Wentylacja na poddaszu
Wentylacja poddasza jest szczególnie ważna ze względu na mniejszą kubaturę pomieszczeń – skośne ściany – oraz szybsze nagrzewanie latem. Stała wymiana powietrza podnosi komfort pomieszczeń i zapewnia zdrowsze warunki bytowe. Wilgotność względna w pomieszczeniach mieszkalnych przy temperaturze około 21 stopni Celsjusza powinna wynosić pomiędzy 30 a 65%. Przepisy, które regulują kwestie wentylacji, to przede wszystkim „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Jest to akt prawny określający podstawowe wymagania odnośnie systemów wentylacji, natomiast szczegółowe wytyczne zawierają odpowiednie normy, np. PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania”.
Wentylacja grawitacyjna w pomieszczeniach mieszkalnych – kiedyś obowiązkowa – później zniesiona – od pewnego czasu znów obowiązuje, ale oprócz łazienek i kuchni tylko w pokojach na poddaszu, dlatego jest rzadko realizowana. W starszych budynkach można spotkać kratki wentylacyjne we wszystkich pomieszczeniach. Rzeczywiście, w przedwojennym prawie budowlanym oraz w początkowym okresie powojennym obowiązywały bardzo czytelne przepisy, nakazujące wykonanie wentylacji we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Niestety później z racji źle pojętych oszczędności te wymogi zarzucono. Obecnie wentylacja jest obowiązkowa – co oczywiste w łazienkach i kuchniach – oraz co nie dla wszystkich projektantów oczywiste, we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych na poddaszu. Dokładne przepisy wskazują minimalną wymianę powietrza dla pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego na poziomie 30 m3/h.
Większość domów jednorodzinnych w Polsce jest budowana w standardzie kondygnacja parterowa plus poddasze użytkowe. Jednak pomimo, że kwestia wentylacji poddasza dotyczy większości inwestorów indywidualnych, ciągle jest traktowana po macoszemu. W przeciwieństwie do instalacji elektrycznych czy gazowych, które muszą zostać wykonane przez fachowców z odpowiednimi uprawnieniami, za wentylację nie odpowiada osobny specjalista. Wprawdzie przy odbiorze budynku konieczne jest sprawdzenie przewodów kominowych przez kominiarza, jednak skupia się on głównie na odprowadzeniu spalin z kotła centralnego ogrzewania lub kominka. W praktyce jedyną osobą odpowiedzialną za całość instalacji jest architekt, który nie zawsze przykłada należytą wagę do tego tematu albo w imię oszczędności decyduje się na kompromisy utrudniające późniejsze prawidłowe działanie systemu. Warto więc, by sam inwestor poznał zasady prawidłowego wykonania wentylacji i przypilnował architekta wykonującego lub adaptującego gotowy projekt.