Data publikacji:

Aranżacja małej kuchni w bloku. Pomysły na kuchnię z oknem

Aranżacja niewielkiej przestrzeni, by była funkcjonalna i stylowa, to wyzwanie. Dotyczy to w szczególności kuchni, w której powinny zmieścić się nie tylko najpotrzebniejsze sprzęty, ale i zapasy oraz naczynia. Dodatkowo powinno znaleźć się w niej wygodne miejsce do spożywania posiłków. Jak stworzyć funkcjonalną aranżację małej kuchni?

mała kuchnia

Funkcjonalne aranżacje małej kuchni - główne cechy

W małej kuchni szczególny nacisk kładzie się na stworzenie trójkąta roboczego, który obejmuje strefę zapasów, przygotowania i gotowania. Dzięki niej przyrządzanie posiłków dla rodziny staje się o wiele prostsze i wymaga mniej czasu. Dobrze rozplanowana przestrzeń sprawia, że osoba korzystająca z kuchni, porusza się po niej wygodniej i swobodniej.

Meble w małej kuchni powinny być jak najbardziej pojemne. Dobrym wyborem jest zastosowanie zabudowy kuchennej do sufitu, dzięki której zyskuje się jeszcze więcej miejsca do przechowywania. Ponadto szafki do sufitu eliminują problem z gromadzeniem się kurzu i tłustych osadów na górnej części mebli.
Jeśli aranżuje się małą kuchnię w bloku, powinno się dokładnie zapoznać z rozmieszczeniem mediów. Instalacja kanalizacyjna, wodna, gazowa nie zawsze mogą być przerabiane. Często na zmiany w ich układzie nie wyraża zgody administrator budynku.

Przy tworzeniu aranżacji małej kuchni ma się z tego powodu ograniczenia związane z ustawieniem kuchenki, zmywarki lub zlewu. Aranżacje małej kuchni powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce, która optycznie powiększa przestrzeń. Meble powinny mieć gładkie, proste fronty. Projektanci wnętrz w aranżacjach małej kuchni w bloku stosują często białe fronty o błyszczącym wykończeniu, które odbijają światło. Dzięki nim wnętrze wydaje się jeszcze większe.

Aranżacje małej kuchni w bloku - na co postawić?

W bloku ważne jest zaprojektowanie możliwie jak największej przestrzeni do przygotowywania posiłków. Zaplanowanie blatu roboczego jest trudne, gdyż często powierzchnia kuchni ma nie więcej niż 5-6 m2. Na tak ograniczonej przestrzeni ważne jest dostosowanie układu mebli do kształtu kuchni.
Aranżacja małej kuchni w bloku o długim i wąskim kształcie powinna skupiać się na jednej stronie pomieszczenia. Ustawienie mebli w linii zapewnia funkcjonalność i jednocześnie swobodny dostęp do wszystkich mebli oraz sprzętów. Kuchenną zabudowę najlepiej rozpocząć od lodówki, za nią ustawić kuchenną szafkę, zlew i na końcu kuchenkę. Jeśli kuchnia ma kształt kwadratu, dobrze jest postawić na aranżację małej kuchni w formie litery U.

Aranżacje małej kuchni - jak wykorzystać okno?

Aranżacje małej kuchni z oknem są wyjątkowo ciepłe i przytulne. Okno w kuchni doskonale doświetla wnętrze i sprawia, że wydaje się ono większe. Przestrzeń pod oknem można wykorzystać na dwa sposoby. W tradycyjnym układzie umieszcza się w niej zlew. W nowocześniejszych wnętrzach pod oknem warto przedłużyć blat kuchenny, który wraz z krzesłami barowymi zmieni się w komfortowe miejsce do spożywania posiłków.
W małej kuchni warto pamiętać o dekoracjach okna. W rustykalnym stylu sprawdzą się kwieciste firany z zasłonami, natomiast w aranżacji vintage - koronkowe, białe zazdrostki. W nowoczesnej kuchni w oknie warto zawiesić roletę.

Jaki stół wybrać do małej kuchni?

Stół w aranżacji małej kuchni można zastąpić wyspą, jednak jeśli woli się tradycyjne rozwiązania, nie trzeba z nich rezygnować. Ze względu na ograniczoną przestrzeń nie umieści się w niej stołu na 6 lub 8 osób. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, stół powinien mieć prostokątny kształt. Bez trudu dosunie się go do ściany, ustawiając obok od 2 do 5 krzeseł.
W szerszym pomieszczeniu warto wybrać stół okrągły. Okrągłe blaty optycznie powiększają przestrzeń i jednocześnie zapewniają sporo miejsca każdej osobie, która zajmuje miejsce przy stole. W najmniejszych kuchniach sprawdza się stół „zając”, czyli stół montowany do ściany ze składanym blatem.

Salon z aneksem kuchennym - jak zaaranżować wygodną kuchnię?

W nowoczesnych mieszkaniach i domach kuchnia często jest zastępowana aneksem kuchennym, który łączy się z salonem. Aranżacje małej kuchni z salonem wbrew pozorom są bardzo wygodne, funkcjonalne i lubiane przez rodziny, które chcą spędzać jak najwięcej czasu razem.

W aneksie kuchennym w salonie ważny jest wydajny okap. Jest to jeden z najistotniejszych elementów aranżacji. Dlaczego powinno się zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność? Okap pochłania wszystkie opary, które powstają w czasie gotowania. Jeśli nie usunie się ich z małej kuchni z salonem, zapachy, para i tłuszcz wsiąkną w tapicerowane meble, zasłony i inne materiały znajdujące się w pomieszczeniu.

Dobrym rozwiązaniem w aranżacji małej kuchni z salonem jest optyczne wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu. Kuchnię można wyznaczyć za pomocą wysokiego, praktycznego baru, wyspy lub poprzez ustawienie dodatkowej ścianki z karton-gipsu. Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, strefy wydzieli się za pomocą niedużego stołu lub ustawiając kanapę tyłem, równolegle do ciągu kuchennych szafek.

Wygodna aranżacja małej kuchni z salonem powinna uwzględniać głośność sprzętów w czasie pracy. Jeśli lodówka, zmywarka bądź kuchenka pracują zbyt głośno, trudno jest oglądać jednocześnie telewizję lub słuchać muzyki. Przy głośnych sprzętach problematyczne jest też nocowanie w salonie, jeśli służy również za sypialnię rodziców lub miejsce do spania dla gości. Do aneksu kuchennego poleca się urządzenia pracujące w trybie silence, które generują hałasy nie przekraczające 40 dB.
Autorka: Monika Kocher