Data publikacji:

Drzewko bonsai do domu. Jak wygląda pielęgnacja?

Małe drzewka pełne uroku, które są uznawane za trudne w uprawie – to właśnie drzewko bonsai. Pielęgnacja tej wspaniałej rośliny nie musi być jednak aż tak skomplikowana – grunt to dobrze poznać jej potrzeby. Jeśli więc planujesz kupić bonsai lub zastanawiasz się, czy to roślina dla ciebie, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Znajdziesz w nim garść porad i przydatnych informacji. Zapraszamy do lektury!
Drzewko bonsai do domu

Drzewko bonsai – pielęgnacja. Ogólna charakterystyka rośliny, jej wygląd i odmiany


Ogólna charakterystyka

Drzewka bonsai wywodzą się z Chin. Bonsai jest niczym innym jak karłowatym drzewkiem, które uzyskuje się w procesie miniaturyzowania roślin. Otrzymujemy więc minidrzewko wyglądające na zupełnie dorosłe, a wręcz nawet stare. Czy wiesz, że bonsai tworzy się z 2-metrowych zdrewniałych pędów drzew? Później właśnie z tej podstawy tworzy się bonsai. Jest to proces czasochłonny. Bonsai pochodzą z pędów innych drzew. Najbardziej cenione są te wywodzące się z dębów, sosen, świerków, cisów i jałowców. Drzewka bonsai ponadto uprawia się w płaskich naczyniach, co jest wyjątkowo efektowne.

Ile rośnie drzewko bonsai? Około 3 lat, ale efekt końcowy drzewka karłowatego uzyskuje się po nawet 15 latach pracy. Warto dodać, że samodzielne tworzenie drzewek bonsai nie jest zbyt dobrym pomysłem – zwłaszcza dla początkujących. To trudna sztuka, której zgłębienie wymaga mnóstwa pracy i doświadczenia. O wiele lepiej jest więc kupić dorosły okaz i zatroszczyć się o takie drzewko bonsai. Pielęgnacja tego egzemplarza jest nie tyle trudna, co żmudna i pochłaniająca sporo czasu. To hobby na naprawdę długi lata.

Wygląd

W dużym skrócie – bonsai to mini wersja normalnego drzewa, np. sosny czy jałowca. Bonsai, w zależności od tego, od jakiej rośliny pochodzi, może mieć zarówno liście, jak i igły. Ponadto niektóre bonsai mogą kwitnąć, ale te okazy są znacznie trudniejsze w pielęgnacji. Cechą charakterystyczną wszystkich bonsai jest specyficznie wygięty pień i bardzo małe ukorzenienie. Ponadto mini rozmiar.

Bonsai – odmiany

Nie wszystkie odmiany drzewek bonsai sprawdzą się do hodowania w domu. Jeśli chcecie poznać poszczególne odmiany bonsai, to musicie wiedzieć, że dzielą się one ze względu na to, od jakiej rośliny pochodzą. I tak wyróżniamy:
  • bonsai liściaste,
  • bonsai pochodzące od iglaków,
  • bonsai pochodzące z krzewów – np. pigwowca,
  • bonsai pochodzące z roślin doniczkowych, np. fikusa czy gardenii.

Jakie odmiany drzewek bonsai sprawdzą się do hodowania w domu? Te polecane zwłaszcza dla osób początkujących to chociażby podokarp wielkolistny, bonsai pochodzące z fikusów, bonsai z portulacaria afra, a także bonsai pochodzące z pieprzowca chińskiego, jaśminu, oliwki, gardenii czy wiązu drobnolistnego.

Bonsai – jak dbać?


Drzewko bonsai podlewanie

Nie ma złotej zasady, która odpowie na pytanie, jak często podlewać bonsai. Grunt to obserwacja drzewka i reagowanie na jego potrzeby. Bonsai należy podlać wtedy, kiedy jego ziemia delikatnie się wysuszy – aby to sprawdzić, włóż palec w doniczkę na około 1 cm. Jeśli będzie wilgotna, nie podlewaj. Jeśli będzie sucha, to znak, że należy podlać roślinę. Bonsai nie można podlewać zimną wodą – ta powinna być letnia i wcześniej przegotowana. Co więcej, powinna odstać około 24 godziny. Ponadto bonsai należy podlewać rozsądnie, czyli najlepiej postawić doniczkę na podstawce i podlewać do momentu, aż woda nie zacznie na niego wyciekać. W tym momencie należy przestać i powrócić do rośliny za około 30 minut. Jeśli woda z podstawki zniknie, należy znowu podlać roślinę. Jeśli woda nadal stoi, to jej nadmiar trzeba wylać.

