Przygotowanie gruntu to jedno z podstawowych zadań każdego, kto chce odpowiednio zadbać o swój trawnik bądź ogród. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to kondycja trawy i roślin zależy w głównej mierze od odpowiedniego spulchnienia gleby, w czym pomoże nam glebogryzarka. Na co zwrócić uwagę, planując zakup tego urządzenia ogrodowego?
Wybór idealnej glebogryzarki powinniśmy rozpocząć od wyboru konkretnego rodzaju urządzenia. Na ten moment najpopularniejsze warianty to:
Jeden z istotnych czynników, który zawsze warto wziąć pod uwagę przy zakupie glebogryzarki, to moc urządzenia. Od tego zależy, jak łatwo pójdzie nam spulchnianie gleby w różnych, niekiedy trudnych warunkach, a także jak szybko uporamy się z całą pracą. Im glebogryzarka ma większą moc, tym szybciej uda nam się poradzić ze spulchnieniem całego ogrodu czy trawnika. Jakie dokładnie moce są rekomendowane?
Do zastosowań domowych wystarczy nam glebogryzarka o mocy około 500 W. Jeśli jednak nasz ogród jest wyjątkowo duży lub szukamy urządzenia idealnego do zastosowań komercyjnych, glebogryzarki o mocy od 600 W będą odpowiednie. Warto przy wyborze glebogryzarki i dostosowaniu jej mocy do naszych potrzeb stosować się do rozróżnienia, o którym wcześniej wspomniano.
Glebogryzarki spalinowe są zdecydowanie mocniejsze niż ich odpowiedniki elektryczne, dlatego szukając mocnego sprzętu, powinniśmy kierować swoją uwagę właśnie na nie.
Kolejna kwestia, którą należy przeanalizować, to głębokość i szerokość robocza pracy glebogryzarki. Szerokość robocza określa, jak dużą część powierzchni za jednym przejazdem jest w stanie pokryć praca glebogryzarki. W tym aspekcie powinniśmy kierować się wielkością, ale też ukształtowaniem terenu bądź trawnika. Zbyt wąska glebogryzarka wymusi na nas wielokrotny przejazd, zbyt szeroka z kolei może utrudnić nam pracę w trudnym terenie. Na szczęście na rynku dostępne są urządzenia o regulowanej szerokości, co z pewnością ułatwi nam pracę na każdym terenie.
Głębokość robocza to z kolei parametr mówiący nam o to, jak głęboko pod powierzchnią gleby urządzenie będzie spełniać swoją funkcję. Jaka głębokość jest optymalna? Około 15 centymetrów na potrzeby domowe. Jeśli jednak chcemy spulchnić ziemię na głębszym poziomie, postawmy na urządzenie z parametrem głębokości roboczej do 35 centymetrów. To zagwarantuje nam doskonałe spulchnienie gleby. Podobnie jak w przypadku szerokości, w wielu modelach głębokość także może być odpowiednio wyregulowana.
Waga zakupionej glebogryzarki ma spore znaczenie, szczególnie gdy planujemy jej regularny transport. Najlżejsze egzemplarze liczą sobie nie więcej niż 15 kilogramów i jest to optymalna waga do szybkiego i łatwego transportu urządzenia. Jeśli jednak planujemy zakup urządzenia o większej mocy, szczególnie biorąc pod uwagę glebogryzarki wyposażone w silnik spalinowy, musimy liczyć się z większą wagą całkowitą urządzenia. To może wpłynąć na mobilność i na sprawność w operowaniu sprzętem. Największe glebogryzarki, swoim kształtem przypominające już raczej traktorki, ważą dużo ponad 50 kilogramów – są tu urządzenia do zadań specjalnych, których potencjalny transport wiąże się z niemałą logistyką.
Reasumując, małe i mobilne glebogryzarki wykorzystywane do potrzeb domowego ogrodu powinny ważyć nie więcej niż 15 kilogramów. Im większa moc, tym większe gabaryty naszego urządzenia.
Jakie dodatkowe funkcje może posiadać nasza nowa glebogryzarka? Warte wspomnienia są te modele, które oferują nam możliwość regulowania prędkości działania ostrzy. Dzięki takiej specjalnej funkcjonalności będziemy w stanie dopasować siłę spulchniania gleby do warunków panujących w ogrodzie i do naszych potrzeb.
Inne przydatne funkcje zwiększają użyteczność i ergonomiczność sprzętu. Przykład? Regulowany uchwyt glebogryzarki, który umożliwi nam wygodną i komfortową pracę z urządzeniem bez względu na nasz wzrost. Warto zawsze zapoznać się z dostępnymi udogodnieniami, jakie oferuje nam producent – to z pewnością pozwoli nam na czerpanie jeszcze większej satysfakcji z zakupionego sprzętu.
Cena glebogryzarki, podobnie jak wszystkich innych narzędzi i urządzeń ogrodniczych, wciąż ma ogromne znaczenie w procesie decydowania o zakupie konkretnego modelu. Oczywiście różni producenci oferują nam sprzęt w różnej jakości i za różną cenę. Jeśli jednak planujemy regularne korzystanie z glebogryzarki, nie warto skupiać się jedynie na tych najtańszych modelach. Nieznani producenci oferujący najtańsze urządzenia rzadko kiedy mogą pochwalić się doskonałą jakością. Szkoda byłoby po kilku tygodniach zastać naszą glebogryzarkę niezdatną do dalszego użytku.
Postawmy na odpowiednią relację jakości do ceny, biorąc pod uwagę rodzaj glebogryzarki, jej moc, a także inne udogodnienia, które w zamian za wyższą cenę znacznie poprawią jakość spulchniania gleby.