Fikus — odmiany
Najpopularniejsze fikusy doniczkowe to:
- Odmiany drobnolistne: fikus benjamina (Ficus benjamina) o błyszczących, ostro zakończonych liściach (spotykamy odmiany fikusa benjamina o różnej barwie liści); podobny do niego fikus deltolistny (Ficus deltoidea) o owalnych liściach; fikus tępy (Ficus retusa lub Ficus microcarpa) o liściach podobnych do fikusa benjamina, ale tępo zakończonych, który jest często wykorzystywany do tworzenia drzewek bonsai; fikus australijski (Ficus rubiginosa Australis) o rozłożystym pokroju, który w naturze osiąga rozmiary drzewa do wysokości 30 m.
- Odmiany o dużych liściach: najpopularniejszy fikus sprężysty (Ficus elastica) o dużych, eliptycznych, skórzastych, ciemnozielonych i błyszczących na wierzchu liściach (odmiana variegata ma jaśniejsze liście z żółtymi plamami); fikus lirolistny lub dębolistny (Ficus lyrata) o dużych i szerokich liściach, przypominających kształtem lirę lub pudło rezonansowe gitary; fikus bengalski (Ficus benghalensis) o dużych, szorstkich i pokrytych włoskami liściach, który się rozgałęzia i zawiązuje owoce przypominające wyglądem małe figi; fikus wierzbolistny (Ficus binnenikii) o długich, ciemnych i wąskich liściach, który w uprawie domowej osiąga spore rozmiary.
- Odmiany pnące lub płożące się: fikus pnący (Ficus pumila) rosnący jak bluszcz, który można z powodzeniem trzymać w podwieszanych doniczkach; fikus czepny (Ficus sagittata) o cienkich i długich, płożących się pędach, z których wyrastają ostro zakończone listki.
Fikus — jak dbać o tę roślinę?
Stanowisko
Fikusy lubią światło (ale nie bezpośrednio padające i ostre), źle znoszą niedobór światła (zwłaszcza odmiany o pstrych liściach, które płowieją z braku światła). Młode fikusy nadają się do tworzenia kompozycji, z wiekiem stają się samotnikami. Lubią świeże powietrze, ale nie znoszą przeciągów, zmiany miejsca, a nawet obracania doniczki. Na stres reaguje często zrzucaniem liści. Pozytywnie wpływa na atmosferę pomieszczenia, korzystnie jonizuje powietrze i oczyszcza je z fenoli i benzoli.
Czy fikus jest trujący?
Fikus jest rośliną niebezpieczną, jak każda roślina, która w swoich pędach i liściach ma mleczny sok. Zawiera on m.in. lateks (naturalny kauczuk) oraz kumarynę i jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, które nieświadomie mogą spróbować, jak smakuje. Spożycie soku mlecznego fikusa może powodować bóle brzucha, nudności, biegunki, katar alergiczny, napady duszności i astmy oskrzelowej. Na fikusy muszą uważać alergicy, bo zaschnięte cząstki mleczka z odrywających się liści mogą unosić się w powietrzu i być wdychane przez człowieka. Fikusy są groźne dla zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów, które latem zjadają trawę, żeby oczyścić swój przewód pokarmowy z sierści. Zimą, z braku dostępu do trawy, skubią liście roślin doniczkowych. Czy fikus jest trujący dla kota? Niestety, tak i to wszystkie jego odmiany. Kiedy zaobserwujemy u kota biegunkę, wymioty, ślinotok lub jakiś inny objaw stanu zapalnego, można podejrzewać, że przyczyną było zjedzenie liści jakiejś rośliny domowej (fikus nie jest jedyną trującą rośliną doniczkową).