Bonsai – pielęgnacja. Nawożenie bonsai

Drzewka bonsai trzymane w domu mogą być nawożone cały rok, ale najlepszą porą, aby to robić, jest okres od kwietnia do sierpnia i później już sama jesień. Wiosną i latem stosuj nawóz przeznaczony typowo do drzewek bonsai. Jesienią szukaj nawozów do bonsai, ale bez azotu. Jak często nawozić bonsai? Drzewko w fazie wzrostu nawozimy często – czyli przez cały okres wiosenno-letni z zachowaniem zasad podanych przez producenta danego nawozu. Drzewko już dorosłe, które ma swój konkretny kształt, nawozimy maksymalnie dwa razy w okresie wiosenno-letnim. Warto dodać, że bonsai nie nawozimy wtedy, gdy jest chore. Ponadto z nawożeniem wstrzymujemy się do około miesiąca po przesadzeniu.

Drzewka bonsai w domu – jakie powietrze i temperatura dla bonsai?

Miejsce, w którym będzie stać drzewko bonsai, jest szalenie ważne dla jego odpowiedniego wzrostu. Bonsai lubi miejsca umiarkowanie nasłonecznione. Latem nie będzie jednak dobrze, gdy postawimy je w pełnym słońcu. Z kolei zimą, gdy słońca brakuje, drzewko powinno stać jak najbliżej światła. Grunt to znaleźć złoty środek, czyli miejsce, gdzie bonsai będzie miało dostęp do słońca, ale nie będzie na nie bezpośrednio narażone. W pomieszczeniu z bonsai powinna panować też stała temperatura. Drzewko nie lubi przeciągów.

Podłoże do bonsai

Bonsai musi mieć specjalne podłoże. Nie można wsypać do doniczki z bonsai podłoża uniwersalnego, ponieważ to nie dostarczy drzewku tego, czego potrzebuje. Podłoże do bonsai powinno dobrze utrzymywać i zachowywać wilgoć, mieć dobry drenaż, aby nadmiar wody był od razu odprowadzony z donicy, a dodatkowo musi być dobrze napowietrzone. Najlepsze składniki podłoża do bonsai to m.in. akadama (wypalana japońska glina), pumeks, lawa wulkaniczna, drobny żwir lub grys czy ziemia kompostowa, która ma w składzie torf, perlit i piasek. Najlepiej więc kupić gotowe podłoże do bonsai przeznaczone typowo do pielęgnacji tej rośliny.

Jak przycinać bonsai?

Przycinanie bonsai to dość skomplikowana kwestia i jest też ona bezpośrednio związana z rodzajem bonsai, jakie mamy – liściaste, iglaste czy z kwiatami. W poniższych filmikach znajdziesz ogólne zasady podcinania bonsai liściastego i iglastego. Niemniej jednak te informacje warto też uzupełnić, czytając specjalistyczne fora lub poradniki dotyczące hodowania i uprawy bonsai w domu.

Przesadzanie bonsai

Ze względu na to, że bonsai rośnie w płaskich donicach, należy regularnie przesadzać drzewka. W przeciwnym razie jego korzenie wrosną w donicę, a roślina obumrze. Młode drzewka bonsai, które wciąż rosną, przesadzamy co dwa lata. Jeśli masz bardzo płaską donicę, to rób to nawet co rok. Starsze i już dojrzałe bonsai przesadza się co trzy do pięciu lat (w zależności od tempa wzrostu i wielkości donicy). Jak sprawdzić, czy drzewko wymaga przesadzenia? Wiosną delikatnie wyjmijcie jego bryłę z donicy. Jeśli korzenie już zaczynają owijać bryłę korzeniową, a właściwie ją przerosły, to znak, że pora przesadzić roślinę. Jeśli korzenie wciąż są w ziemi i nie widać ich na zewnętrznej części bryły, to z przesadzaniem można jeszcze poczekać około roku.

Bonsai zawsze przesadzamy wczesną wiosną i w trakcie przesadzania zawsze usuwamy z korzeni stare podłoże. Robimy to delikatnie, korzystając z pałeczek. Niektóre korzenie podczas przesadzania warto też podciąć – podczas przesadzania nie można jednak uciąć więcej niż 30% całej bryły korzeniowej. Więcej o przesadzaniu bonsai dowiesz się z poniższego filmiku.

Zdjęcie: ilyessuti
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.