Data publikacji:

Co na balkon zamiast płytek? Podpowiadamy

Naturalne deski, nowoczesny kompozyt, a może sztuczna trawa – co na balkon zamiast płytek? Jeśli szukasz zamiennika dla popularnego gresu, na rynku znajdziesz wiele rozwiązań. Zanim postawisz na konkretny materiał wykończeniowy, poznaj jego wady i zalety.

Czytaj również: Jakie rośliny na balkon?
co na balkon zamiast płytek
Podczas urządzania balkonu jednym z oczywistych wyborów są płytki ceramiczne. Gres jest wytrzymały, antypoślizgowy i świetnie radzi sobie w kontakcie z wilgocią. Niestety płytki podłogowe bardzo się nagrzewają, a źle położone, mogą z czasem odpadać od podłoża. Dlatego wielu użytkowników rezygnuje z gresu na rzeczy innego materiału na podłodze na balkonie. Co w takim razie na balkon zamiast płytek? Oto kilka popularnych rozwiązań.

Drewniana podłoga na balkon

Drewno to jeden z podstawowych materiałów stosowanych w budownictwie i wykończeniówce. Drewniane deski na balkon mają wielu zwolenników przede wszystkim przez wzgląd na walory dekoracyjne, ale musisz wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie idealne. Czy warto postawić na podłogę drewnianą na balkonie?
Zalety:
  • Drewno jest miłe w dotyku i nie nagrzewa się tak bardzo w słońcu, dzięki czemu podłoga wykończona właśnie tym materiałem jest przyjemna w codziennym użytkowaniu.
  • To materiał uniwersalny, który dobrze komponuje się z każdym wnętrzarskim stylem. Jeśli z czasem zamarzy ci się metamorfoza balkonu, deski można łatwo zeszlifować i wykończyć w inny sposób.
  • Materiał daje korzystny i naturalny efekt wykończeniowy, dlatego jeśli chcesz, aby twój zewnętrzny salon stał się zieloną oazą pełną roślin i inspirowaną naturą, drewno będzie strzałem w dziesiątkę.
Wady:
  • Największym minusem naturalnego materiału jest konieczność jego regularnej konserwacji. Drewno, które jest wyeksponowane na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, trzeba przynajmniej raz w sezonie zakonserwować, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia korozji biologicznej.

Kompozytowe deski na balkon

To świetna alternatywa, jeśli zastanawiasz się, co na balkon zamiast płytek, ale nie chcesz stawiać na drewno. Kompozyt to nowoczesny materiał, który powstaje w efekcie zmieszania mączki drzewnej oraz PCV. W rezultacie materiał do złudzenia przypomina drewno, jednak charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami wytrzymałościowymi.
Zalety:
  • Deski kompozytowe dzięki wysokiej zawartości polichlorku winylu (PCV) są odporne na działanie wilgoci. W związku z tym ich zastosowanie eliminuje problem konserwacji, jaki występuje w przypadku drewnianych desek na balkon.
  • Materiał tego typu prezentuje się bardzo efektownie, niemal jak naturalne drewno. Dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych.
  • Wraz z deskami kompozytowymi na balkon można w zestawie zamówić cały system montażowy z legarami, kątownikami i listwami wykończeniowymi, co znacznie ułatwia całe przedsięwzięcie.
Wady:
  • Deski kompozytowe montuje się na legarach, co sprawia, że podłoga balkonowa w efekcie znajdzie się nieco wyżej niż dotychczas. W niektórych przypadkach może okazać się to niemożliwe do zrealizowania.

Podesty balkonowe

To świetne rozwiązanie, jeśli szukasz sposobu, co na podłogę na balkonie zamiast płytek oraz chcesz przeprowadzić prace remontowe szybko i sprawie. Podesty balkonowe mogą być wykonane z drewna czy kompozytu i są to klepki ułożone na kwadratowym podkładzie. Można je ułożyć samodzielnie nawet na istniejącej już posadzce, dlatego to dobra opcja, jeśli szukasz sposobu na szybką metamorfozę balkonu. Podesty są wyposażone w system łączenia, podobny do tego znanego z paneli podłogowych. W rezultacie można je bez trudu ułożyć nawet bez angażowania specjalistycznych narzędzi.

