Data modyfikacji:

Jak kłaść płytki? Poradnik krok po kroku

Nie da się ukryć, że tak zwane wykańczanie przestrzeni w nowo wybudowanym domu czy mieszkaniu polega na tym, aby ściany i posadzki odpowiednio pokryć różnymi materiałami. Na przykład, jak w przypadku płytek, glazurą bądź terakotą. Płytki można oczywiście kłaść na różne sposoby: prosto lub ukośnie czy w karo. Jak więc kłaść płytki? Który ich rodzaj łatwo wpasuje się w określoną powierzchnię, a który będzie bardziej wymagający? Jak należy przygotować się do pracy wykończeniowej? Odpowiedzi znajdują się w artykule.
jak kłaść płytki

Jak kłaść płytki? Przygotowania do pracy

Sam zakup glazury lub terakoty nie decyduje o wszystkim, ponieważ trzeba mieć jeszcze narzędzia i materiały, aby prawidłowo płytki dociąć i przykleić. Dlatego potrzebne nam będą narzędzia takie, jak:
  • maszyna do cięcia płytek,
  • gumowy ściągacz,
  • paca do rozprowadzania zaprawy oraz kleju,
  • szczypce,
  • gumowy młotek,
  • miara,
  • poziomica,
  • sznur pomiarowy,
  • linijka oraz ołówek,
  • krzyżyki dystansowe.
Prócz narzędzi potrzebne nam będą również materiały. Oto ich lista:
  • emulsja do gruntowania powierzchni pod płytki,
  • fuga,
  • klej do płytek,
  • zaprawa wyrównująca oraz do spoinowania kleju.
Wszystkie wymienione wyżej narzędzia i materiały posłużą nam do samodzielnego położenia płytek na podłodze i na ścianie.

Jak kłaść płytki na podłodze lub ścianie?

Jak układać płytki? Cóż, nie jest to tak skomplikowane zadanie, jakim się wydaje. Podstawowa wiedza oraz materiały i narzędzia pozwalają na wykonanie takiej pracy samodzielnie. Od czego więc zacząć?

Przygotowywanie podłoża

Podłoże betonowe trzeba dokładnie oczyścić, a także umyć je. Często wystarczy po prostu odkurzyć ściany, by później przemyć ją roztworem alkalicznym oraz wodą. W przypadku nierównej podłogi trzeba wylać samopoziomującą wylewkę, a w przypadku nierównych ścian: wyrównać nierówności zaprawą.

Gruntowanie

Gruntowanie podłoża należy przeprowadzić po oczyszczeniu i umyciu ścian. Należy nałożyć jedną albo dwie warstwy emulsji gruntującej na ścianę bądź podłogę.

Dopasowanie płytek

Jak kłaść płytki podłogowe? Na podłodze należy ułożyć pożądany wzór, który chcemy uzyskać z glazury bądź terakoty. Płytki układamy od ściany, która znajduje się najdalej od wejścia do pomieszczenia. W tym celu można posłużyć się sznurem pomiarowym, dzięki któremu wykonamy linie. Wzdłuż tych linii będzie można już kłaść płytki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku ścian, jednak w układaniu wzoru na sucho trzeba wykorzystać powierzchnię podłogi.

Klejenie płytek

Do klejenia płytek, a raczej do umieszczania kleju na ścianach i podłodze, posłuży nam paca, którą równomiernie rozprowadzimy klej. Tak przygotowana powierzchnia jest już gotowa, aby przycisnąć do niej płytki i obić je w równym stopniu z każdej strony gumowym młotkiem. Nie można zapomnieć o krzyżykach dystansowych. To one wraz z poziomicą pomogą nam określić, czy położone przez nas płytki zostały położone równo.

Nadmiar kleju usuwamy wraz z krzyżykami dystansowymi przed momentem, w którym klej zaschnie na dobre. Gdy wszystko wyschnie i ustabilizuje się na ścianach i podłodze, można rozpocząć fugowania z zastrzeżeniem, że najpierw trzeba oczyścić przerwy między płytkami. Zaprawę do fugowania trzeba nakładać stopniowo, nie wszystko na raz. Pamiętajmy, że zaprawę nakładamy ukośnie do położenia spoin. Do tego zadania wykorzystujemy gumowy ściągacz. Na koniec przecieramy wszystko mokrą gąbką. Kafelki wykańczamy, wykorzystując listwy przypodłogowe bądź cokoły ceramiczne.

