Data publikacji:

Telewizor w salonie - pomysły i aranżacje

Zastanawiasz się, gdzie umieścić telewizor w salonie? Na jakiej wysokości go zamontować i jak ukryć kable od telewizora? Przekonaj się, jak zaaranżować komfortowy i dobrze wyglądający kącik telewizyjny, gdzie seanse filmowe i maratony z ulubionymi serialami będą naprawdę przyjemne.
telewizor w salonie

Gdzie umieścić telewizor w salonie?

W całym tym aranżacyjnym zamieszaniu z telewizorem w salonie w roli głównej nie chodzi jedynie o finalny efekt dekoracyjny. Oczywiście wygląd pomieszczenia jest szalenie ważny, ale jeśli umieścisz telewizor w przypadkowym miejscu bez zachowania odpowiednich odległości, komfortowy seans filmowy może być nieosiągalny. Gdzie zatem umieścić telewizor w salonie?
  • Położenie – jeśli to możliwe, wato zadbać, aby światło dzienne nie padało bezpośrednio na ekran odbiornika. W takim przypadku, w naprawdę słoneczny dzień, oglądanie ulubionych programów czy seriali mogłoby być naprawdę kłopotliwe. Działa to także w druga stronę – nie ustawiaj telewizora na ścianie tuż przy oknie, ponieważ światło będzie razić cię w oczy. Jeśli warunki architektoniczne panujące w pomieszczeniu nie pozwalają obejść problemu okien, postaw na solidne zasłony zaciemniające lub rolety.
  • Wysokość telewizora na ścianie – szacuje się, że środek ekranu telewizora powinien znajdować się mniej więcej na wysokości wzroku. Pamiętaj, aby dostosować to położenie do pozycji, w jakiej najczęściej będziesz spędzać czas przed telewizorem. Należy zatem uwzględnić wysokość kanapy czy fotela.
  • Odległość od kompletu wypoczynkowego – w tym przypadku pod uwagę należy brać wielkość oraz rozdzielczość telewizora. Przykładowo komfortowa odległość od odbiornika o przekątnej 55 cali wynosi 2,1 metra, a dla liczącego 65 cali już 2,5 metra. Co więcej, jak czytamy na stronie internetowej marki Sony, w przypadku telewizorów wyświetlających obraz o rozdzielczości HD, odległość powinna wynosić przynajmniej trzykrotność wysokości ekranu. Podobnie sprawa się ma w przypadku odbiorników 3D.

Jak zamontować telewizor?

  • Wieszak na telewizor – uchwyt to nowoczesny pomysł na telewizor w salonie. Wieszak tego typu można łatwo zamontować za pomocą standardowych wkrętów. Zapewnisz sobie w ten sposób wygodę, ponieważ możesz idealnie dostosować położenie odbiornika do swoich potrzeb, co jest niemożliwe np. w przypadku niektórych mebli RTV. Wybierając uchwyt na telewizor pamiętaj, aby dobrać konkretny model do typu odbiornika. Dotyczy to przede wszystkim dopuszczalnej wagi sprzętu.
Przeczytaj także: Na co należy zwrócić uwagę, kupując meblościankę RTV?
  • Meble RTV – szafki, stoliki czy całe meblościanki RTV to bardziej klasyczne rozwiązanie. Pozawalają na praktyczne zagospodarowanie wnętrza, bo obok powierzchni, na której ustawisz telewizor oraz niezbędne przy nim akcesoria, znajdziesz tu też miejsce na przechowywanie różnych domowych szpargałów. Szczególnie pojemne są meblościanki RTV – zabudowy tego typu często wyposażone są w wiele półek, szafek i szuflad, dzięki którym można zorganizować sprawny system przechowywania w salonie. To też dobra recepta na to, jak ukryć kable za telewizorem, ponieważ meble RTV w tylnej części mają otwory pozwalające na poprowadzenie przewodów.

Jak ukryć kable od telewizora?

  • Zabudowa pod telewizor w salonie – to dobry patent, żeby zamaskować przewody od telewizora wiszącego na ścianie. Efektowne panele ścienne czy kamienne okładziny sprawią, że przewody będą niewidoczne. Ponadto taki element wystroju na ścianie za telewizorem sprawi, że kącik telewizyjny zostanie dodatkowo optycznie zaakcentowany.
  • Prowadnica – obudowa z tworzywa pozwoli zamaskować nawet kilka przewodów.
  • Szyna podtynkowa - aby ukryć kable od telewizora tą metodą, należy wykonać bruzdę w ścianie, osadzić w niej prowadnicę, a następnie zagipsować miejsce montażu. To dość kłopotliwy proces, dlatego o szynie podtynkowej najlepiej pomyśleć na etapie wykańczania wnętrza. 
Przeczytaj także:
  1. Jak urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy?
  2. Jak dobierać do siebie plakaty?
  3. Stolik pomocniczny - jaki wybrać i gdzie go umieścić?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny