Klimatyzacja w domu lub bloku to coraz popularniejsze rozwiązanie, które znacznie zwiększa komfort życia w letnich miesiącach. Zobacz, ile kosztuje i jak działa klimatyzacja w domu.
Z roku na rok liczba upalnych dni się zwiększa, a podczas nich temperatura w domach staje się nie do zniesienia. Jeszcze niedawno klimatyzacja w domu kojarzyła się z luksusem, ale dziś coraz więcej osób decyduje się na jej instalację. Przyczynia się do tego nie tylko częstotliwość występowania upałów, ale także niższy koszt inwestycji niż jeszcze kilka lat temu.
Czy warto zamontować klimatyzację w domu? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, zwłaszcza gdy mieszkasz w budynku, który szybko się nagrzewa. Instalacja chłodząca przyniesie ci ulgę podczas upalnych dni i nocy, a także pomoże zapobiec omdleniom czy też problemom sercowym wynikającym z gorąca.
Klimatyzacja w domu działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Pochłania ciepło z otoczenia i wtłacza do pomieszczenia powietrze ochłodzone dzięki sprężarce i czynnikowi chłodniczemu.
Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Jej cena wraz z instalacją wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy, w zależności od klimatyzowanej powierzchni oraz rodzaju urządzenia.
Wyróżniamy kilka rodzajów klimatyzacji do domu:
Ponadto klimatyzatory typu split dzielimy na:
Jeśli szukasz klimatyzacji do jednego pokoju, wybierz najprostszy model ścienny typu split. Wszystkie domowe klimatyzatory sterowane są za pomocą pilota, na którym można ustawić temperaturę, szybkość i intensywność oraz kierunek nawiewu.
Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym wymaga nieco umiejętności i sporo czasu. Jeśli więc nie masz doświadczenia w tego typu pracach, lepiej skorzystaj z pomocy fachowca.
Zanim przejdziesz do instalacji klimatyzacji w domu, koniecznie sporządź jej projekt, konsultując się ze specjalistą. Wybierz ekipę montażową oraz urządzenia.
Jaką moc klimatyzatora wybrać? Przyjmuje się, że na metr kwadratowy potrzebne jest ok. 100-120 W mocy chłodniczej. Wystarczy tę wielkość pomnożyć przez powierzchnię klimatyzowanego pokoju. Następnie trzeba zadbać o doprowadzenie zasilania oraz miejsce do odprowadzania skroplin.
Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną? Wybierz ścianę domu, balkon lub szeroki parapet. Czasem sprawdza się również garaż lub nawet dach.
Przeczytaj także: Jakie okna do domu wybrać?
Instalacja klimatyzacji typu split w mieszkaniu w bloku przebiega podobnie jak w przypadku domu. Po drodze jednak napotkać można kilka problemów natury technicznej.
Aby móc zamontować klimatyzację w bloku czy kamienicy, należy uzyskać zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Musi ocenić, czy zewnętrzna część klimatyzacji umieszczona na budynku nie będzie zaburzać jego estetyki.
Ponadto sąsiedzi mogą nie wyrazić zgody na zamontowanie instalacji ze względu na fakt, że działająca klimatyzacja emituje hałas. Może to przeszkadzać lokatorom, zwłaszcza latem, gdy często śpi się z otwartymi oknami.
Co zrobić, gdy spółdzielnia nie wyrazi zgody na montaż klimatyzacji w mieszkaniu? Zawsze możesz zdecydować się na zakup przenośnego klimatyzatora, który wymaga jedynie podłączenia do prądu oraz dostępu do okna. Jaki klimatyzator przenosny kupić? Zwróć uwagę m.in. na wydajność chłodniczą oraz przepływ powietrza.