Ile rośnie drzewko bonsai? Około 3 lat, ale efekt końcowy drzewka karłowatego uzyskuje się po nawet 15 latach pracy. Warto dodać, że samodzielne tworzenie drzewek bonsai nie jest zbyt dobrym pomysłem – zwłaszcza dla początkujących. To trudna sztuka, której zgłębienie wymaga mnóstwa pracy i doświadczenia. O wiele lepiej jest więc kupić dorosły okaz i zatroszczyć się o takie drzewko bonsai. Pielęgnacja tego egzemplarza jest nie tyle trudna, co żmudna i pochłaniająca sporo czasu. To hobby na naprawdę długi lata.
Wygląd
W dużym skrócie – bonsai to mini wersja normalnego drzewa, np. sosny czy jałowca. Bonsai, w zależności od tego, od jakiej rośliny pochodzi, może mieć zarówno liście, jak i igły. Ponadto niektóre bonsai mogą kwitnąć, ale te okazy są znacznie trudniejsze w pielęgnacji. Cechą charakterystyczną wszystkich bonsai jest specyficznie wygięty pień i bardzo małe ukorzenienie. Ponadto mini rozmiar.
Bonsai – odmiany
Nie wszystkie odmiany drzewek bonsai sprawdzą się do hodowania w domu. Jeśli chcecie poznać poszczególne odmiany bonsai, to musicie wiedzieć, że dzielą się one ze względu na to, od jakiej rośliny pochodzą. I tak wyróżniamy:
- bonsai liściaste,
- bonsai pochodzące od iglaków,
- bonsai pochodzące z krzewów – np. pigwowca,
- bonsai pochodzące z roślin doniczkowych, np. fikusa czy gardenii.
Jakie odmiany drzewek bonsai sprawdzą się do hodowania w domu? Te polecane zwłaszcza dla osób początkujących to chociażby podokarp wielkolistny, bonsai pochodzące z fikusów, bonsai z portulacaria afra, a także bonsai pochodzące z pieprzowca chińskiego, jaśminu, oliwki, gardenii czy wiązu drobnolistnego.
Bonsai – jak dbać?
Drzewko bonsai podlewanie
Nie ma złotej zasady, która odpowie na pytanie, jak często podlewać bonsai. Grunt to obserwacja drzewka i reagowanie na jego potrzeby. Bonsai należy podlać wtedy, kiedy jego ziemia delikatnie się wysuszy – aby to sprawdzić, włóż palec w doniczkę na około 1 cm. Jeśli będzie wilgotna, nie podlewaj. Jeśli będzie sucha, to znak, że należy podlać roślinę. Bonsai nie można podlewać zimną wodą – ta powinna być letnia i wcześniej przegotowana. Co więcej, powinna odstać około 24 godziny. Ponadto bonsai należy podlewać rozsądnie, czyli najlepiej postawić doniczkę na podstawce i podlewać do momentu, aż woda nie zacznie na niego wyciekać. W tym momencie należy przestać i powrócić do rośliny za około 30 minut. Jeśli woda z podstawki zniknie, należy znowu podlać roślinę. Jeśli woda nadal stoi, to jej nadmiar trzeba wylać.
Bonsai – pielęgnacja. Nawożenie bonsai
Drzewka bonsai trzymane w domu mogą być nawożone cały rok, ale najlepszą porą, aby to robić, jest okres od kwietnia do sierpnia i później już sama jesień. Wiosną i latem stosuj nawóz przeznaczony typowo do drzewek bonsai. Jesienią szukaj nawozów do bonsai, ale bez azotu. Jak często nawozić bonsai? Drzewko w fazie wzrostu nawozimy często – czyli przez cały okres wiosenno-letni z zachowaniem zasad podanych przez producenta danego nawozu. Drzewko już dorosłe, które ma swój konkretny kształt, nawozimy maksymalnie dwa razy w okresie wiosenno-letnim. Warto dodać, że bonsai nie nawozimy wtedy, gdy jest chore. Ponadto z nawożeniem wstrzymujemy się do około miesiąca po przesadzeniu.