Pierwszym krokiem i prostym sposobem na wygłuszenie drzwi jest ich jak najdokładniejsze uszczelnienie. Usuń stare, zużyte uszczelki i zastąp je nowymi. Głównym problemem nie są bowiem dźwięki przenikające przez drzwi, ale te przedostające się wokół nich. Nawet niewielka przestrzeń może przepuścić znaczną ilość hałasu. Stąd właśnie pojawia się potrzeba dobrego uszczelnienia krawędzi drzwi oraz właściwego uregulowania zawiasów.
Do każdej z czterech krawędzi drzwi można przymocować wyciszające uszczelki, montując je także na krawędziach ościeżnicy. Wybierz odpowiednią grubość uszczelek, aby zagwarantować szczelne zamykanie drzwi oraz ich łatwe otwieranie. Upewnij się, że zamek można bez problemu zamknąć. Wszelkie możliwe ubytki wokół drzwi wypełnij pianką montażową lub profesjonalną szpachlą. Niezwykle istotny jest także montaż właściwego progu - drzwi muszą do niego szczelnie przylegać po zamknięciu.
Wygłuszenie drzwi wejściowych, które są puste w środku, można także przeprowadzić, dodając dodatkowy krok - wiercąc małe otwory po jednej stronie drzwi, jeśli to możliwe na ich krawędzi, a następnie wypełnienie, na ile to możliwe, środka drzwi pianką, używając długiego, wąskiego dozownika. Po wyschnięciu pianki potraktuj otwory profesjonalnym pistoletem do uszczelniania. Uważaj przy tym na to, aby nie zakleić zamka. Wygłuszenie drzwi wejściowych w taki sposób, jeśli wykonane schludnie, nie powinno bardzo zmienić ich wyglądu lub wagi, ale poprawi nieprzepuszczalność.
Rozwiązaniem nieco bardziej wpływającym na wygląd drzwi, jest wykorzystanie maty do wygłuszania drzwi czy specjalnej tapicerki wypełnionej wygłuszającą pianką. Inną opcją jest także po prostu zawieszenie na drzwiach kotary z grubszego materiału, która blokować będzie dźwięki oraz ewentualne podmuchy zimnego powietrza, np. przy wchodzeniu lub wychodzeniu z domu.
Jeśli chodzi o cenę całego przedsięwzięcia, jakim jest wyciszanie drzwi wejściowych, dużym plusem jest to, że zabranie się za pracę samodzielnie nie jest wcale bardzo trudne, a pozwala zaoszczędzić na fachowcach. Zapłacisz więc jedynie za wszelkie potrzebne materiały i oczywiście będziesz musiał poświęcić także swój czas. Cena za zatrudnienie tapicera będzie zaczynać się prawdopodobnie w granicach 200 zł i wyżej. W tej kwocie spokojnie zmieszczą się potrzebne do samodzielnej pracy materiały i sporo jeszcze zostanie.
To, co chcemy zrobić, to zmniejszyć ilość hałasu dostającego się do naszego samochodu z zewnątrz, hałasu wewnętrznego, a także wszelkich wibracji. Wygłuszenie sprawi, że jego budowa będzie wyglądała (i brzmiała) na bardziej solidną, za każdym razem, gdy zamykać będziesz drzwi. W niektórych samochodach drzwi wewnętrzne nie posiadają zamontowanego żadnego materiału tłumiącego dźwięk. Ich zamykanie brzmi jak uderzenie w blaszaną puszkę.
Cisza, mniej czynników rozpraszających uwagę oraz ogólnie bardziej komfortowe i przyjemne warunki jazdy – to to, czego możesz oczekiwać, gdy zaczniesz wygłuszać swój samochód. To nieco trudniejsze i bardziej skomplikowane zadanie, niż wygłuszanie drzwi wejściowych, jednak nie jest niemożliwe do samodzielnego wykonania.
Jak i czym wygłuszyć drzwi? Zanim rozpoczniesz proces wygłuszania drzwi samochodu, musisz zebrać potrzebne materiały. Należą do nich:
Następnie uzbrój się w instrukcję obsługi danego samochodu (znajdziesz ją w internecie) i naucz się, jak zdemontować listwy drzwiowe oraz gdzie znajdują się klipsy tapicerki.
Ostrożnie zdejmij poszycie drzwi. Uważaj na klipsy — lepiej użyj specjalnego narzędzia do ich usuwania, zamiast mocować się z nimi za pomocą noża czy innych narzędzi. Następnie usuń z drzwi warstwę ochronną i przy użyciu szmatki oraz alkoholu odtłuść wewnętrzną część otworu drzwiowego. Co ważne, usuwanie głośników z drzwi nie będzie wcale konieczne, aby móc je uszczelnić i wygłuszyć.
Po oczyszczeniu wnętrza drzwi, weź do ręki metr do pomiaru przestrzeni, w której chcesz zamontować materiał wygłuszający. Na podstawie zmierzonych długości i szerokości wytnij w piance akustycznej szablon (wcześniej możesz spróbować go na niej narysować dla ułatwienia). Po zdjęciu warstwy ochronnej z pianki przyklej ją do wewnętrznej części drzwi. Następnie, kiedy już masz pewność, że pianka przyklejona jest w odpowiednim miejscu, użyj wałka, aby usunąć wszystkie pęcherzyki spod pianki i pozwolić jej lepiej przylec do drzwi. Nałóż na drzwi kolejno warstwę ochronną, tapicerkę, listwy drzwiowe i poszycie.