Data modyfikacji:

Ogród wiosną. Jak przywitać wiosnę w ogrodzie?

Wiosna w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Pielęgnacja trawnika, pierwsze nawożenie, kosmetyczne cięcia czy przygotowanie rozsad – to tylko kilka spośród najważniejszych czynności, jakie trzeba wykonać wiosną w ogrodzie. Jeśli chcesz, aby twoja działka prezentowała się świetnie, zobacz, jakie punkty powinny znaleźć się na ogrodniczej liście zadań na początku sezonu.
wiosna w ogrodzie

Kiedy zaczyna się sezon ogrodniczy?

Wiosna w ogrodzie zaczyna się tak naprawdę na krótko przed nastaniem tej kalendarzowej. Jeśli aura na to pozwoli, pierwsze prace trzeba wykonać już na początku marca. Naturalnie trzeba obserwować uważnie prognozy pogody, aby nie przeprowadzić niektórych zabiegów przedwcześnie. Wiosenne przymrozki mogą okazać się niebezpieczne dla roślin.

Wiosna w ogrodzie: pielęgnacja trawnika

Jeśli chcesz, aby przez cały sezon zielony dywan wokół domu prezentował się naprawdę okazale, duża część wiosny w ogrodzie powinna minąć pod szyldem pielęgnacji trawnika. Oto kilka najważniejszych czynności, które należy wykonać.
  • Grabienie resztek roślin i suchej trawy – nawet jeśli jesienią wszystkie opadłe liście zostały usunięte z murawy, to w okresie zimowym z pewnością na trawie znalazło się sporo nowych odpadów. Obumarłe części roślin i opadłe liście z czasem będą gnić i wyglądać nieestetycznie na trawniku.
  • Wertykulacja – to zabieg, który pomaga pozbyć się filcu, czyli warstwy zeschniętej trawy zalegającej tuż przy glebie. Dzięki temu możliwy jest lepszy dopływ powietrza i składników odżywczych do systemu korzeniowego trawy. Wertykulację wykonuje się przy użyciu wertykulatora, a na niewielkich trawnikach mogą sprawdzić się specjalne grabie. To nieskomplikowane narzędzie ogrodnicze, które wykonuje płytkie pionowe nacięcia w darni.
  • Uzupełnianie ubytków i wysiew nasion – w miejscach, gdzie długo zalegała gruba warstwa śniegu lub tam, gdzie występował filc, mogą pojawiać się ubytki w murawie. Do ich uzupełnienia najlepiej jest zastosować taką samą mieszankę, jaka została wykorzystana podczas zakładania trawnika lub specjalną kompozycję do regeneracji murawy. Jeśli jednak nie pamiętasz, jakiej trawy użyłeś, postaw na specjalną mieszankę do dosiewek. Zacznij od spulchnienia gleby w miejscach, gdzie wykonasz dosiewki. W tym celu najlepiej jest zastosować widły, kultywator lub solidne grabie. Po rozprowadzeniu trawy należy przykryć ją niewielką warstwą gleby, a następnie utwardzić i solidnie podlać.
  • Aeracja – w efekcie tego zabiegu trawnik będzie lepiej napowietrzony, odżywiony, a do korzeni trafiać będzie więcej wilgoci. Aerację przeprowadza się wykonując nakłucia trawnika o głębokości mniej więcej 15 cm. W tym celu można zastosować narzędzie elektryczne, które znacznie ułatwi pracę  lub specjalne nakładki z kolcami na buty. Pamiętaj, aby zabiegi te przeprowadzić zanim jeszcze trawa zacznie rosnąć.
  • Nawożenie – bardzo ważne jest, aby po okresie spoczynku pobudzić trawę do wzrostu. W tym celu zastosuj wieloskładnikowy nawóz przygotowany na bazie azotu – to właśnie ten element sprawi, że twój trawnik obudzi się do życia. Aby równomiernie rozprowadzić nawóz po trawniku,  najlepiej jest zastosować siewnik.
  • Piaskowanie – ostatnia czynność to rozprowadzenie na trawniku niewielkiej ilości piasku, który z czasem dostanie się do otworów przygotowanych w trakcie aeracji. To z kolei doprowadzi do rozluźnienia gruntu i w efekcie sprawi, że trawnik będzie lepiej rosnąć. Piaskowanie najlepiej jest połączyć z nawożeniem – pamiętaj, aby przy tej ostatniej czynności stosować siewnik, dzięki czemu równomiernie rozprowadzisz preparat na murawie.

Wiosna w ogrodzie: usuwanie zimowych okryć

Okrywy z agrowłókniny czy słomy, które zabezpieczały rośliny ozdobne przed przymrozkami i śniegiem, zdejmuje się  już mniej więcej w połowie marca. Zanim przystąpisz do tej czynności, koniecznie sprawdź prognozy – wiosenne przymrozki mogą okazać się równie szkodliwe, jak niskie temperatury w trakcie zimy.
Warto również zaopatrzyć się w kilka worków ziemi. Zorientuj się, jaką glebę preferują rośliny, które chcesz posadzić. Jeżeli mają inne wymagania, w twoim ogródku  będzie musiało się znaleźć kilka rodzajów gleby. Zaopatrz się również w nawozy, np. kompost czy obornik.

Chcesz, aby w twoim nowym ogródku znalazł się chodnik lub kostka brukowa? Teraz jest właśnie moment na to, aby ją położyć. To samo tyczy się oświetlenia, np. lamp umocowanych przy chodniku.
Jeśli to możliwe, warto zachować używane pokrywy i przechować je w pomieszczeniu gospodarczym, aby mogły posłużyć również w kolejnym sezonie zimowym.

Jakie kwiaty sadzimy wiosną?

Zanim zaczniesz obsadzać swój ogród za pomocą roślin ozdobnych czy przed założeniem warzywnika, konieczne jest właściwe przygotowanie gleby. W tym przypadku możesz zdać się na kilka rozwiązań. Szpadel i widły to dość czasochłonne zajęcie, jednak sprawdza się przy naprawdę niedużych działkach.

Jeśli jednak zakładasz duże rabatki i twój ogród ma pokaźne rozmiary, warto skorzystać z glebogryzarki . Urządzenie spulchni i odchwaści podłoże oraz je wyrówna, co pozwoli ci zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku. Na tym etapie warto wymieszać wzruszoną ziemię z kompostem, co wzbogaci ją w próchnicę i użyźni. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można sadzić rośliny ozdobne czy warzywa.

Wiosną w ogrodzie sadzimy nagietki, mieczyki, jaskry, frezje, bratki, stokrotki czy lilie. Ponadto połowa marca to dobry moment, aby wsadzić do doniczek bulwy bylin kwitnących, czyli np. begonii lub dalii. W tym czasie również można zasadzić trawy ozdobne i paprocie ogrodowe.

Przygotowanie rozsad, czyli wiosna w ogrodzie warzywnym

W początkach marca warto przygotować rozsady kwiatów ozdobnych czy warzyw. Do niewielkich doniczek lub rozsadników z żyzną glebą należy wysiać nasiona wybranych roślin i utrzymywać je w ciepłym otoczeniu. Podłoże należy dobrać do charakteru przygotowywanej rozsady. Przykładowo, w przypadku uprawy warzyw, najlepiej sprawdzi się ziemia z torfem i piaskiem, ale możesz też zdać się na gotowe mieszanki, które znacznie ułatwią całą pracę.
Wysiane sadzonki w rozsadnikach należy utrzymywać w ogrzewanym pomieszczeniu, gdzie nie występują zbyt duże wahania temperatur. Ponadto stanowisko, na które trafi rozsada musi być jasne, więc dobrym rozwiązaniem będzie nawet ustawienie sadzonek na parapecie. Pamiętaj o regularnym podlewaniu.

Po około trzech  tygodniach od wykiełkowania roślin, można je przesadzić do większych pojemników, które stopniowo z czasem wystawia się na zewnątrz, w celu przyzwyczajenia sadzonek do niższych temperatur. Prawdziwa wiosna w ogrodzie warzywnym, czyli sadzenie warzyw do gruntu, można zacząć już w kwietniu, gdy temperatury się ustabilizują.

Przycinanie drzew i krzewów wiosną

Wiosna w ogrodzie to również czas, kiedy trzeba wykonać cięcia kosmetyczne drzewek ozdobnych oraz owocowych. To wpłynie korzystnie nie tylko na wygląd korony drzewa, ale też sprawi, że do wewnętrznych gałęzi docierać będzie więcej światła i powietrza. Dzięki temu z kolei możliwy jest bujniejszy wzrost, a w przypadku drzew owocowych zebranie lepszego plonu.

Zanim złapiesz za sekator lub nożyce, sprawdź prognozę pogody. Temperatura podczas przycinania drzewek powinna być na plusie i wciągu najbliższych dni nie może spadać poniżej zera. Pamiętaj, aby z przycinaniem zdążyć zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki.

Brzoskwinie, nektaryny, grusze i jabłonie możemy przycinać już w marcu, gdy pogoda jest nieco bardziej stabilna. Które pędy należy usuwać? Przede wszystkim pozbądź się gałązek, które kierują się do środka korony oraz ku dołowi. W rezultacie sprawisz, że korona będzie prezentować się schludnie i nabierze lepszego pokroju.

Sprawdź także: Czym pryskać drzewka owocowe na wiosnę?.

Ogród wiosną, czyli przegląd narzędzi

Zanim sezon ogrodniczy ruszy pełną parą, warto przeprowadzić konserwację sprzętu ogrodniczego, zwłaszcza jeśli ta czynność została zaniedbana jesienią. Dokonaj przeglądu wszystkich narzędzi ręcznych. Jeśli jest taka potrzeba, oczyść je dokładnie z resztek ziemi oraz roślin. Do czyszczenia łopat, szpadli, grabi i innych sprzętów tego typu świetnie sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa, dzięki której łatwo usuniesz nawet zaschniętą glebę. Następnie warto zabezpieczyć sprzęt przy użyciu oleju, co sprawi, że metalowe elementy będą chronione przed korozją.

Zwróć też uwagę na kondycję narzędzi tnących. Ostrza kosiarki, podkaszarki czy nawet sekatorów mogą wymagać naostrzenia. Musisz wiedzieć, że pracując z tępymi narzędziami, narażasz trawnik czy przycinane drzewka i krzewy na uszkodzenie.

Na koniec prac przygotowawczych w ogrodzie na wiosnę, dobrym pomysłem jest także zrobienie porządku w domku gospodarczym czy domowej narzędziowni. Uporządkowane przechowywanie sprzętów oszczędzi ci nerwowych poszukiwań, gdy konkretne akcesoria okażą się pilnie potrzebne. Trzeba również pamiętać o regularnym kontrolowaniu słupków rtęci – w razie nagłego przymrozku niektóre rośliny i krzewy warto chociaż chwilowo ponownie okryć czy usypać kopczyki z ziemi.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny