Data modyfikacji:

Figowiec - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Figowiec jest wyjątkową rośliną, występującą w olbrzymim zróżnicowaniu, w obrębie własnego gatunku. Istnieje bowiem aż 876 jego odmian. W warunkach naturalnych występuje na terenach Azji, Afryki, Australii oraz na wyspach Oceanii. Może ujawniać się w postaci drzewa, krzewu, a nawet pnącza. Doskonale sprawdza się w warunkach domowych, w hodowli doniczkowej. Jest rośliną długowieczną, prostą w uprawie i nie posiadającą specjalnych wymagań. Zatem jak prawidłowo pielęgnować roślinę? Jaka ziemia będzie najlepsza? Jakie są rodzaje figowca i jak wygląda kwitnienie?
figowiec

Figowiec – rodzaje

Figowiec nazywany zamiennie fikusem posiada wiele odmian. Jednakże, do najpopularniejszych w hodowli domowej należą między innymi:
  • Fikus benjamina,
  • deltolistny,
  • Figowiec tępy,
  • australijski
  • oraz Fikus nitida,
  • sprężysty,
  • lirolistny,
  • bengalski.
  • Fikus wąskolistny,
  • pnący
  • oraz czepny.

Wszystkie odmiany rośliny są niezwykle efektowne i mogą stanowić doskonałą ozdobę, jako element aranżacji wnętrz. Wystarczy go odpowiednio pielęgnować by “odwdzięczył się swoją urodą w pełnej krasie.”

Figowiec pielęgnacja

Figowiec jest rośliną, która nie lubi nadmiaru wody, ale wymaga jednocześnie sporego poziomu wilgotności. Celem zagwarantowania mu idealnego poziomu nawilżenia, należy roślinę spryskiwać delikatną mgiełką wody, pochodzącą z deszczówki lub “kranówką”, która powinna odstać około 2-3 dni. Zraszanie należy przeprowadzać raz w tygodniu. Ponieważ Fikus źle toleruje nadmiar wody, powinno się go umiarkowanie podlewać, pamiętając o trzech prostych zasadach.
  • Podlewanie powinno mieć miejsce zawsze o tej samej porze.
  • Stosowana woda powinna odstać kilka dni, ewentualnie można stosować deszczówkę lub odfiltrowaną przegotowaną wodę.
  • Bezsprzecznie nie wolno stosować wody zimnej. Powinna ona być ciepła, w granicach temperatury panującej w pomieszczeniu.

W okresie zimowym podlewanie powinno być ograniczone do jednego w tygodniu. Oczywiście w trakcie lata ilość podlewań nalży zwiększyć przynajmniej do dwóch razy tygodniowo. Bez wątpienia, w czasie upałów koniecznym jest sprawdzanie stanu przesuszenia gleby i podlewanie rośliny, gdy górna warstwa gleby jest lekko przesuszona. Bowiem Fikus źle toleruje również suszę, reagując na zbyt małą ilość wody żółknięciem i zrzucaniem liści.

Figowiec - oświetlenie

Figowce lubią światło, jednakże bezpośrednie działanie promieni słonecznych działa na nie negatywnie. Gatunki o drobniejszych i delikatniejszych liściach wymagają intensywniejszego światła, dlatego w okresie zimowym można zastosować doświetlanie lampami LED. Idealnym przykładem świetnie sprawdzającego się sztucznego oświetlenia jest lampa LED Grow Ligh. Dostępna na portalu Ceneo.pl. Do kupienia w trzech wersjach: jako jednogłowicowa lampa o mocy 9W, dwugłowicowa o mocy 18W lub w wersji czterogłowicowej o mocy 36W. Urządzenie to produkuje widmo niebieskiego i czerwonego światła, które wpływa na zwiększenie fotosyntezy.

Jaka ziemia do figowca?

Fikus wymaga żyznej gleby. Idealnym wyborem dla niego jest mieszanka ziemi kompostowej i torfu, z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Ważnym jest by zapewnić roślinie przepuszczalną glebę i drenaż na dnie doniczki. Tak by korzenie mogły “swobodnie oddychać”.

Uprawa figowca

Figowiec należy do grupy roślin dwupiennych. Oznacza to, że do uprawy w warunkach domowych należy wybierać odmiany partenokarpiczne, czyli takie, które nie wymagają rośliny płci przeciwnej. Odmiany takie “rodzą” wprawdzie niewielkie owoce, pozbawione pestek. Jednakże uprawa figowca z pestki może przynieść owoce najwcześniej po dwóch latach lub w ogóle może być bezowocna. Ponadto w warunkach domowych Figowce praktycznie się nie rozmnażają.

Jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na hodowlany sukces, jest zagwarantowanie roślinie odpowiednio dużej dawki światła i ciepła. Idealnym wyborem są okna zachodnie. Roślina bezsprzecznie powinna zostać ulokowana w miejscu, w którym nie będzie narażona na przeciągi. Poza tym Figowce nie posiadają szczególnych wymagań w zakresie wilgotności powietrza. Całkiem dobrze radzą sobie w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Natomiast najbardziej optymalna temperatura dla tych roślin oscyluje w granicach 20 stopni C.

Fikus - nawożenie

Fikus do intensywnego wzrostu wymaga okresowego nawożenia. ”Dokarmianie” należy rozpocząć na wczesnym etapie wiosny i kontynuować przez okres letni, do września. Najlepszymi odżywkami są nawozy mineralne i organiczne. Czynnikami, wskazującymi na konieczność zasilenia rośliny nawozem, są między innymi:
  • słaby wzrost,
  • cienkie pędy,
  • blednięcie liści
  • oraz wystąpienie na nich plam
  • lub obecność szkodników.

Figowiec kwitnienie

Okres kwitnienia Fikusów może wzbudzić zdziwienie. Bowiem, roślina ta posiada w tym okresie kwiaty łudząco przypominające owoc. W trakcie kwitnięcia nie jest wskazanym dokonywanie jakichkolwiek zmian w ustawieniach rośliny ani w systemie podlewania. Sam fakt kwitnięcia jest bardzo dużym sukcesem, ponieważ w warunkach domowych kwitną one niesamowicie rzadko.

Figowiec- podstawowe błędy w uprawie i groźne szkodniki

Pierwszym i podstawowym “grzechem” w uprawie Figowca jest jego niedoświetlenie. Brak odpowiedniego światła może objawiać się między innymi:
  • brakiem połysku liści,
  • ich żółknieniem,
  • pojawieniem się na nich plam,
  • a nawet ich opadaniem.

Drugim, bardzo poważnym “przestępstwem,” jest obracanie donicy. Kwiat ewidentnie może zareagować na takie zmiany zrzucaniem liści. Rośliny te źle znoszą także przegrzanie. Reagując na zbyt wysoką temperaturę opadaniem liści w dół.

Ponadto Figowiec jest rośliną podatną na szkodniki. Atakowany jest najczęściej przez przędziorka chmielowca, tarczniki i miseczniki. Najczęstszym powodem pojawienia się szkodników, jest zbyt suche powietrze. Celem “wyleczenia” zaatakowanej rośliny najlepiej wykorzystać środki przeznaczone do zwalczania konkretnych szkodników. 

Reasumując, Figowiec jest mocno reprezentacyjną rośliną. Nie wymagającą specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Prostą w uprawie, nawet dla początkujących, domowych ogrodników. Doskonale prezentuje się zarówno w domach jak i w biurach. Jego podstawową i jedyną wadą jest właściwie tylko trudny do uzyskania okres kwitnienia.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Jadwiga Kucharczyk