebuje sansewieria w okresie od września do marca. Pamiętajmy, że jest rośliną, która nie jest zimoodporna, dlatego w tym czasie potrzebuje temperatury wynoszącej ok 15 stopni Celsjusza oraz znacznie mniej obfitego podlewania. Wraz z nastaniem wiosny usuwamy schnące i brązowiejące liście. Co ważne, usuwamy cały liść nie zaś jego kawałek. Przycinanie sansewierii może bowiem doprowadzić do rozwoju chorób i pasożytów, co więcej, tracą one swój piękny wygląd. Roślinę możemy także rozmnożyć przez podział. Część osób uzyskuje również sadzonki liściowe, co również jest skuteczną metodą na rozmnożenie tej pięknej rośliny.
Zdjęcie: valeriygoncharukphoto/Envato Elements
Autor: Kamila Łońska-Kępa