Wytrzymałość podestów na podłogę na balkon jest uzależniona od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane.

Sztuczna trawa na balkon

To rodzaj wytrzymałej wykładziny, która do złudzenia przypomina naturalną murawę. Jest wygodna w montażu i użytkowaniu oraz świetnie sprawdza się w warunkach panujących na zewnątrz budynków. W sprzedaży znajdziesz najróżniejsze modele traw na balkon. Różnią się nie tylko kolorem czy wysokością trawy, ale też materiałem zastosowanym do jej wykonania. Zasadniczo większość materiałów na podłogę na balkon tego typu osadzonych jest na podkładach wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zalety:
  • Sztuczna trawa na podłogę na balkonie to wytrzymały materiał – jest odporny na działanie wilgoci czy słońca, dlatego utrzymuje swój dobry stan i wygląd przez długi czas.
  • Rolki sztucznej trawy można rozłożyć na istniejącej już posadzce, jest to zatem dobra opcja na szybką metamorfozę balkonu. Montaż materiału jest bezproblemowy – można to zrobić samodzielnie lub zamówić u producenta maty przycięte idealnie do kształtów i rozmiaru wykańczanej powierzchni.
  • Materiał wiernie odwzorowuje naturalną trawę i jest miły w dotyku, dlatego dobrze sprawdza się na posadzkach w miejscach, gdzie wypoczywasz.
Wady:
  • Dla wielu użytkowników minusem materiału tego typu może być nieco sztuczny efekt, jaki dają wykładziny tego rodzaju.

Posadzka żywiczna na balkon

To podłoga na balkon do zadań specjalnych. Wylewki żywiczne są szalenie wytrzymałe i utrzymują swój dobry wygląd przez długi czas. Dają szerokie możliwości aranżacyjne i zyskują coraz bardziej na popularności. Posadzki żywiczne na balkon nakłada się w kilku cienkich warstwach. Zanim prace wykończeniowe ruszą, konieczne jest solidne przygotowanie podłoża – balkon musi być dokładnie wyrównany z zachowaniem niezbędnych spadków, co pozwoli na odprowadzenie wody opadowej.

Zalety:
  • Posadzki żywiczne na balkon są odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV, a także w dużym stopniu na ścieranie. Jest to zatem świetne rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, co na balkon zamiast płytek i zależy ci na długotrwałym efekcie.

Elastyczna wykładzina

Rozwiązania tego typu coraz bardziej zyskują na popularności. Elastyczne wykładziny na balkon powstają w oparciu o gumowe tworzywa i mogą mieć najróżniejsze formy. Materiały tego typu dostępne są w formie mat, płyt czy większych rulonów, które docina się na wymiar. Do ich wykonania stosuje się gumowe tworzywa, co przekłada się na wytrzymałość materiału. Jak sprawdzają się w praktyce?

Zalety:
  • Wykładziny balkonowe dostępne są w wielu ciekawych wariantach wykończeniowych. Mogą imitować płytki, drewno czy modne aktualnie lastryko.
  • Materiał jest odporny na działanie niskich temperatur i jednocześnie przepuszcza wilgoć, dzięki czemu woda opadowa nie zalega na powierzchni wykładziny.
  • Montaż mat tego typu nie jest zadaniem trudnym i bez trudu poradzi sobie z nim nawet początkujący domowy majsterkowicz.
Wady:
  • Wykładziny gumowe mogą się nagrzewać w pełnym słońcu, co sprawi, że chodzenie po nich na boso nie będzie komfortowe.
  • W przypadku tańszych rozwiązań, kolor maty może z czasem tracić na intensywności, pod wpływem działania promieniowania słonecznego.
Jak widzisz, masz do wyboru wiele opcji, jeśli zastanawiasz się, co na balkon zamiast płytek. Na koniec jeszcze warto zaznaczyć, że dobór materiału wykończeniowego, jaki trafi na balkonową podłogę, warto porównać z pozostałymi elementami wystroju. Podłoga powinna się dobrze komponować z elewacją budynku oraz barierką, dlatego poszukując materiału wykończeniowego, trzeba mieć na uwadze również te aspekty.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny