Data publikacji:

Jak i czym przedzielić pokój?

Regał, industrialna ścianka czy zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych – to tylko kilka pomysłów na przedzielenie pokoju. Jeśli chcesz ograniczyć dużą przestrzeń i wygospodarować w niej osobny kącik, zobacz, jak sprytnie to zrobić, aby zapewnić sobie większe poczucie komfortu i ciekawie wystylizować wnętrze.

jak przedzielić pokój

Mówi się, że mały pokój to spore wyzwanie, ale okazuje się, że aranżacja dużego wnętrza też może przysporzyć nieco stylizacyjnych zagwozdek. Jeśli szukasz pomysłów na przedzielenie pokoju na mniejsze części, poniżej znajdziesz garść ciekawych rozwiązań i inspiracji.

Sprawdź również, jakie są trendy w aranżacji wnętrz.

Pokój przedzielony regałem

To pomysł na przedzielenie pokoju, który jest szczególnie praktyczny, ponieważ w ten sposób wygospodarujesz sporo dodatkowego miejsca do przechowywania. Warto postawić na częściowo ażurowy regał, który sięga od posadzki aż po sufit. To pozwoli podzielić wnętrze przy jednoczesnym zachowaniu wrażenia otwartej przestrzeni.

Regał tego typu najlepiej jest wykonać na zamówienie, aby konstrukcja idealnie wpasowała się w dzieloną powierzchnię. Na półkach możesz efektownie wyeksponować rośliny, co da efekt zielonej ściany czy ogrodu wertykalnego. Aby uzyskać takie wrażenie, postaw na szybko rosnące pnącza, np. epipremnum złociste lub filodendrona pnącego.

W podobny sposób możesz też wykorzystać klasyczny stojący regał, który wydzieli kącik sypialniany w większym pomieszczeniu czy część biurową. W takim przypadku warto postawić np. na dwa regały zwrócone do siebie tyłem, aby całość prezentowała się dobrze z obu części wnętrza. 

Przedzielenie pokoju zasłoną

Jeśli zastanawiasz się, jak przedzielić duży pokój bez tworzenia niepotrzebnych barier, ciekawym pomysłem może być zamontowanie na suficie szyny, na której zawiesisz zasłony sięgające do samej podłogi. Kurtyny w razie potrzeby bez trudu odsuniesz na boki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Warto wiedzieć, że rozwiązanie tego typu doda wnętrzu nieco więcej przytulności – tekstylne dodatki sprzyjają kreowaniu przyjaznej atmosfery i np. zmniejszają we wnętrzu pogłos. To szczególnie istotne, jeśli urządzasz naprawdę przestronne pomieszczenie.

Szklana ścianka w stylu industrialnym

Podobne rozwiązanie z pewnością kojarzysz z łazienek inspirowanych loftami. Kabiny prysznicowe przedzielone szklaną ścianką w czarnej ramie ze szprosami to wnętrzarski hit, który możesz wykorzystać również wtedy, gdy zastanawiasz się, jak przedzielić pokój. Projekt tego typu trzeba wykonać na zamówienie, ponieważ szklana ścianka musi być szyta na miarę pomieszczenia i co więcej, musi być wyposażona w drzwi.

Szklana ścianka w industrialnym stylu, która przedzieli pokój na pół, pozwoli zachować wrażenie wspólnej i otwartej przestrzeni, co jest szczególnie ważne, jeśli w jednej części pomieszczenia brakuje okna. Jednocześnie w wydzielonych za jej pomocą połowach zapewnisz sobie poczucie prywatności. Efekt ten możesz dodatkowo zwiększyć, montując przy ściankach zasłony.

Przedzielenie pokoju płytą gipsową

Zabudowanie przestrzeni przy wykorzystaniu konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych oraz aluminiowych profili to sposób na trwałe i solidne przedzielenie pokoju. Do wykonania zabudowy tego typu potrzebujesz płyt, profili, za pomocą których ukształtujesz ściankę, wełny mineralnej do izolacji akustycznej oraz podstawowych narzędzi warsztatowych. Zadanie to nie jest trudne i można je wykonać samodzielnie.

Jeśli szukasz mniej inwazyjnego pomysłu na przedzielenie pokoju, możesz zdać się też na parawan. To rozwiązanie, co prawda, nie zapewni zbyt wiele poczucia prywatności, ale może posłużyć chociażby do optycznego podziału pomieszczenia na strefy.