Data modyfikacji:

Jak zbudować basen najtańszym kosztem?

Budowa basenu to jeden z popularniejszych ostatnimi sposób na zagospodarowanie miejsca w swoim ogrodzie oraz uatrakcyjnienie całego obejścia. Jednak wiele osób może wciąż przeciągać w czasie decyzję o budowie basenu ze względu na relatywnie wysokie koszty inwestycji. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób zbudować basen najtańszym kosztem.

basen najtańszym kosztem

Dlaczego basen w ogrodzie to świetny pomysł?

Basen budowany w ogrodzie to już nie tylko domena najbogatszych. Obecnie praktycznie każdy właściciel domu z ogrodem może pozwolić sobie na stworzenie własnego kącika rekreacyjnego, w którym możemy spędzać najgorętsze dni w roku. A jak powszechnie wiadomo, nie ma nic lepszego, niż gorący dzień zacząć od wizyty w orzeźwiającym, prywatnym basenie. 

Owszem, praktycznie w każdym mieście możemy natrafić na baseny kryte i otwarte, jednak każdego sezonu tysiące chętnych napływają do takich miejsc, co dla niektórych może mieć znaczenie, ze względu na znacznie zmniejszony komfort takiej formy odpoczynku. 

Mając basen w ogrodzie, nie musimy nigdzie wyjeżdżać i tracić pieniędzy na coraz wyższe ceny biletów wstępu. Basen w ogrodzie to same plusy! Skupmy się jednak na tym, by inwestycja we własny basen ogrodowy była jak najtańsza. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Mniejszy basen to oszczędność pieniędzy

Swoją analizę kosztów inwestycji w basen powinniśmy zacząć od wymiarów budowanego basenu. W tym aspekcie zależność jest bardzo prosta - im większy basen, tym koszt budowy będzie wyższy. Wpływ na to ma zarówno zakres prac ziemnych przy wykopaniu odpowiedniego otworu w naszym ogrodzie, jak i koszt materiałów budowlanych, które przydadzą się do zabudowy naszego basenu. 
Różnicami w rodzajach materiałów zajmiemy się później, jednak bez względu na tę decyzję, większy wymiarowo basen będzie wymagał znacznie większych nakładów materiałowych. W grę wchodzi oczywiście potencjalna robocizna firmy budowlanej, której zleciliśmy pracę stworzenia basenu ogrodowego. Mniejszy basen zostanie wykonany w krótszym czasie, co z pewnością przełoży się na mniejszy rachunek za usługi. 


Przeczytaj także: Jacuzzi ogrodowe – jakie wybrać?


Ostatnia kwestia związana z rozmiarem basenu dotyczy kwestii prawnych. Basen o rozmiarze przekraczającym 30 metrów kwadratowych wymaga pozwolenia na budowę, o które wnioskuje się w Starostwie Powiatowym. Złożenie wniosku również wiąże się z drobnymi opłatami, których możemy uniknąć przy decyzji o budowie mniejszego basenu. 

Skupmy się na tradycyjnych kształtach basenu

Kolejny czynnik, który ma wpływ na sumaryczny koszt inwestycji w basen to kształt budowanego basenu. W tym przypadku tradycyjne kształty, takie jak kwadrat, prostokąt czy okrąg, są najpopularniejsze, ale też najtańsze w budowie. Oczywiście w tym aspekcie możliwości projektu i aranżacji kształtu basenu są praktycznie nieskończone - możemy samodzielnie zaprojektować kształt naszego ogrodowego basenu, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. 

Z reguły firmy budowlane zajmujące się pracami ziemnymi muszą wykorzystać zaawansowane sprzęty, by wykopać odpowiedni, specyficzny otwór pasujący do naszej koncepcji kształtu basenu. Nie bez znaczenia będzie również koszt dodatkowych materiałów i innych zabezpieczeń, które z reguły w przypadku basenów o nieregularnym kształcie są najzwyczajniej w świecie droższe. 

Materiał, z jakiego wykonany jest basen - główne źródło oszczędności

Materiałów do zabudowy niecki basenu jest bardzo wiele, ale to właśnie w tym wyborze możemy upatrywać największych oszczędności. 

Najpopularniejszy materiał to oczywiście beton lub beton zbrojony dodatkowo warstwami siatki. Jest to najtrwalsze rozwiązanie przy budowie basenu, ale przy okazji również jedno z tych droższych. Tańszym rozwiązaniem jest wybór niecki stalowej, która w zależności od grubości charakteryzuje się inną ceną. Za wyborem stali przemawia również szybkość montażu. 

Nieco inaczej wygląda kwestia wyboru niecki drewnianej, w której wykorzystuje się mocne konstrukcyjne belki oraz stalowe rozpory. Oczywiście drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, a także przykryte wysokiej jakości folią wodoszczelną. Jeśli chodzi o najtańsze materiały, warto skupić się na tworzywach sztucznych, takich jak płyty polipropylenowe czy materiały kompozytowe. To uniwersalny budulec, które doskonale wpasuje się do każdego rozmiaru i kształtu basenu, jest wytrzymały i relatywnie tani. 

Czy jacuzzi ogrodowe będzie tańszą inwestycją? 

Wiele osób, które planują budowę basenu ogrodowego, stoją przed sporym wyzwaniem stworzenia w miarę rzetelnego kosztorysu całej inwestycji. Przeglądając setki inspiracji, na pewno każdy z nas trafi na bardzo kuszący obrazek specjalnie zabudowanego jacuzzi, który może być ciekawą alternatywą w stosunku do samego basenu. Czy jest to jednak tańsza propozycja? 

Na pozór wydaje się, że tak. Znacznie mniejszy rozmiar i tradycyjny kształt nie powinien generować nadmiernych kosztów. Należy jednak mieć świadomość, że samo jacuzzi dedykowane zabudowaniu w ogrodzie to dość spory koszt, sięgający nawet 30 tysięcy złotych. Warto więc porównać całkowity koszt zainstalowania takiego jacuzzi w ogrodzie oraz stworzenia wymiarowego basenu i porównać je ze sobą, decydując, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza, zarówno pod względem preferencji, jak i kosztów. 

Propozycje dla oszczędnych - basen przenośny 

Chcemy cieszyć się z wygodnego, prywatnego basenu, jednak inwestycja w budowany basen to dla nas zbyt duży wydatek? W takim razie postawmy na duży basen na stelażu lub basen rozporowy. W tej branży technika idzie do przodu naprawdę szybko i już teraz bez najmniejszego problemu jesteśmy w stanie zakupić naprawdę duży, kilkumetrowy basen, który będzie prawdziwym orzeźwieniem dla całej dużej rodziny.

W zależności od naszych potrzeb, ale też zasobności portfela, możemy postawić na mniejszy basen, którego cena nie przekracza tysiąca złotych, lub największe egzemplarze, wyceniane nawet na 8 - 9 tysięcy złotych. Bez względu jednak na ten wybór, możemy być pewni, że będzie to inwestycja mniejsza niż budowany basen. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski