Data publikacji:

Jak odnowić stare drzwi? Renowacja starych drzwi

Wprowadzasz się do starego mieszkania lub domu z duszą? Zwróć uwagę na potencjał drzwi. Niektóre modele to prawdziwe perełki i przy odrobinie wysiłku mogą stać się oryginalną ozdobą. Podpowiadamy, jak odnowić stare drzwi.

jak odnowić stare drzwi
Stare drzwi mogą być piękne – mają unikalny i zarazem oryginalny styl dawnych lat, nietypową dla współczesnych produkcji architekturę i design. Zastanów się dobrze, zanim stare drzwi wymienisz na te nowe z dużego sklepu budowlanego – takie mają prawie wszyscy. A starym drzwiom możesz łatwo dać drugie życie. Jak odnowić stare drzwi krok po kroku? Podpowiadamy.

Krok 1: renowacja starych drzwi – usuwanie farby

Zanim przystąpimy do renowacji starych drzwi, trzeba przede wszystkim usunąć wierzchnią warstwę starej farby. Dopiero po jej zdjęciu zobaczymy, w jakim stanie jest materiał, z którego wykonano drzwi. Jak odpowiednio przygotować podłoże? Jest kilka sposobów usunięcia starej farby – można ja po prostu zeskrobać szpachelką albo wykorzystać specjalne preparaty do usuwania farby olejnej. Istnieją też droższe rozwiązania – można np. wynająć ekipę, która usunie starą farbę przez opalanie lub piaskowanie drzwi – jest to kosztowne, ale szybsze rozwiązanie.

Krok 2: wygładzamy nierówności

Po usunięciu farby trzeba jeszcze zaszpachlować powierzchnię, a następnie solidnie wyszlifować, by ją wyrównać. Duże powierzchnie najlepiej oczyścić szlifierką. Popularne i łatwo dostępne są szlifierki na papier ścierny, niektóre mają też w komplecie odkurzacze pochłaniające pył ze szlifowania. Szlifierka do domowego użytku kosztuje około 200–300 zł, ale możesz też spróbować wygładzić drzwi bezpośrednio papierem ręcznym – o ile tylko dysponujesz czasem i pokładami cierpliwości.

Po zeszlifowaniu drewno trzeba omieść z pyłu, lub przetrzeć rozpuszczalnikiem, by je odtłuścić. Powierzchnia drewna powinna być całkiem gładka – nie może być porowata, bo na nierównościach łatwiej będą osadzały się zanieczyszczenia.


Przeczytaj także: Trendy - przesuwne drzwi


Po wygładzeniu, drzwi możesz wykańczać według własnego uznania – przystąpić do lakierowania, malowania, tapetowania, oklejania, a nawet zdobienia sprayem czy brokatem.  

Krok 3: impregnujemy stare drzwi

Zanim jednak przejdziemy do malowania farbą lub oklejania, warto drewniane drzwi zabezpieczyć impregnatem, który będzie je chronił przed szkodnikami i grzybami. Na pewno będzie to dobrym pomysłem, jeśli odnawiasz drzwi wejściowe – impregnat ochroni je przed wpływem niskich i wysokich temperatur. Drzwi wewnętrzne niekoniecznie muszą być impregnowane, ale ten zabieg może je wzmocnić i przedłużyć trwałość drewna.

Krok 4: renowacja starych drzwi przez oklejanie

Wbrew pozorom tapetowanie drzwi wcale nie daje kiczowatego efektu. Należy tylko uważać, by wybrać pasujący wzór. Unikaj tych zbyt pstrokatych, w garderobiane kwiatuszki i mocne, geometryczne wzory. Dobrym pomysłem są okleiny drewnopodobne. A całkiem oryginalne rozwiązanie zagwarantuje oklejenie drzwi i ściany, na której są umieszczone, fototapetą z egzotycznym motywem. Można też wydrukować na samoprzylepnym podłożu własnoręcznie zrobione zdjęcie lub ulubioną grafikę.

W oklejaniu – zarówno tapetą jak i naklejkami – ważne jest dokładne dopasowywanie ich do powierzchni drzwi po to, by leżały gładko. Możesz też okleić drzwi okładziną korkową czy lustrzaną, a nawet wykorzystać resztki płytek ceramicznych i stworzyć niepowtarzalną mozaikę.  

Zainspiruj się odpowiednimi lekturami!

Wiele inspiracji i praktycznych porad dotyczących odnawiania można znaleźć w książce „Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących”, którą napisała Kasia Sawko, współwłaścicielka pracowni stolarskiej, która organizuje warsztaty renowacji i stolarskie, głównie dla kobiet, ale nie tylko. Sawko jet też autorką książki „Sęk w tym. Stolarka dla początkujących”. Kupując te książki, masz gwarancję, że wiedza będzie rzetelna, a w książkach znajdziesz też wiele pomocnych ilustracji i zdjęć.