Wszystko to sprawia, że materiał, jakim zostaną pokryte ściany, powinien być wytrzymały i odporny na zmywanie. Tradycyjnie w wystroju kuchni większość z nas zdaje się na płytki – to sprawdzony sposób, aby utrzymać ściany w higienicznej czystości i zaaranżować estetyczne i funkcjonalne wnętrze. Okazuje się jednak, że alternatywą dla płytek może być właśnie tapeta do kuchni. Jaki model wybrać?
Jeśli szukasz tapety zmywalnej do kuchni, to będzie strzał w dziesiątkę – materiał jest odporny na zachlapania, a nawet ogień, i jest bardzo wytrzymały. Co więcej, tapeta z włókna szklanego pozwala na oddychanie ścian, co jest szczególnie ważne w wilgotnych pomieszczeniach, jak łazienka oraz kuchnia.
W efekcie tapety tego typu są odporne na zmywanie i bardzo trwałe, dlatego sprawdzają się znakomicie nawet w trudnych kuchennych warunkach. A jakby tego wszystkiego było mało, tapety winylowe do kuchni są również odporne na działanie promieni słonecznych, więc nie płowieją z czasem.
Dobrym patentem często stosowanym w duecie z tapetą w kuchni, jest tafla z hartowanego szkła, która zabezpiecza materiał dekoracyjny zamontowany na ścianie. W efekcie, nawet jeśli zdasz się na nieco tańszą i mniej odporną na zaplamienie tapetę, materiał będzie dobrze chroniony i utrzyma się w nienagannym stanie przez długi czas.
Motywy roślinne w klimacie retro – to szczególnie dekoracyjne tapety o wyrazistym wzornictwie. Z reguły przedstawiają kompozycje kwiatów, liści czy wręcz przypominają roślinną plątaninę rodem z dżungli.
Kolorystyka tapet tego typu jest nieco przygaszona i przełamana szarością, chociaż wciąż intensywna. Dzięki temu tapety mają charakter retro i przypominają materiały wykończeniowe stosowane przed laty.
W takim wydaniu tapeta z pewnością będzie wiodącym elementem wystroju, dlatego jeśli zdecydujesz się właśnie na rozwiązanie tego typu, dobrym pomysłem jest wybór pozostałych elementów wystroju w stonowanej kolorystyce. Jednobarwne płytki i meble kuchenne będą dobrym tłem dla wzorzystej tapety i sprawią, że to właśnie ona będzie grać pierwsze skrzypce.
Skandynawskie wzory – najczęściej są to materiały wykończeniowe o subtelnym wzornictwie – na jasnym, zwykle białym, szarym czy beżowym tle znajdują się nieskomplikowane wzory inspirowane naturą. Tapeta w kuchni ze skandynawskimi wzorami będzie dość stonowanym dodatkiem do stylizacji kuchni, więc możesz bardziej zaszaleć w doborze dodatków.
Wzory geometryczne – regularne kształty i proste formy geometryczne pozwalają na uzyskanie harmonijnego efektu wykończeniowego. Tapety z wzorami geometrycznymi to prawdziwe bogactwo kolorów i najróżniejszych wariantów.
W sprzedaży znajdziesz w zasadzie mnóstwo ciekawych rozwiązań. Tapeta tego typu będzie się dobrze komponować z nowoczesnymi aranżacjami, gdzie dominują elementy wystroju o nieskomplikowanej formie – powtarzalne geometryczne kształty będą ich świetnym dopełnieniem.
Motywy patchworkowe – kompozycje składające się z mieszaniny motywów geometrycznych i roślinnych w marokańskim stylu mogą być dobrym zamiennikiem dla kafli w tym stylu. W sprzedaży znajdziesz tapety tego typu w wielu różnych wariantach kolorystycznych, więc możesz idealnie dopasować odcień do aranżacji kuchni.
Tapeta kuchenna z krajobrazem najlepiej prezentować się będzie w stonowanym otoczeniu, ponieważ sama w sobie jest bardzo wyrazistym elementem wystroju. Dobry efekt uzyskasz, jeśli skomponujesz ją z minimalistycznymi szafkami, np. w białym kolorze oraz z drewnianym blatem – zwłaszcza ten ostatni element aranżacyjnej układanki będzie swoistym wspólnym mianownikiem dla tapety z motywem krajobrazu i zabudowy kuchennej.
Tapety urbanistyczne – jeśli urządzasz nowoczesną kuchnię, w której zamontowane zostaną szafki lakierowane na wysoki połysk, wyposażone w frezowane uchwyty, tapeta kuchenna z widokiem na nowoczesne miasto będzie ciekawym dopełnieniem aranżacji.