Robisz remont w salonie? A może dopiero urządzasz swój wymarzony salon w nowym domu czy mieszkaniu? Nie zapominaj o suficie – to duża przestrzeń, która zapewnia szereg możliwości aranżacyjnych. Jak zatem wykończyć sufit w salonie? Zapraszamy do poniższego poradnika po garść porad i inspiracji.
Czyli sufit wykonany z gipsowo-kartonowych płyt zamocowanych na metalowych profilach. Podwieszany sufit w salonie daje wiele możliwości aranżacyjnych – można go różnorodnie wyginać i tworzyć niesamowite konstrukcje oparte na kilku poziomach i wielu kształtach.
Z kwestii czysto praktycznych sufit podwieszany rewelacyjnie ukryje elementy instalacyjne, np. od oświetlenia. Ponadto przy pomocy takiego sufitu możecie gustownie wydzielić przestrzeń – sprawdza się to zwłaszcza w salonach z aneksem kuchennym i jadalnią.
Pamiętajcie, że podwieszany sufit najlepiej prezentuje się w dość wysokich i dużych salonach – może niestety optycznie zaciemniać małe pomieszczenia. Ważne, aby maksymalnie wykorzystać podwieszany sufit i urozmaicić go efektownym oświetleniem, np. taśmami ledowymi zmieniającymi kolor.
Czy wiecie, że podwieszany sufit w salonie może też być wykonany z cienkich drewnianych lamelek? Takie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych salonach, a także tych inspirowanych japońską kulturą i architekturą.
Sufity napinane to nadal dość mało popularne konstrukcje, ale warto przyjrzeć im się nieco bliżej – to świetna alternatywa dla sufitów podwieszanych i daje jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych. Sufit napinany to nic innego jak odpowiednio naciągnięty materiał, a właściwie folia PCV.
Zaletą takiego sufitu jest to, że można spersonalizować go na wiele różnych sposobów. Do wyboru macie folie PCV o wykończeniu satynowym, matowym, lustrzanym, z nadrukiem, a nawet waszym zdjęciem w formacie XXL.
Marzycie o tym, aby mieć w salonie gwieździste niebo? Napinany sufit to idealne rozwiązanie. Warto wspomnieć, że montaż takiego sufitu jest niezwykle czysty, a jeśli zdecydujecie się na profesjonalną firmę wykonującą takie usługi, to zajmie on jedynie kilka godzin. Ponadto sufit napinany poprawia akustykę pomieszczenia i świetnie maskuje wszelkie instalacje. Co więcej, można go podświetlić.
Czy takie wykończenie sufitu ma jakieś wady? Niestety jest dość drogie. Oczywiście taką konstrukcję można też wykonać samodzielnie, ale to dość skomplikowane zadanie, wymagające dużej wprawy, więc efekt własnoręcznego montażu może was rozczarować. My mimo wszystko polecamy zaufać profesjonalistom.
Odpowiednio rozplanowane oświetlenie potrafi rewelacyjnie odmienić wnętrze i wpłynąć na codziennie spędzany w nim czas. Jakie oświetlenie LED wybrać do salonu i jak ozdobić nim sufit?
Świetnym rozwiązaniem są chociażby gzymsy LED. Oprócz tego możecie zdecydować się na ledowe oświetlenie zabudowy karnisza, krawędziowe podświetlenie ściany lub oświetlić wyłącznie półki czy regały w salonie.
Oświetlenie LED to nie tylko powszechnie znane taśmy, ale także punktowe oświetlenie zamknięte w tzw. oprawie tubie. Te ostatnie dają punktowe, przygaszone i bardzo nastrojowe światło. Ponadto taka oprawa jest bardzo minimalistyczna, więc świetnie wpisze się w każdy wnętrzarski styl.
Tapeta na suficie w salonie? Czemu nie – jeśli twoje wnętrze utrzymane jest w minimalistycznym stylu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na suficie nieco zaszaleć. Jak wybrać tapetę na sufit?
Postaraj się, aby ta kolorystycznie nawiązywała do twojego salonu, np. koloru ścian, mebli czy dodatków. Chcesz położyć na suficie tapetę we wzory? To świetny pomysł, ale tylko wtedy, kiedy w twoim salonie są gładkie ściany i nie ma zbyt wielu printów na innych meblach lub dodatkach.
Jakie tapety my polecamy? Te imitujące beton, drewno, cegłę, marmur, kamień, z geometrycznymi wzorami, z marokańskimi ornamentami, do wnętrz loftowych z planem miasta, o nietypowej strukturze, np. weluru, czy tapetę imitującą wszelkiego rodzaju przetarcia na ścianach, np. ze wzorem odpadającego tynku.
Sztukateria znowu staje się coraz popularniejsza. I nie jest już wyłącznie kojarzona z wnętrzami w stylu pałacowym lub glamour. Sztukateria na suficie będzie prezentować się też świetnie do wnętrz eklektycznych.
Jak zaaranżować sufit ze sztukaterią? Na białym suficie naklejcie białą sztukaterię. Lubicie mocniejsze kolory? Na suficie w energetycznym odcieniu, np. żółtym czy turkusowym, naklejcie sztukaterię w odcieniu białym – taki kontrast zdecydowanie doda pomieszczeniu charakteru.
Podobne panele są lekkie, łatwe w montażu, a w internecie znajdziesz ich dziesiątki wzorów i kolorów. Przy pomocy paneli 3D twój sufit ożyje. Ponadto każdego dnia będzie wyglądał inaczej – z panelami 3D niesamowita gra świateł i cieni jest gwarantowana.
Jakie panele 3D powiesić na suficie? Te o kształcie fali, imitujące pikowanie, panele heksagonalne, geometryczne czy nieregularne konstrukcje do złudzenia przypominające skałę.
Kasetony to dla ciebie relikt przeszłości? Rzeczywiście, coraz mniej osób decyduje się na takie wykończenie sufitu, natomiast ono nadal może zostać modnie zaaranżowane.
Świetnym pomysłem są chociażby kasetony imitujące drewno. Możecie także zdecydować się na kasetony z wypukłymi elementami – coś na kształt paneli 3D. A co powiecie na foto kasetony? Na takich kasetonach możecie umieścić dowolnie wybrany nadruk.
Wykończenie farbą do sufitu nie jest niczym zaskakującym, ale może być – wszystko zależy od tego, jaki kolor farby wybierzesz. Kolorowe sufity dodają charakter i mogą wspaniale rozjaśnić wnętrze. Świetnie wyglądają, jeśli są ozdobione sztukaterią – nawet jeśli nie podobają wam się duże i ozdobne ornamenty, to warto skorzystać chociażby z samych listew sztukaterii i przykleić je na łączeniu kolorowego sufitu ze ścianami.
Farbą możecie namalować też na suficie wzory, np. nieregularne kształty czy wasz ulubiony cytat. Świetną alternatywą będą również farby strukturalne, np. te imitujące beton.
Jeśli marzy się wam wyjątkowo przytulny salon w klimacie wiejskiej chaty, to wykończenie sufitu belkami może okazać się strzałem w dziesiątkę! Co więcej, belki na suficie będą też wyglądać świetnie w salonach boho. Wykonując konstrukcję z belek, skorzystajcie ze starego drewna, np. tego z rozbiórek. Wówczas wasze wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.