Data publikacji:

Wygodna sofa do salonu - jaką wybrać?

Sofy są centralnym punktem mieszkania, to na nich relaksujemy się przed telewizorem lub z książką, a także rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi lub członkami rodziny. Dobra i wygodna sofa do salonu powinna służyć przez wiele lat oraz stanowić istotny element wystroju wnętrza. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

sofa

Sofa to jeden z najważniejszych mebli w domu. W sklepach znajdziemy trudny do ogarnięcia wybór modeli, w przeróżnych, kształtach, kolorach oraz rozmiarach, w cenach od kilkuset do nawet ponad dziesięciu tysięcy złotych. W artykule pomożemy w podjęciu decyzji o zakupie jak najbardziej odpowiedniego do naszych potrzeb mebla. Naprawdę wygodna sofa do salonu nie musi bowiem wiele kosztować ani być zbudowana z egzotycznych materiałów.

Wygodna sofa do salonu – na co zwracamy uwagę przy zakupach?

Przed wyborem sofy określamy przede wszystkim jej zastosowanie oraz miejsce, w jakim stanie w salonie. Jeżeli stanowić będzie centrum mieszkania, warto zainwestować w wytrzymały i solidny mebel, który posłuży nam przez lata. Jeżeli będzie pełnić rolę bardziej dekoracyjną, uzupełniając wystrój większego pomieszczania, zwracamy uwagę głównie na jej cechy wizualne. Duże znaczenie podczas zakupów ma oczywiście budżet, jakim dysponujemy. Niestety, za najbardziej widowiskowe meble będziemy musieli zapłacić odpowiednio więcej.

Kształt sofy i jej przeznaczenie

Sofy przyjmują wiele form i kształtów, które są dopasowane do potrzeb ich użytkowników, a także rozkładu wnętrza. Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów tego mebla.

  • Sofy tradycyjne – idealne rozwiązanie do salonów oraz pokoi dziennych każdego typu. Mebel przyjmuje klasyczny prostokątny lub zaokrąglony kształt, zazwyczaj zakończony z obu stron podłokietnikami. Oparcie często stanowią usuwane poduszki różnej wielkości. Mniejsze egzemplarze dwuosobowe lub trzyosobowe świetnie sprawdzą się w kawalerkach lub mieszkaniach singli. Większe modele pozwalają z kolei spędzić czas w gronie dużej rodziny i przyjaciół.
  • Sofy narożne – sofy w kształcie litery „L” lub „U”, które sprawdzą się zarówno w centralnym miejscu salonu, jak i pod jego ścianami. Format mebla pozwala na korzystanie z niego większej liczbie osób, przy niewiele większej powierzchni zajmowanej podłogi.
  • Sofy rozkładane – sofy z rozkładaną podstawą, które błyskawicznie zamienimy w pełnoprawne łóżko. Świetnie sprawdzą się w małych pokojach oraz mieszkaniach bez osobnej sypialni. Mogą stanowić też rozwiązanie awaryjne, gdy odwiedzają nas goście lub rodzina.
  • Sofy modułowe – mebel składa się z części, z których niektóre można odczepiać i aranżować w dowolny sposób, np. podczas spotkań towarzyskich. Modele te charakteryzują się małą wagą, lekką konstrukcją oraz niskim oparciem.
  • Szezlongi – meble o klasycznej formie sięgającej XIX wieku. Ze względu na wygląd są bardzo eleganckim rozwiązaniem, które pasuje do garderób, salonów w stylu glamour lub gabinetów. Używa się ich głównie w celach ozdobnych.

Rozmiar sofy

Wymiary sofy zależą wprost od wielkości pokoju oraz liczby osób, które mają z niej korzystać. Pamiętajmy, że zbyt duża sofa bardzo łatwo przytłoczy niewielki salon, jeszcze bardziej wizualnie go pomniejszając. Malutki mebel stojący samotnie pośrodku przestronnego salonu będzie wyglądał równie komicznie. W tym drugim przypadku wyjątkowo dobrze sprawdzą się narożniki lub sofy modułowe, które ułożymy według własnych potrzeb, zapełniając przy tym pustą przestrzeń. W przypadku mebli rozkładanych zawsze bierzmy pod uwagę to, ile miejsca zajmują po rozstawieniu. Przy wstawaniu z łóżka nie powinniśmy przecież potykać się o szafki lub stolik do kawy.

Obicie sofy i jej komfort

Tapicerka sofy ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości. Producenci oferują niezwykle bogaty wybór materiałów obiciowych. Najbardziej premiowym pozostaje oczywiście skóra, która przy odpowiedniej i starannej pielęgnacji posłuży nam przez bardzo wiele lat. Tańszą alternatywą będą np. tworzywa sztuczne imitującą naturalną skórę, gorszej jakość tkaniny tego typu mają jednak tendencję do ścierania się, kruszenia się i pękania.

Dobrym rozwiązanie są też grube tkaniny o ciasnym splocie, wykonane z wełny, bawełny lub płótna. Przyjmują one dowolne kolory i wzory, a ponadto są względnie tanie i łatwe w utrzymaniu w czystości. Warto postawić też na tkaniny ze sztucznych włókien, które często odznaczają się podwyższoną odpornością na plamy i zmywanie. Cechy te są niezwykle ważne, zwłaszcza gdy po domu szalej czworonożny pupil lub małe dzieci uwielbiające bawić się farbkami lub jedzeniem. Nie zapominajmy również o komforcie korzystania z mebla, który determinowany jest przez wypełnienie sofy. Gąbka, choć z początku solidna i wygodna, z czasem zacznie się na stałe odkształcać, tracąc swe właściwości. Odczujemy to szczególnie przy zużytych grubych siedziskach, w które dosłownie się zapadniemy. Bardziej trwałe są specjalne pianki, które dopasowują się do kształtu ciała i zachowują elastyczność nawet po wieloletniej pracy. O twarde i solidne siedziska zadbają też materace sprężynowe, które będą idealne, jeżeli sofa pełni również rolę łóżka.

autor: Michał Kułakowski