Data modyfikacji:

Meble kuchenne na wysoki połysk. Zalety i wady

Chcesz mieć kuchnię na błysk? Nie tak szybko – meble na wysoki połysk, chociaż wyglądają świetnie, mają również swoje słabsze strony. Jeśli właśnie wykańczasz swoją wymarzona kuchnię, każdy stylizacyjny krok musisz dokładnie przemyśleć. Dziś bierzemy na tapet meble kuchenne o błyszczącej powierzchni.

Zobacz też nasze pozostałe inspiracje na kuchnię.
Meble kuchenne na wysoki połysk cieszą się bardzo dużą popularnością i są stałym elementem wyposażenia wnętrz o nowoczesnej estetyce. Ale czy ta sława jest faktycznie zasłużona? Prezentują się świetnie, ale niestety nie jest to rozwiązanie idealne. W jakich wnętrzach się sprawdzają najlepiej? Gdzie mogą okazać się kiepskim pomysłem? Czy w przypadku mebli na wysoki połysk rysy faktycznie są problemem? Sprawdźmy!

Zalety mebli na wysoki połysk

Przede wszystkim, jako zaletę mebli tego typu trzeba zaliczyć fakt, że mogą optycznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie. Powierzchnia lakierowana lub pokryta warstwą błyszczącego laminatu, odbija światło oraz perspektywę wnętrza, co daje korzystne złudzenie optyczne oraz wrażenie głębi. Meble na wysoki połysk mogą być zatem świetnym rozwiązaniem, jeśli twoja kuchnia jest niewielka. W ten sposób nieco przechytrzysz mały metraż, a wnętrze optycznie będzie się wydawać bardziej przestronne i jaśniejsze.

Błyszcząca powierzchnia może być też dobrym sposobem na czerń lub inne ciemne kolory w stylizacji. Czarne meble kuchenne na wysoki połysk dadzą modny i nieco dramatyczny efekt, ale nie będą tak przytłaczające, jak ich matowe odpowiedniki. Jeśli więc chodzi ci po głowie kuchnia w czarnym wydaniu, postaw na meble na wysoki połysk.


Kolejną zaletą mebli kuchennych tego typu, jest elegancki efekt. Jeśli marzy ci się modna zabudowa kuchenna utrzymana w minimalistycznym stylu, białe meble na wysoki połysk dodadzą blasku całej stylizacji. Błyszczący lakier czy laminat na powierzchni frontów kuchennych to w zasadzie synonim nowoczesnej kuchni – w większości aranżacji tego typu możemy zobaczyć właśnie meble na wysoki połysk. A jeśli dodasz jeszcze do tego czarne blaty kuchenne oraz dodatki, minimalizm w klasycznym wydaniu zagości w twoich progach.
Nie obawiaj się jednak zmieniających się trendów. Błyszczące wykończenie i minimalistyczna forma mebli tego typu jest znacznie bardziej uniwersalna, niż rustykalne frezy i zdobienia. W takim wydaniu w kuchni możesz też nieco więcej poeksperymentować – do minimalistycznych szafek o błyszczących frontach możesz dobrać wiele ciekawych dodatków i dość dowolnie je zmieniać. Oszczędna forma mebli tego typu będzie dobrym tłem dla stylizacyjnych eksperymentów.

Na plus trzeba również zapisać fakt, że błyszczące fronty są łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ zabrudzenia nie wnikają w głąb struktury. Aby usunąć z nich zabrudzenia tak naprawdę potrzebujesz jedynie zwilżonej ściereczki. W tym celu najlepiej jest używać miękkiej, bawełnianej szmatki lub produktu wykonanego z mikrofibry. Zwłaszcza ten ostatni wariant sprawi, że nie tylko pozbędziesz się zabrudzeń, ale też na szafkach nie pozostaną drobinki materiału.

Czytaj również: Kuchnia otwarta na salon

Jakie wady mają meble na wysoki połysk?

Pierwszym problemem, który będzie widoczny jak na dłoni, są plamy. Na powierzchni mebli o frontach wykończonych na wysoki połysk widoczna będzie każda plama, odcisk palców czy zaciek. Jak to się ma do wcześniej wspomnianej łatwości w czyszczeniu? Gdy na meblach pojawią się plamy, usuniesz je bez trudu wspomnianymi wyżej metodami. Ale musisz wiedzieć, że zabrudzenia będą następstwem każdego gotowania. To może być spory problem, zwłaszcza jeśli jesteś perfekcjonistą, który żadnej plamce nie odpuści.

Dlatego jeśli lubisz często gotować i jednocześnie nie znosisz zabrudzeń na meblach kuchennych, może warto rozważyć wybór matowych odpowiedników. Solą w oku wnętrzarskiego perfekcjonisty mogą być także odciski palców czy ślady dziecięcych rączek na błyszczącej powierzchni. Są one szczególnie widoczne w przypadku mebli pozbawionych uchwytów, zamykanych za pomocy systemu na tzw. klik. W tym przypadku każdorazowo aby otworzyć szafkę, musisz dotknąć frontów w konkretnym miejscu. Ślady palców będą tam wyraźnie widoczne.

Kolejny minus to uszkodzenia błyszczącej powierzchni. W przypadku mebli na wysoki połysk, rysy to w zasadzie kwestia czasu – pojawią się w toku codziennego użytkowania, jeśli nie będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad. To z kolei sprawi, że uszkodzona warstwa ochronna mebli, czyli lakier, folia lub laminat, będzie w mniejszym stopniu zabezpieczać przed działaniem wilgoci.

Jak uniknąć powstawania rys na meblach na wysoki połysk? Staraj się myć je delikatnymi ściereczkami i nie używaj w tym celu nabłyszczaczy, ponieważ mogą one np. osłabiać strukturę lakieru. Dodatkowo unikaj sytuacji, gdy inne sprzęty uderzają o fronty mebli. W przypadku mebli na wysoki połysk rysy najzwyczajniej w świecie psują cały efekt wykończeniowy.

Czy warto postawić na meble na wysoki połysk? Zdecydowanie! Musisz jedynie mieć na uwadze, że częste przecieranie frontów kuchennych stanie się twoją rutyną, jeśli kuchnia ma prezentować się nieskazitelnie. Ciekawym wnętrzarskim kompromisem, który pomoże nieco wyeliminować ten problem, jest zestawienie mebli błyszczących z tymi o matowej powierzchni. Te pierwsze zastosujesz w przypadku rzadziej używanych mebli, więc w ten sposób ograniczysz powstawanie śladów na błyszczącej powierzchni. Może to być np. górny rząd szafek. Z kolei matowe odpowiedniki zarezerwuj dla szafek kuchennych częściej używanych. Ten trik sprawi też, że w przypadku mebli na wysoki połysk rysy nie będą powstawać tak często.

Polecamy:

Autor: Kamila Zalińska-Woźny