Data modyfikacji:

Jaki toster wybrać? Przegląd tosterów

Pachnące, ciepłe pieczywo rano czy wieczorem sprawia, że posiłki smakują znacznie lepiej. Aby je uzyskać, wcale nie trzeba wypiekać domowego chleba lub bułeczek. Przydatne okazują się sprzęty drobnego AGD – opiekacze oraz tostery. Świetnie zastępują piekarnik czy patelnię, idealnie rumieniąc i czyniąc chrupkim pieczywo, tosty, kanapki albo rogaliki. Jaki toster wybrać, jaki opiekacz warto kupić? Na co zwrócić uwagę, decydując się na najlepszy sprzęt?
toster

Funkcjonalny toster – jaki wybrać?

Zanim uzyskasz podpowiedź, jaki toster wybrać, warto doprecyzować, jak działają poszczególne typy urządzeń. Tostery to niewielkie sprzęty z wbudowanymi grzałkami oraz wąskim koszykiem na pieczywo – wewnętrznym rusztem, w które można wsuwać kromki. Najczęściej służą do jednoczesnego opiekania dwóch kromek chleba tostowego.

Opcjonalnie mogą być wyposażone w zewnętrzny ruszt do podgrzewania, lekkiego rumienienia rogalików czy bułeczek. Do tosterów co do zasady pieczywo wsuwa się od góry, w pionowej pozycji. Posiadają sprężynowy mechanizm pozwalający na wyjęcie kromek, gdy już są gotowe. Jeżeli natomiast rozważasz opiekacz, jaki wybrać, to urządzenie najczęściej posiada płyty z nieprzywierającej powłoki, za którymi znajdują się grzałki.

Jest całkowicie otwierane, a pieczywo czy kanapki opieka się w nim w pozycji poziomej. Jaki toster kupić? Warto zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych funkcjonalności. To przede wszystkim:
 • moc grzałek urządzenia, zwykle 700-1000 W dla tosterów na dwie kromki, a nawet 2000 W dla większych,
 • możliwość regulacji stopnia wypieczenia tostów,
 • system automatycznego wysuwania pieczywa,
 • opcja dodatkowego podnoszenia pieczywa przydatna w przypadku mniejszych kromek,
 • dodatkowy, montowany na wierzchu ruszt zewnętrzny na bułeczki czy rogaliki,
 • precyzyjne sterowanie elektroniczne z możliwością zapisania ustawień,
 • wysuwana tacka na okruchy ułatwiająca utrzymanie wnętrza w czystości,
 • atrakcyjny design dopasowany do wystroju kuchni, ułatwiający czyszczenie z zewnątrz.
Warto, zastanawiając się, jaki toster wybrać, wziąć także pod uwagę jego markę. Urządzenia sprawdzonych producentów AGD, na przykład Bosch, De'Longhi, SMEG czy Tefal, są zwykle trwalsze i lepiej dopracowane, ale jednocześnie znacznie droższe. Jednak dobry toster, jaki wybrać można z tańszych modeli, będzie także funkcjonalny. Niemniej istnieje możliwość krótszego wsparcia serwisowego czy uboższych funkcjonalności.

Jaki toster kupić? Przegląd tosterów

Poniżej możesz znaleźć kilka ciekawych propozycji, które mogą zainspirować cię w kwestii, jaki toster wybrać. To typowe tostery stojące, z pieczywem wkładanym od góry. Jeżeli rozważasz raczej, jaki opiekacz kupić, możesz sprawdzić propozycje znajdujące się w dalszej części tekstu. Nasze rekomendowane propozycje tosterów, jakie warto kupić, to:
 • Bosch TAT3A011 – prosty, mechaniczny toster sprawdzonej marki; posiada wysoką moc 980 W, wbudowany ruszt do opiekania bułeczek, guzik STOP, korzystną cenę, estetyczną i minimalistyczną białą obudowę;
 • Tefal TT6408 Display – czarny kompaktowy i elegancki toster z wyświetlaczem, sterowany elektronicznie, posiada 7 ustawień, a także opcję rozmrażania i podgrzewania, funkcję wysokiego podnoszenia, regulację szerokości otworów, urządzenie jest łatwe w czyszczeniu;
 • Toster De'Longhi Brillante CTJ 2103.W – to designerski toster w stylu retro, w eleganckiej bieli lub czerni, elektroniczny, posiada 5 ustawień, opcje rozmrażania i podgrzewania, wysokie podnoszenie, ruszt do opiekania rogalików, urządzenie jest łatwe w czyszczeniu dzięki tacce;
 • Toster SMEG TSF03BLEU – toster na cztery kromki, o wysokiej mocy 2000 W, w eleganckiej stylistyce lat 50., dostępny w różnych atrakcyjnych kolorach, pozwala na łatwe czyszczenie, posiada 6 stopni mocy grzałki, opcje rozmrażania i podgrzewania oraz funkcję opiekania bajgli.
Rekomendowane tostery są estetyczne, funkcjonalne i wygodne nawet w codziennym użytkowaniu. Co więcej, możesz je skompletować z innymi typami urządzeń z serii, na przykład czajnikiem czy ekspresem do kawy.

A może opiekacz do kanapek? Jaki wybrać?

Urządzenie dające nieco inne możliwości, jednak bazujące także na grzałkach, określane jest jako opiekacz, sandwich. Zastanawiasz się, jaki toster wybrać, ale potrzebujesz czegoś więcej, niż tylko możliwości podgrzewania czy opiekania pieczywa? Być może warto rozważyć, jaki opiekacz wybrać, bo może być to urządzenie o więcej niż jednej funkcji. Kilku producentów proponuje sprzęty z wymiennymi płytkami. Mogą służyć dodatkowo jako grill elektryczny, gofrownica, wafelnica czy nawet urządzenie do wypieku mini ciasteczek albo mini pączków. Chcesz kupić dobry opiekacz do kanapek? Jaki wybrać? Oto kilka propozycji:
 • Tefal Snack Time – urządzenie 3 w 1, posiada moc 700 W, z wymiennymi płytkami do mycia w zmywarce, do panini, trójkątnych kanapek i gofrów; pasują do niego także płytki z serii Tefal Snack Collecion rozszerzające znacznie możliwości;
 • Adler Opiekacz do kanapek toster sandwich AD 3055 – posiada moc 2000 W, dużą powierzchnię grzewczą na cztery kanapki po dwa trójkąty, jest idealny dla dużej rodziny;
 • Russell Hobbs Cook@Home 17888-56 o mocy 1700 W - jest połączeniem opiekacza do panini i grilla, z regulowaną wysokością pokrywy, dobry na pięć porcji.
Wbrew pozorom, urządzenia łączące kilka funkcji w jednym sprawdzają się dobrze w opinii użytkowników. Dlatego jeżeli zależy ci na opiekaczu, grillu elektrycznym czy gofrownicy, możesz zdecydować się na zakup dobrego sprzętu wielofunkcyjnego. Zaoszczędzisz w ten sposób także miejsce konieczne na jego przechowywanie.
Sprawdzając proponowane przez nas oferty, z pewnością wiesz już, jaki toster wybrać. Znasz najważniejsze parametry, jesteś świadomy, na co zwrócić uwagę. Bez względu na to, czy rozważasz, jaki opiekacz kupić, czy też jaki toster będzie najlepszy, uwzględnij wszystkie niezbędne cechy oraz opinie użytkowników. Dzięki temu sprzęt wybrany przez ciebie powinien sprawdzić się w wybranych zastosowaniach.
Zdjęcie: Igor_Kardasov/Envato Elements
Autor: Aleksandra Ginalska