Data publikacji:

Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

Borykasz się z nieprzyjemnym zapachem w lodówce, a wyrzucenie zepsutego jedzenia nie pomogło? Sprawdź niezawodne sposoby na przywrócenie jej świeżości. Wyjaśniamy, jak usunąć zapach z lodówki, co pochłania zapachy w lodówce i jakie są domowe sposoby na walkę z nieprzyjemną wonią.
jak pozbyć się zapachu z lodówki

Zacznij od dokładnego wymycia lodówki

Samo pozbycie się zepsutego mięsa, gnijących warzyw czy zepsutych potraw nie zawsze wystarczy. Za charakterystyczny i nieprzyjemny zapach lodówki może odpowiadać sama lodówka. Zbiera się na półkach oraz ściankach w postaci niewielkiego nalotu pełnego drobnoustrojów. Szczególnie dużo szkodliwych dla zdrowia patogenów znajduje się w szufladach na owoce i mięso/wędliny. W przypadku chłodziarek starego typu podstawą będzie rozmrożenie ścianek lodówki. Po rozmrożeniu wymycie lodówki będzie znacznie skuteczniejsze. Szybko przekonasz się, że to właśnie zalegająca na ściankach woda ma wspomniany zapach.

Czym wymyć lodówkę? Nie używaj do tego mocnych środków chemicznych. Ich gryzący zapach jeszcze przez długi czas może utrzymywać się w lodówce. Zamiast tego użyj domowych środków czystości, bezpiecznych dla zdrowia – wody z octem, rozpuszczonego kwasku cytrynowego lub pasty z sody oczyszczonej. Umyj nie tylko szklane półki, ale i ścianki oraz plastikowe szufladki. Pamiętaj też o usunięciu nalotu z uszczelek i wydłubaniu wykałaczką zanieczyszczeń z zakamarków (np. maskownic lub szyn). Przecieraj lodówkę przynajmniej raz w miesiącu, a szufladę na warzywa i wędliny – raz na tydzień.

Pochłaniacz zapachu do lodówki – czy wystarczy?

Odświeżacze do lodówki nie mają większego sensu, bowiem jedynie tuszują nieprzyjemny zapach. Zadbana lodówka powinna pachnieć neutralnie i przyjemnie. Jeżeli po otwarciu lodówki do twojego nosa dociera ściana zapachów, najprawdopodobniej źle przechowujesz w niej artykuły. Te o najbardziej intensywnej woni najlepiej przechowywać w szczelnych pojemnikach. Wybierz te szklane lub wykonane z atestowanego plastiku.
Skutecznym rozwiązaniem nieprzyjemnego odoru w lodówce jest wstawienie do środka pochłaniacza zapachów. Higroskopijne wkłady pochłoną nie tylko gryzące zapachy, ale i wilgoć gromadzącą się w lodówce. Dzięki temu wyeliminujesz problem nieprzyjemnych woni, jak i ograniczysz powstawanie lodu. Niższa wilgotność spowolni także psucie się żywności. Pochłaniacze zapachów do lodówki mają często charakterystyczny kształt, np. przypominający lodówkę, dzięki czemu żaden z domowników nie pomyli ich z artykułem żywnościowym.

Przeczytaj również: Czyszczenie płyty indukcyjnej – 5 sprawdzonych sposobów

Co pochłania zapachy w lodówce? Domowe sposoby na zapach w lodówce

Nie musisz jednak kupować sklepowych pochłaniaczy, by poradzić sobie ze śmierdzącym problemem. Wiele naturalnych pochłaniaczy zapachów masz we własnej kuchni. Domowe sposoby są przy okazji naturalne oraz bardzo tanie.

Jakie substancje pochłoną nieprzyjemny zapach w lodówce?

  • Kawa – zmielona kawa świetnie wchłania zapachy. W niskiej temperaturze sama nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie musisz się martwić, że będą nią pachnieć inne składniki.
  • Soda oczyszczona – równie skuteczna jest soda oczyszczona. Jej zaletą jest też to, że ma neutralny zapach, więc nie pozostawia nic od siebie. Rozsyp 4 łyżki sody na talerzyk i włóż go do lodówki. Efekt zauważysz już po około 24 godzinach. Nieco słabszą alternatywą dla sody oczyszczonej jest proszek do pieczenia.
  • Cytryna – nie tylko pochłonie brzydkie zapachy, ale i pozostawi w lodówce owocową świeżość. Nie bez przyczyny środki czystości mają często cytrynowy zapach – kojarzy się z czystością i sterylnością.
  • Koci żwirek – jeśli masz małego drapieżnika, wykorzystaj jego żwirek. Silikonowy żwirek skutecznie pochłania wilgoć oraz zapachy i jest używany także w pochłaniaczach zapachów. Niewielka saszetka, którą znajdziesz w opakowaniach butów, wypełniona jest tym samym materiałem, z którego produkuje się żwirek dla kotów.
  • Goździki – zaskakujące właściwości mają także goździki. Szczypta ten przyprawy rozwiąże problem z brzydkimi zapachami oraz ochroni lodówkę przed molami spożywczymi.
Autor: Szymon Sonik