W szerszym pomieszczeniu warto wybrać stół okrągły. Okrągłe blaty optycznie powiększają przestrzeń i jednocześnie zapewniają sporo miejsca każdej osobie, która zajmuje miejsce przy stole. W najmniejszych kuchniach sprawdza się stół „zając”, czyli stół montowany do ściany ze składanym blatem.
Salon z aneksem kuchennym - jak zaaranżować wygodną kuchnię?
W nowoczesnych mieszkaniach i domach kuchnia często jest zastępowana aneksem kuchennym, który łączy się z salonem. Aranżacje małej kuchni z salonem wbrew pozorom są bardzo wygodne, funkcjonalne i lubiane przez rodziny, które chcą spędzać jak najwięcej czasu razem.
W aneksie kuchennym w salonie ważny jest wydajny okap. Jest to jeden z najistotniejszych elementów aranżacji. Dlaczego powinno się zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność? Okap pochłania wszystkie opary, które powstają w czasie gotowania. Jeśli nie usunie się ich z małej kuchni z salonem, zapachy, para i tłuszcz wsiąkną w tapicerowane meble, zasłony i inne materiały znajdujące się w pomieszczeniu.
Dobrym rozwiązaniem w aranżacji małej kuchni z salonem jest optyczne wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu. Kuchnię można wyznaczyć za pomocą wysokiego, praktycznego baru, wyspy lub poprzez ustawienie dodatkowej ścianki z karton-gipsu. Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, strefy wydzieli się za pomocą niedużego stołu lub ustawiając kanapę tyłem, równolegle do ciągu kuchennych szafek.
Wygodna aranżacja małej kuchni z salonem powinna uwzględniać głośność sprzętów w czasie pracy. Jeśli lodówka, zmywarka bądź kuchenka pracują zbyt głośno, trudno jest oglądać jednocześnie telewizję lub słuchać muzyki. Przy głośnych sprzętach problematyczne jest też nocowanie w salonie, jeśli służy również za sypialnię rodziców lub miejsce do spania dla gości. Do aneksu kuchennego poleca się urządzenia pracujące w trybie silence, które generują hałasy nie przekraczające 40 dB.