Data publikacji:

Klimatyzer a klimatyzator. Czym się różnią?

W wyjątkowo upalne dni samo wietrzenie pomieszczeń nie wystarczy. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach jedynie przyspieszy nagrzewanie. Alternatywą jest skorzystanie z urządzenia obniżającego temperaturę w domu – klimatyzatora lub klimatyzera. Czym różnią się te dwa urządzenia i które z nich wybrać?
klimatyzer a klimatyzator

Przeczytaj również: Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Ranking polecanych

Jaka jest różnica pomiędzy klimatyzatorem a klimatyzerem?

Podobna nazwa może mylić. Lampką ostrzegawczą powinna być jednak cena obu urządzeń. Klimatyzery są wyraźnie tańsze od klimatyzatorów. Wielu sprzedawców wykorzystuje tę niewiedzę klientów, by sprzedać im urządzenie inne od oczekiwanego. Rozczarowanie może być duże, bowiem różnica w działaniu oraz skuteczności obu narzędzi jest znaczna.

Czym różni się klimatyzator od klimatyzera? Klimatyzator to urządzenie, które potocznie nazywamy klimatyzacją. Odpowiada za schładzanie wnętrza i utrzymywanie w nim stałej temperatury. Klimatyzatory bardzo często używane są z biurach lub urzędach po to, by zapewnić pracownikom odpowiedni komfort termiczny podczas letnich upałów. Przyjmuje się, że na 1 m2 potrzebna jest moc około 0,1 kW klimatyzatora.

Klimatyzatory wykorzystują freon do tego, by wyciągnąć ciepło z powietrza znajdującego się we wnętrzu i oddać go na zewnątrz. Najczęściej są to więc urządzenia stacjonarne, montowane pod sufitem, np. w salonie, sypialni czy na korytarzu. Klimatyzatory dzielą się na monobloki oraz urządzenia typu split. W tym pierwszym przypadku wszystkie podzespoły znajdują się w jednym urządzeniu, natomiast w klimatyzatorach skraplacz oddzielony jest od parownika, sprężarki i reszty części.
W przeciwieństwie do klimatyzatora, klimatyzer nie utrzymuje stałej temperatury ani nie wyciąga ciepła z pomieszczenia. Jest to w gruncie rzeczy ulepszony wentylator, który dodatkowo wytwarza rześki powiew powietrza. To zasługa tego, że klimatyzer, zwany także klimatorem, rozpyla we wnętrzu chmurkę wody znajdującej się w zbiorniku. W ten sposób poprawia komfort termiczny i sprawia, że przebywanie w rozgrzanym pomieszczeniu staje się mniej uciążliwe. Nie jest jednak w stanie skutecznie obniżyć temperatury, jak czyni to klasyczna klimatyzacja. Podstawowe różnice pomiędzy klimatyzatorem i klimatyzerem:
  • klimatyzator obniża i utrzymuje temperaturę we wnętrzu, a klimatyzer jedynie powiewa chłodem,
  • klimatyzator jest znacznie droższy od klimatyzera,
  • w wysokich temperaturach moc chłodnicza klimatyzera wzrasta,
  • klimatyzator wysusza powietrze (może powodować wysuszenie śluzówek), a klimator je nawilża (co też może mieć negatywne skutki, np. rozwój pleśni),
  • klimatyzer nie zawiera czynnika chłodzącego, a zwykłą wodę,
  • klimatyzer jest najczęściej przenośny, a klimatyzator stacjonarny (choć są też klimatyzacje przenośne).

Czy warto kupić klimatyzer?

Czy klimatyzer może być alternatywą dla prawdziwej klimatyzacji? To zależy od oczekiwanych efektów. Klimator nie jest w stanie schłodzić wnętrza, więc jeśli zależy ci głównie na tym, warto zainwestować w prawdziwą klimatyzację. Niemniej jednak urządzenie ma wiele zalet i w zauważalny sposób poprawi komfort przebywania w pomieszczeniach.

Do głównych zalet klimatyzera należy niska cena. Dobrej jakości urządzenie zakupisz już za kilkaset złotych, co nie jest możliwe w przypadku klimatyzatora. Klimator nie wymaga instalacji jednostki zewnętrznej ani odprowadzania ciepła na zewnątrz, więc nie musisz przerabiać mieszkania i ubiegać się o stosowne pozwolenia (np. z administracji budynku). Dużym plusem jest też ekonomia użytkowania. Jako że w urządzeniu nie znajduje się sprężarka klimatyzacji, a jedynie wentylator z rozpylaczem, zużycie energii elektrycznej jest znikome, rzędu 40-70 W.

Jak korzystać z klimatyzera?

Użytkowanie klimatyzera jest bardzo proste. Jedyne co musisz zrobić, to wlać zimną wodę do zasobnika i włączyć urządzenie. Klimator wywoła ruch powietrza w pomieszczeniu i co jakiś czas rozpyli chmurę chłodnej wody. Dla zwiększenia efektywności działania można dorzucić do zbiornika kostki lodu lub zamrożone wkłady chłodzące.

Klimator działa podobnie jak wiatrak, więc należy go używać w taki sam sposób. Skieruj wentylator w swoją stronę i ustaw odpowiednią moc. Pamiętaj jednak o tym, by nie stawiać klimatyzera obok dokumentów, książek, urządzeń elektrycznych i innych rzeczy wrażliwych na wilgoć.
Autor: Szymon Sonik