Data modyfikacji:

Jak dbać o storczyka? Pielęgnacja, podlewanie, przycinanie

Storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych w Polsce. Wzbudzają zachwyt, ale ich uprawa może spędzać sen z powiek i sprawiać wiele kłopotów. jak powinna wyglądać pielęgnacja storczyków, by pięknie i często kwitły? Przeczytaj.

jak dbać o storczyka
Gdy kwiaty do ogrodu masz już wybrane, czas na kwiaty doniczkowe. Storczyk to jedna z ciekawszych propozycji. Jak odpowiednio zadbać o tę roślinę? Poniżej kilka wskazówek.

Gdzie postawić storczyka?

Optymalna temperatura do uprawy storczyków

Idealna temperatura w dzień powinna wynosić 18-21°C, a w nocy powinna być o 2-3 stopnie niższa. Niższa temperatura zimą wprowadza rośliny w stan hibernacji, i przygotowuje je na kolejny okres kwitnienia. Pamiętaj, by nigdy nie dopuścić do spadku temperatury poniżej 10°C. Dlatego, jeśli chcesz kupić storczyka zimą, pamiętaj o tym, by szybko i bezpiecznie przywieźć go ze sklepu do domu.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki wymagają specyficznego rodzaju podlewania. Podlewanie tradycyjne – z konewki czy zwykłego słoika, nie sprawdza się w ich przypadku ze względu na budowę korzeni. Storczyka wraz z doniczką z dziurkami, należy umieścić w misce z przefiltrowaną, zimną wodą przez kilka do kilkunastu minut. Po tym czasie należy wyjąć go z miski i odstawić w suche miejsce. Nadmiar wody powinien w tym czasie wypłynąć przez dziurki. Roślinę należy podlewać o takiej porze dnia, by do zachodu słońca zdążyła wyschnąć.

Kąpiele wodne należy powtarzać raz w tygodniu lub częściej. Obserwuj swoje rośliny. Jeśli korzenie zmieniają kolor z żywozielonego na srebrzystoszary, oznacza to, że wymagają szybszej kąpieli. Korzenie od razu po podlaniu, stają się zielone. 

Jak i czym nawozić storczyki?

Raz w miesiącu lub co dwa tygodnie, do kąpieli wodnej możesz dodać nawóz, dedykowany dla storczyków. Pamiętaj, by nie nawozić roślin po przesuszeniu oraz w pochmurne i deszczowe dni. Storczyk może wykorzystać substancje odżywcze w nawozie tylko w słoneczne i ciepłe dni.

Pałeczki i granulki dla storczyków możesz stosować raz na półtora miesiąca lub częściej, jeśli chcesz dodatkowo odżywić podłożenie roślin. Lepiej używaj mniej niż więcej dodatków, ponieważ miejscowe zaaplikowanie nawozu może skutkować zwiększeniem zasolenia, na co storczyki są bardzo wrażliwe.

Czy można obcinać wystające z doniczki korzenie storczyków?

Tak, jeśli są martwe (suche i puste w środku). Jeśli są zielone lub srebrne, oznacza to, że są żywe i nie ma potrzeby ich ucinania.

Storczyki często wypuszczają tzw. korzenie powietrzne, które mogą być skierowane ku górze. Nie wyglądają estetycznie, ale są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania roślinie. Nie myl ich z łodygą.

Storczyk po przekwitnięciu – jak go pielęgnować?

Roślina potrzebuje czasu na zregenerowanie sił po dużym wysiłku, jaki włożyła w proces kwitnięcia. Dlatego należy ją regularnie podlewać i zapewniać optymalne oświetlenie
.
Łodygę należy zostawić, jeśli jest żywa. Być może w ciągu kilku miesięcy roślina wypuści kolejne pączki kwiatowe na tej samej łodydze.Możesz spróbować sterować procesem kwitnięcia storczyka. Jeśli chcesz, by kwitł w okresie jesienno-zimowym, już w maju możesz odstawić nawozy i podlewać go zwykłą wodą bez żadnych dodatków.

Wczesną jesienią możesz przestawić go do miejsca nieco chłodniejszego. Po 2-4 tygodniach przestaw go z powrotem na swoje stare, cieplejsze miejsce. Po kolejnych 3-4 miesiącach powinien zacząć kwitnąć.


Zdjęcie: Envato Elements