Data publikacji:

Szkło na ścianę w kuchni: aranżacje. Wady i zalety

Szukasz alternatywy dla płytek w kuchni? Jeśli chcesz wykończyć ścianę między blatem a szafkami w niecodzienny sposób, zastanów się nad montażem szklanych paneli. Szkło na ścianę w kuchni to nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje ciekawy efekt wizualny, a przede wszystkim solidne zabezpieczenie powierzchni.

Czytaj również: Aranżacja kuchni z salonem
szkło na ścianę do kuchni
Ściany w kuchni narażone są na bardzo kłopotliwe zabrudzenia. Para wodna i tłuszcz powstające w trakcie gotowania mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych plam i zacieków. Tradycyjnie w tych najbardziej newralgicznych miejscach montuje się płytki – to oczywiście sprawdzony trop, który ma wiele zalet. Jeśli jednak szukasz niesztampowych rozwiązań, dobrą alternatywą może być właśnie szkło.

Jakie szkło na ścianę w kuchni?

Do wykonania tafli lub paneli ściennych, które montuje się w kuchniach czy łazienkach stosuje się szkło laminowane lub hartowane. Ten pierwszy materiał powstaje w wyniku sklejenia dwóch lub trzech warstw szkła. Między nimi znajduje się folia, która w razie uszkodzenia tafli sprawia, że nie rozpada się ona na kawałki. Dzięki temu materiał uznawany jest za bezpieczniejszy niż jego tradycyjne odpowiedniki, ponieważ zminimalizowane jest ryzyko powstawania szklanych odprysków.


Przeczytaj także: Jak urządzić nowoczesną kuchnię?


Szkło hartowane z kolei powstaje w procesie obróbki termicznej, dzięki czemu jest ono znacznie wytrzymalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. W efekcie materiał jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się na bezpieczeństwo stosowania w domowych warunkach. Do wykonania paneli lub tafli szklanych montowanych na ścianę w kuchni najczęściej stosuje się szkło laminowane.

Szkło na ścianę w kuchni – czy warto?

Zdecydowanie warto! Najważniejszą zaletą szkła na ścianie w kuchni jest łatwa pielęgnacja. Do wyczyszczenia tłustych plam wystarczy zastosować uniwersalny środek czyszczący i ściereczkę z mikrofibry. Do polerowania szkła sprawdzi się znakomicie preparat do mycia szyb. Nie musisz obawiać się o powstawanie rys, ponieważ zabrudzenia usuwa się bez trudu.

Szkło stanowi też dobre zabezpieczenie ściany przed wilgocią. W miejscach newralgicznych, czyli na zakończeniach szklanej tafli lub paneli, konieczne jest dokładne zabezpieczenie szczelin, np. za pomocą silikonu.

Nie sposób też nie wspomnieć o szerokich możliwościach aranżacyjnych, jakie daje szkło na ścianie w kuchni. Materiał może mieć bardzo minimalistyczny charakter – częstym rozwiązaniem są szklane tafle z transparentnego szkła zamontowane na ścianach pomalowanych białą farbą. Przestrzeń między blatem a szafkami w takim wydaniu prezentuje się estetycznie i nowocześnie oraz stanowi dobre tło dla pozostałych elementów wystroju. 

W sprzedaży znajdziesz też bardziej dekoracyjne warianty – szkło na ścianę do kuchni może zdobić brokat, najróżniejsze nadruki czy nawet zdjęcia. W rezultacie możesz w niemal dowolny sposób spersonalizować  wystrój pomieszczenia i dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb.

A jakie są wady szkła na ścianę do kuchni? W aranżacji wnętrz i wykończeniówce nie ma rozwiązań idealnych, każdy materiał ma pewne wady. Podobnie jest w przypadku szklanych paneli czy tafli ściennych. Chociaż ich pielęgnacja jest bezproblemowa, czyszczenie szkła trzeba powtarzać systematycznie. Plamy i zacieki na błyszczącej powierzchni są wyraźnie widoczne, więc jeśli chcesz utrzymać estetyczny wygląd aranżacji, trzeba pamiętać o regularnym przecieraniu szkła ściereczką. 

Szkło na ścianę do kuchni – wzory i pomysły na aranżację

Jak już wiesz, szkło daje naprawdę duże możliwości aranżacyjne. Oto kilka najpopularniejszych rozwiązań.

  • Szklane tafle z kulinarnymi nadrukami

Ziarna kawy, zioła, owoce czy warzywa – w sprzedaży znajdziesz panele i tafle ścienne zdobione nadrukami tego typu. W ten sposób możesz dodatkowo zaakcentować charakter pomieszczenia. Szklane tafle z nadrukami kulinarnymi będą się dobrze komponować z pomieszczeniami utrzymanymi w nowoczesnej estetyce.

  • Szklany panel z krajobrazem

Jeśli lubisz naprawdę wyraziste rozwiązania aranżacyjne, możesz postawić na panel szklany z nadrukiem przedstawiającym krajobraz. Widok na górskie szczyty, nadmorską plażę czy zamglony las będzie efektowną dekoracją wnętrza. Panele z krajobrazem warto komponować z minimalistycznym otoczeniem – nadmiar innych dekoracji i dodatków mógłby sprawić wrażenie chaosu. Panele tego rodzaju komponują się dobrze np. z jednokolorowymi meblami kuchennymi utrzymanymi w nieskomplikowanej estetyce.

  • Szklane panele w roli ekranu 

Panele szklane do kuchni można zamontować również miejscowo, np. tuż przy kuchence, czyli w miejscu, gdzie ściana jest narażona na najbardziej kłopotliwe zabrudzenia.

  • Transparentne szkło na ścianie w kuchni

To ciekawy pomysł, jeśli chcesz zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniami ścianę o interesującej strukturze. Rozwiązanie tego typu stosuje się np. w kuchniach, gdzie ścianę stanowi stara cegła lub zamontowano płytki z cegły rozbiórkowej. W rezultacie materiał jest dobrze chroniony przed zabrudzeniami oraz wilgocią, a efektowne wykończenie pozostaje widoczne.

  • Szkło jak kamienie na ścianę do kuchni

Popularnym rozwiązaniem ze szkłem w roli głównej są panele zdobione wydrukami, które upodobniają je do naturalnych kamieni. Szkło w takim wydaniu prezentuje się surowo i elegancko. Może to być zatem dobry trop, jeśli chcesz uzyskać ciekawy efekt kamienia na ścianie przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów wytrzymałościowych. 
Jak widzisz, szkło na ścianie to praktyczny i efektowny element wystroju. Materiał ten będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli urządzasz nowoczesną kuchnię, w której nie brakuje minimalistycznych rozwiązań.


Przeczytaj także:
  1. Jak urządzić kuchnię z wyspą?
  2. Kuchnia na wymiar. Ile kosztuje? O czym pamiętać?
  3. Jaką fototapetę do kuchni wybrać?
  4. Kuchnia z wyspą i salonem. Praktyczne i modne rozwiązania
  5. Tapety do kuchni. Które sprawdzą się najlepiej? Poradnik


Autor: Kamila Zalińska-Woźny