Data publikacji:

Jak udekorować domek dla dzieci?

 Dzieci uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu. Jeśli masz duży przydomowy ogród lub działkę, koniecznie urządź tam strefę relaksu dla malucha. Priorytetowo postaw przytulny domek i zaaranżuj go ze smakiem, aby dziecko miało w nim swój mały, wyjątkowy azyl.
domek dla dzieci

Radosny i praktyczny domek dla dziecka – wpuść do wnętrza wiele koloru i świeżości!

 Domki dla dzieci zagościły na wielu działkach i w ogrodach, stając się praktyczną i oryginalną ozdobą terenu zielonego. Ogród wiele zyskuje, jeśli stoi w nim stylowy i ciekawie zaaranżowany domek dla dzieci. Wcale nie potrzeba mnóstwo miejsca, aby spełnić marzenie dziecka o swoim własnym domku. Radość ta pomnoży się wtedy, gdy wspólnie będziecie go urządzać. Wystarczy trochę kreatywności i dobrej jakości sprzęty do domku, aby wnętrze stało się wyjątkowo przytulne. Kropką nad „i” zawsze jest dekor, który ozdobi ściany, podłogi i półki domku dla twojego dziecka.

Jak zaaranżować domek drewniany, aby był atrakcyjny „dla oka” malucha?

Dzieci są bardzo wymagające, dlatego nie oszukasz ich kiepskim wykonaniem i zdobieniem domku. Zacznij więc od kupna solidnego, drewnianego domku i dobrze go zaimpregnuj. Oczywiście warto zbudować domek samodzielnie, ale to już będzie wymagało sporych zdolności i czasu.

Jeśli domek jest w stanie surowym, zacznij od malowania desek. Elewacja domku, dzięki odrobinie koloru, może zmienić się nie do poznania Stanie się małym królestwem dziecka, w którym będzie się bawiło i spełniało wybraną przez siebie rolę. Jeśli dodasz do takiej scenerii kilka ledowych lampek i umieścisz wokół domku mnóstwo barwnej roślinności, efekt zadowoli nawet największego małego estetę.

Warto zbudować lub kupić domek z tarasem, który będzie nie tylko zdobił, ale tez służył do zabawy. Na werandzie ustawisz stolik, krzesełka i ewentualnie zainstalujesz hamak lub krzesełkową huśtawkę. Przy poręczy schodów możesz umieścić zjeżdżalnię lub tarczę do gry w lotki. Pomysłów na zaaranżowanie tarasu jest mnóstwo, wystarczy tylko dobrać odpowiednie sprzęty do wieku i zainteresowań dziecka.
Zadbaj przede wszystkim o to, aby wnętrze domku było przestronne i bajkowe. Nie powinno zabraknąć w nim miękkich poduch, kolorowych kocyków, mat do zabawy i dywanów z ciekawymi aplikacjami. Wybierz mniejsze i większe organizery na zabawki, które pomogą zachować maluchom porządek. Ciekawym pomysłem na aranżację domku wewnątrz jest umieszczenie atrap urządzeń domowego użytku. Dziecko wtedy ma swój mini domek, który do złudzenia przypomina im ich własne mieszkanie.

Inne dodatki, które z pewnością ucieszą młodsze i starsze dzieci, to te, które rozwijają ich kreatywność. Na ścianach zainstaluj tablice korkowe, na których będą mogły przyczepiać kolorowe zdjęcia czy swoje rysunki. Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja tablicy kredowej, która posłuży do radosnej, dziecięcej twórczości. Skompletuj duży zestaw plastyczny z mnóstwem kredek, farb i przyborników oraz czystych bloków do rysowania. Na półkach lub w pudłach powinny znaleźć się gry edukacyjne i fabularne o różnym stopniu trudności. Planszówki są świetnym pomysłem na wspólne spędzanie czasu dzieci, również z rodzicami.

Kolorowo i bajkowo w domku dla dziewczynki

Dziewczynka na pewno doceni pudrowy róż lub błękit, kolory, które wprowadzą ją do baśniowego świata księżniczek. Do tego dodaj pluszowe ozdoby, np. pompony i różne tiulowe czy połyskliwe dodatki. W oknach nie może zabraknąć urokliwych zasłonek, które będą strzec dostępu do bajkowego królestwa. Na parapetach ustaw kwiaty lub ich atrapy, aby strefa okienna wyglądała jeszcze atrakcyjniej.

Koniecznie wstaw do domku mały stoik lub mini biurko, które posłuży do malowania lub czytania. Solidny drewniany blat powinien korespondować pod względem koloru z wystrojem wnętrza. Tak samo zwróć uwagę na ściany, które nie mogą być puste. Powinny zawisnąć na nich barwne ozdoby, np. plakaty z postaciami z bajek czy ze zwierzątkami. Do ścianki domku przytwierdź małe półeczki na książki i zabawki. Ustaw na nich kolorowe ramki na zdjęcia i lampkę, np. z abażurem ozdobionym barwnymi aplikacjami.

Budynek policyjny lub remiza strażacka – małe królestwo dla chłopca!

Jeśli urządzasz domek dla chłopca, również masz do dyspozycji mnóstwo ciekawych i barwnych pomysłów. Drewniany domek ogrodowy może zamienić się w kilka chwil w policyjny komisariat, remizę czy inne atrakcyjne dla malucha miejsce. Oprócz pomalowania elewacji na konkretne kolory oddające charakter danego budynku, dobierz odpowiednie sprzęty i ozdoby na zewnątrz i do środka.

Może to być też miniatura zwykłego chłopięcego pokoju, w którym znajdzie się mnóstwo zabawek i tematyczne dodatki. Obok domku możesz zbudować wioskę indiańską lub tor przeszkód dla maluchów.

Ciekawym pomysłem jest zamontowanie siatki wspinaczkowej, dopasowanej do wieku i sprawności fizycznej dziecka. Oczywiście przy domkach dla dzieci nie może zabraknąć kolorowej piaskownicy, a dodatkowo warto zamontować bujane zwierzątka, linki do podciągania i plastikowe zjeżdżalnie.

A może domek z plastiku?

Alternatywnym rozwiązaniem na domek drewniany jest ten wykonany w całości z plastiku. Taki domek jest bardzo bezpieczny i bajecznie kolorowy. Dziecko będzie mogło zaplanować w nim swoją przestrzeń i miło spędzić czas z rówieśnikami. Bardzo łatwo go złożyć, jest lekki i kolorowy. Przybiera ciekawe, bajkowe kształty i dobrze amortyzuje uderzenia.
Jest też tańszy od drewnianego domku, co dla wielu osób może mieć bardzo duże znaczenie. Nie trzeba go konserwować, a kolorowy plastik świetnie komponuje się z wystrojem ogrodu. Kupując taki domek, nie musisz go ozdabiać z zewnątrz, a dziecko otrzymuje do razu atrakcyjne lokum i miejsce do zabawy.

Dzieci lubią naśladować dorosłych, co możesz wykorzystać również do celów edukacyjnych. Ty zaaranżujesz im miejsce do atrakcyjnej zabawy i zyskasz więcej wolnego czasu dla siebie. Maluchy, oprócz dużej radości, będą miały też możliwość nauczyć się wielu rzeczy i rozwinąć swoje zamiłowania, np. do przyrody czy zajęć sportowych. Domek dla dzieci to dobra inwestycja w psychoruchowy rozwój dziecka i wielka frajda dla dziecka i jego rodziców.
Autorka: Anna Nowakowska