Data modyfikacji:

Kroton - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

 Egzotyczne, wiecznie zielone rośliny doniczkowe mogą wzbudzić zazdrość gości i sprawić, że mieszkanie wyda się żywe i pełne barw. Dokładnie tak działa urok krotonu, pięknej rośliny z tropikalnych zakątków. Jest to gatunek wyjątkowo wymagający, jednak prawidłowo pielęgnowany na pewno będzie zachwycać oczy każdego dnia. Dowiedz się jak dbać o ten zadziwiający krzew.
kroton

Kroton-rodzaje

Kroton wyróżnia się pięknymi wielobarwnymi liści, które zachwycają już od pierwszego spojrzenia. Jego uroda jest unikalna, a każdy kwiat ma w sobie coś oryginalnego do zaoferowania. Dzięki swoich cechom nadaje wnętrzom niezwykłego charakteru, a niecodzienne barwy sprawiają, że nadaje się do pomieszczeń w praktycznie każdym stylu. Jakie są rodzaje krotonu?

Krotonem powszechnie nazywamy trójskrzyn, który jest krzewem pochodzącym z Indonezji i Polinezji, gdzie sprzyja mu wyjątkowo wilgotny i gorący klimat. Roślina należy do rodziny Codiaeum, która obejmuje 16 rodzajów. W domach najczęściej hoduje się odmianę pstrą, która dość dobrze znosi niższe temperatury i umiarkowaną wilgotność. Ciekawa jest też odmiana Red Banana. Jest trochę bardziej wymagająca, jednak przybiera bardziej fantazyjne wzory i barwy.

Wszystkie rośliny z gatunku wydzielają biały trujący sok. Należy więc niezwykle uważać podczas hodowli tego kwiatu. Jest on niebezpieczny dla zwierząt domowych oraz ludzi i absolutnie nie może być spożywany.

Kroton-jaka ziemia

Kroton jest niezwykle wymagającą rośliną. Warunki, jakie musi mu zapewnić hodowca są bardzo specyficzne, a każde odstępstwo od normy może skończyć się problemami z krzewem. Jednym z ważniejszych wymagań krotonu jest ziemia. Jaką powinniśmy kupić, aby rozwijał się on prawidłowo?

Dla krotona ważne jest, żeby podłoże, na którym rośnie gwarantowało mu umiarkowaną wilgotność. Ziemia powinna być stale lekko nasączona i dość spulchniona. Najlepsza dla niego jest mieszanina torfu, kompostu oraz piasku. Można też użyć mieszkanki torfu oraz perlitu, a na dno wysypać kermazyt. Kroton w żadnym wypadku nie może rosnąć w samym torfie! Niestety wiele roślin kupionych w sklepie ma właśnie takie podłoże. W takim przypadku najlepiej jest go od razu przesadzić.

Kroton-uprawa

Kroton jest gatunkiem, który najlepiej jest rozmnażać poprzez pędy, które wyjątkowo dobrze się adaptują i szybko wytwarzają system korzeniowy. Jak uprawiać kroton w warunkach domowych?

Najkorzystniejszą porą na rozmnożenie jest wczesna wiosna. Do celów hodowlanych odcinamy górne pędy rośliny, które następnie przygotowujemy odcinając wszystkie dolne liście. Na samej górze powinno ich zostać tylko kilka, tak by nie moczyły sie one w wodze. Jeżeli są wyjątkowo długie można je delikatnie podwiązać. Kolejnym krokiem jest zamoczenie pędu w wodzie o temperaturze pokojowej. Trzymamy go tam tak długo aż nie wypłynie z niego mleczny sok. Zwykle trwa to kilka godzin.

Następnie roślinkę przenosimy do preparatu ukorzeniającego i zaraz potem wkładamy do mieszaniny torfu z piaskiem lub torfu z perlitem. Tak przygotowana sadzonkę powinno się trzymać w ciepłym miejscu (powyżej 20 stopni). Koniecznie musi być to zakątek pozbawiony wiatru. Dla pewności można roślinę delikatnie przykryć folią. Pierwsze duże korzonki zaczną sie pojawiać po 2-3 tygodniach. Po mniej więcej 4-6 tygodniach można przesadzić roślinę do właściwej doniczki.

Kroton-kwitnienie

Główną ozdobą krotonu sa jego pięknie ubarwione liście, jednak nie oznacza to, że nie roślina nie posiada kwiatów. Są one dużo mniej imponujące niż reszta rośliny, jednak wielu hodowców czeka na nie z utęsknieniem. Kiedy następuje kwitnienie krotonu?

W klimacie centralnej Polski (strefa 6b) rośliny zakwitają wczesną wiosną (na ogół w kwietniu) - im łagodniejszy klimat, tym wcześniej. Na wybrzeżu Bałtyku, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, może to nastąpić już pod koniec marca. Owoce aukuby zawiązują się późną wiosną i latem. W Polsce, z uwagi na krótki okres wegetacyjny, raczej nie dojrzewają. W krajach o cieplejszym klimacie pojawiają się na krzewach wczesną jesienią i zdobią je aż do wiosny.

Kroton-pielęgnacja

Jak już wspominaliśmy kroton jest wyjątkowo wymagającą rośliną. W warunkach naturalnych rośnie w wilgotnym i gorącym klimacie i chociaż został w pewnym stopniu przystosowany do warunków zimniejszych to nadal niezbyt dobrze je znosi. Niewłaściwie uprawiany będzie gubić liście i straci swoje walory estetyczne. Jak uprawiać kroton, żeby cieszył nasze oczy przez cały rok?

Jedną z kluczowych kwestii, którą powinniśmy wziąć pod uwagę zajmując się krotonem jest nawilżenie. Powinno się mu dostarczać odpowiednich ilości wody do gleby oraz na liście, spryskując je woda. Podlewamy go woda przegotowaną o temperaturze pokojowej, tak by ziemia była cały czas wilgotna. Należy bardzo uważać, aby go nie przelać oraz aby woda nie stała w podstawce.

Zbyt duża jej ilość sprawia, że dolne liście kwiatu zaczynają odpadać, a korzenie będę powoli gnić. Stanowisko krotonou powinno być możliwie jak najcieplejsze. Optymalna jest temperatura powyżej 22 stopni. Roślina nie przeżyje w warunkach kiedy temperatura spada poniżej 15 stopni. Pomimo ciepłolubności nie może ona być wystawiona na zbyt ostre słońce. W wyjątkowo słoneczne dni warto zasłonić dostęp światła półprzezroczystą firaną lub siatką.

Z drugiej strony zbyt mała ilość światła słonecznego pozbawi roślinę fantazyjnych barw. Miejsce, w którym stoi kroton nie może być również przewiewne i narażone na znaczne wahania temperatur. Krzew lubi stałą temperaturę, a wiatr osłabia jego liście, które zaczynają schnąc na brzegach. Dokładnie tak samo działa nadmierne przesuszenie liści.

W okresie letnim najlepiej skraplać je przynajmniej raz dziennie. Nawożenie krotonu powinno odbywać się dość często. Od marca do września należy to robić co 2-3 tygodnie. Można też zastosować nawozy długo działające do doniczek.
Autor: Noemi Wejer