Układanie płytek na podłodze

Jak kłaść płytki na podłodze? Oto jest pytanie! Najpierw zaczynamy od zaplanowania wzoru, później układamy płytki na sucho z pomocą sznura pomiarowego. Gdy już mamy pożądany wzór na podłodze, zapisujemy liczbę płytek, które trzeba będzie użyć do wykonania podłogi, a także miejsce, w którym poszczególne płytki powinny się znaleźć.


Układanie płytek należy wykonywać stopniowo, nie wszystkie na raz, zawsze zaczynając od ściany, która znajduje się najdalej od wejścia. Pierwszy rząd musi być ułożony z pełnych płytek. Płytki, które przeznaczymy do docięcia, należy dociąć w taki sposób, aby komponowały się z pozostałymi.

Dopasowywanie płytek w ostatnim rzędzie musi zostać przeprowadzone z uwzględnieniem przerwy między ścianą a płytkami. Pamiętajmy, że po nacięciu płytki trzeba wygładzić jej powierzchnię, aby była gładka, najlepiej więc ją wypiłować, by nabrała nieco okrągłego kształtu. Do profilowania można użyć wiertła węglowego.

Należy wspomnieć jeszcze o przygotowaniu podłoża, na którym będziemy kłaść płytki. Oczyszczamy je więc z brudu, kurzu, pyłu, tłuszczu i tego wszystkiego, co nam przeszkodzi w poprawnym ułożeniu glazury. Gdy podłoga jest nierówna, trzeba ją wyrównać, na przykład posługując się metodą wylewki samopoziomującej. Gdy podłoga jest oczyszczona i równa, gruntujemy ją, by zapobiec jej nasiąkaniu i w celu zwiększenia przyczepności kleju, a potem układamy płytki według zaplanowanego schematu.

Izolacja przeciwwilgociowa pod płytkami sprawdza się w tych pomieszczeniach, gdzie obecność wilgoci jest nieunikniona, a więc w łazience oraz w kuchni. Izolacją może być folia w płynie albo zaprawa do uszczelniania. Dodatkowo taka warstwa izolacji chroni glazurę przed oderwaniem się od podłogi, jeśli w miejscu spojenia z podłożem będzie pojawiać się woda.

Jak układać płytki na ścianie?

Układanie płytek na ścianach nie różni się znacząco od układania ich na podłodze. Inaczej jednak wyrównujemy ściany przed położeniem na nich płytek. Potrzebna nam będzie zaprawa, którą wyrównamy nierówności na ścianach. Rozprowadzamy ją pacą, a równość sprawdzamy poziomicą i korygujemy swoje poczynania w stosowny sposób, aby osiągnąć poziom. Do wyrównania ścian mogą nam również posłużyć płyty gipsowo-kartonowe.

Gdy układamy płytki na ścianie, opracowujemy schemat ich położenia. Co nam do tego posłuży? Sznur, miarka oraz poziomica, oczywiście. Wyznaczamy pierwszy rząd glazury, który układamy równolegle do podłogi. Do wymiaru płytek doliczamy wymiar spoin. Układać płytki na ścianie należy od drugiego rzędu, a pierwszy zostawić na zakończenie prac. Mocujemy wkrętami profil, który będzie mocno trzymał płytki u góry na swoim miejscu.

Następnie rozrabiamy klej i przystępujemy do procesu układania glazury. Do nierównych ścian wykorzystujemy klej o grubej warstwie, do ścian gładkich: klej cienkowarstwowy. Klej nakładamy na płytki szpachelką, a następnie przeciągamy po nim zębami szpachli ząbkowanej. Kafle, które odstają, należy dobić gumowym młotkiem. By płytki znajdowały się w prawidłowej odległości od siebie samych, używamy krzyżyków dystansowych.
Autor: Mieczysław Elżbietański