Geberit to potoczna nazwa, którą określa się podtynkowe stelaże łazienkowe z muszlą klozetową. Ze względu na łatwość instalacji oraz możliwość niezwykle estetycznego wykończenia toalety w praktycznie każdej łazience, konstrukcje tego typu cieszą się ogromną popularnością. Podpowiadamy zatem, jak przeprowadzić montaż geberitu.
Polecamy: Jak odetkać toaletę?
Remont lub urządzenia nowej łazienki to długotrwały proces. Podczas jej projektowania nie ma miejsca na błędy, trzeba bowiem dokładnie określić miejsca, w których ustawimy wannę, kabinę prysznicową, pralkę, umywalkę, a także toaletę. Musimy ustalić także rozkład rur oraz doprowadzić zasilanie do oświetlenia, a następnie wybrać odpowiednie kafle lub panele. W natłoku tych obowiązków i zadań każdy skrót pozwalający na uproszczenie pracy jest na wagę złota. Jednym z nich są gotowe zestawy montażowe zawierające spłuczkę oraz instalacje do podłączenie muszli klozetowej. Konstrukcje takie nazywane są często geberitami. Z tekstu dowiesz się, jak przeprowadzić ich montaż.
Na początek wyjaśnijmy jednak, skąd wzięła się nazwa geberit. Pochodzi ona wprost do renomowanej szwajcarskiej firmy Geberit, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w produkcji produktów przeznaczonych do budowy instalacji sanitarnych. Poza toaletami w jej katalogu znajdziemy też np. umywalki i bidety. Chociaż Szwajcarzy nie posiadają patentu na wytwarzanie stelaży WC, ich modele są powszechnie uznane z najlepsze i najsolidniejsze na rynku, o czym świadczy chociażby obejmująca je dziesięcioletnia gwarancja producencka.
Geberity znane są i używane od wielu dekad, ale w zwykłych polskich mieszkaniach na dużą skalę pojawiły się dopiero w ostatnich kilkunastu latach. Stelaże to względnie prosta, ale przemyślana konstrukcja, która oszczędza czas podczas remontu. Zbudowane są one z metalowej ramy, która zawiera pojemnik ze spłuczką oraz całą niezbędną instalację kanalizacyjną, którą wystarczy połączyć z rurami w łazience. W zależności od modelu w zestawie, do geberitu podłączymy nie tylko toaletę, ale także bidet.
Stelaże WC ustawia się bezpośrednio przy ścianie. Po przeprowadzeniu montażu geberitu i przyłączeniu go do kanalizacji, konstrukcję zabudowujemy, chowając tym samym wszystkie rury oraz spłuczkę. Jedynym widocznym elementem na zewnątrz jest przycisk do spuszczania wody oraz rury podłączane do muszli. Rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsca w łazience, zapewniając przy tym dobry efekt wizualny, toaleta jest bowiem zawieszona bezpośrednio na konstrukcji stelaża i nie dotyka podłogi.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy geberitu. Różnią się one sposobem montażu, a także tym, jak wykańczamy wokół nich ścianę łazienki.
Geberity dostępne są w sklepach w kilku standardowy rozmiarach. Najczęściej mierzą od 40 do 50 cm szerokości oraz około 120 cm wysokości. Oczywiście znajdziemy też węższe i niższe modele, które zmieszczą się w mniejszych i węższych łazienkach. Przy wyborze modelu pamiętajmy, że toaleta powinna wisieć co najmniej na poziomie 40 centymetrów od podłogi. Warto zwrócić też uwagę na pojemność zbiornika na wodę oraz obecność systemu oszczędnego spłukiwania, a także, czy wybrany przez nas przycisk będzie pasował do mechanizmu.
Podczas montażu geberitu do lekkiej zabudowy stelaż przykręcamy do ściany i podłogi przy pomocy specjalnych wkrętów. Do wykonania otworów używamy wiertarki z wiertłem odpowiadającym materiałowi, z jakiego został wykonany mur (beton, cegła itd.). Przy instalacji stelaża do ściany gipsowej musimy koniecznie sprawdzić jego stabilność. Źle dokręcona konstrukcja jest bowiem przyczyną pękania tynku i odpadania glazury.
Solidnie przytwierdzony geberit, który jest połączony z rurami kanalizacyjnymi, zakrywamy płytami gipsowo-kartonowymi lub wykonanymi ze styropianu ekstrudowanego (XPS). Zaleca się, by ich grubość wyniosła co najmniej 20 mm. Pamiętajmy przy okazji o wycięciu otworów na przycisk spłuczki, rury kanalizacyjne oraz śruby do zawieszenia muszli. Wszelkie rysy i szpary wypełniamy zaprawą, a potem wykańczamy gładzią lub podkładem pod klej do glazury.
Gdy mowa o gebericie do zabudowy ciężkiej, proces montażu wygląda nieco inaczej. Pracę zaczynamy również od przykręcenia stelażu do ściany, na ustalonej wcześniej wysokości. W tym celu używamy odpowiednich elektronarzędzi. Kolejnym krokiem jest podłączenie spłuczki do rur kanalizacyjnych i założenie śrub przeznaczonych do zawieszenia toalety. Zabezpieczamy je następnie specjalnym nakrętkami, które ochronią je podczas prac murarskich.
Po wykonaniu tych wszystkich czynności przechodzimy do obmurowania stelaża u jego podstawy oraz bokach. Po wyschnięciu zaprawy przystępujemy do prac wykończeniowych. W tym momencie możemy zacząć kłaść tynki lub ułatwić sobie pracę, montując np. płyty gipsowe. Po pomalowaniu ściany, położeniu płytek lub paneli możemy wreszcie zainstalować przycisk spłuczki oraz muszlę.
Autor: Michał Kułakowski