Wszystkie odmiany rośliny są niezwykle efektowne i mogą stanowić doskonałą ozdobę, jako element aranżacji wnętrz. Wystarczy go odpowiednio pielęgnować by “odwdzięczył się swoją urodą w pełnej krasie.”
W okresie zimowym podlewanie powinno być ograniczone do jednego w tygodniu. Oczywiście w trakcie lata ilość podlewań nalży zwiększyć przynajmniej do dwóch razy tygodniowo. Bez wątpienia, w czasie upałów koniecznym jest sprawdzanie stanu przesuszenia gleby i podlewanie rośliny, gdy górna warstwa gleby jest lekko przesuszona. Bowiem Fikus źle toleruje również suszę, reagując na zbyt małą ilość wody żółknięciem i zrzucaniem liści.
Jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na hodowlany sukces, jest zagwarantowanie roślinie odpowiednio dużej dawki światła i ciepła. Idealnym wyborem są okna zachodnie. Roślina bezsprzecznie powinna zostać ulokowana w miejscu, w którym nie będzie narażona na przeciągi. Poza tym Figowce nie posiadają szczególnych wymagań w zakresie wilgotności powietrza. Całkiem dobrze radzą sobie w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Natomiast najbardziej optymalna temperatura dla tych roślin oscyluje w granicach 20 stopni C.
Drugim, bardzo poważnym “przestępstwem,” jest obracanie donicy. Kwiat ewidentnie może zareagować na takie zmiany zrzucaniem liści. Rośliny te źle znoszą także przegrzanie. Reagując na zbyt wysoką temperaturę opadaniem liści w dół.
Ponadto Figowiec jest rośliną podatną na szkodniki. Atakowany jest najczęściej przez przędziorka chmielowca, tarczniki i miseczniki. Najczęstszym powodem pojawienia się szkodników, jest zbyt suche powietrze. Celem “wyleczenia” zaatakowanej rośliny najlepiej wykorzystać środki przeznaczone do zwalczania konkretnych szkodników.
Reasumując, Figowiec jest mocno reprezentacyjną rośliną. Nie wymagającą specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Prostą w uprawie, nawet dla początkujących, domowych ogrodników. Doskonale prezentuje się zarówno w domach jak i w biurach. Jego podstawową i jedyną wadą jest właściwie tylko trudny do uzyskania okres kwitnienia.