Data publikacji:

Montaż listew przypodłogowych: na co zwrócić uwagę? Poradnik krok po kroku

Montaż listew przypodłogowych to jeden z ostatnich etapów wykańczania wnętrz. Listwy tego typu stanowią nie tylko estetyczny akcent dopełniający wystrój wnętrza, ale ułatwiają też utrzymanie pomieszczenia w czystości oraz chronią podłogę przed wilgocią i brudem. Podpowiadamy, jak zabrać się do tego zadania.
montaz listew przypodlogowych

Z montażem listew przypodłogowych poradzi sobie praktycznie każdy. Wybór odpowiedniej metody zależy jednak od rodzaju wybranej listwy oraz pomieszczenia.

Rodzaje listew przypodłogowych

Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów listew przypodłogowych, każdy z nich odznacza się nieco inną specyfiką, która przekłada się na jego metody montażu.

Listwy przypodłogowe drewniane

Klasyczne listwy podłogowe wykonane z różnego rodzaju drewna, pochodzącego najczęściej od drzew iglastych. Występuje w wielu kształtach i rozmiarach, możemy je łatwo polakierować lub pomalować. Są wytrzymałe i pasują do wielu rodzajów podłóg, od wykładzin po parkiety. Do ściany montujemy je za pomocą gwoździ, wkrętów, a także systemów klamrowych oraz kleju.

Listwy przypodłogowe MDF

Listwy tego typu stworzone są z płyt wykonanych ze sprasowanych i drobno zmielonych wiór oraz pyłu drewnianego. Z zewnątrz pokryte są zazwyczaj lakierem lub ozdobną okleiną. Świetnie pasują do wielu typów wnętrz, ponieważ są dostępne w wielu kształtach oraz kolorach. Nie zaleca się stosowania ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Do ściany montuje się przy pomocy klamer lub kleju, możne je też przybijać.

Listwy przypodłogowe PVC

Najpopularniejszy rodzaj listew przypodłogowych. Ich zaletą jest niska cena, duży wybór wzorów, kolorów i kształtów, a także łatwa obróbka mechaniczna. Listwy przypodłogowe z PVC montuje się zazwyczaj na klamry, choć znajdziemy też modele klejone.

Listwy przypodłogowe polistyrenowe

Zbudowane są z twardego i wytrzymałego na uszkodzenia styropianu. Są one sprzedawane zazwyczaj w kolorze białym, a producenci zachęcają do ich pomalowania na dowolny kolor. W razie powstania na ich powierzchni rysy lub dziury możemy łatwo je wypełnić i ponownie pomalować. Zazwyczaj są montowane na klej.

Listwy przypodłogowe metalowe

Są produkowane ze stali lub aluminium, z tego powodu są to najdroższe i najcięższe listwy. Montuje się je zazwyczaj w dużych budynkach użyteczności publicznej oraz w halach magazynowych lub przemysłowych. W domach pasują do nowoczesnych wnętrz oraz podłóg z płytek ceramicznych. Odznaczają się świetną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Montowane są na klej, klamry lub przykręcane bezpośrednio do ścian.

Metody montażu listew przypodłogowych

Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze sposoby montażu listew przypodłogowych wraz ze wskazówkami, jak powinny wyglądać prace.

I. Przybijanie lub przykręcanie listew przypodłogowych bezpośrednio do ściany

To najprostsza metoda montażu listew przypodłogowych. Listwy przykręcamy lub przybijamy bezpośrednio do ściany przy pomocy gwoździ, kołków i wkrętów. Jeżeli nie zależy nam na estetyce wnętrza, będzie to najmniej kłopotliwe rozwiązanie. W zależności od grubości i długości ściany gwoździe umieszczamy w równych odstępach kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów. Jeżeli ściana jest dość krzywa, musimy zwiększyć ich gęstość. Do tej metody instalacji wybieramy grube i wytrzymałe modele listew, najczęściej drewniane lub MDF, które nie uszkodzą się podczas prac. Należy pamiętać, że w wilgotnych pomieszczeniach odsłonięte główki gwoździ i wkrętów zaczną po pewnym czasie wyraźnie rdzewieć.

II. Montaż listew przypodłogowych na klamry

Z pewnością najbardziej elegancka metoda montażu. Dokładny przebieg prac będzie różnił się w zależności od wybranego systemu montażowego. Listwa przypodłogowa jest wciskana lub bezpośrednio nakładana na przymocowane do ściany klamry lub specjalne profile i szyny. Pozwala to na jej szybki i kompletnie bezinwazyjny demontaż, np. po to, by pomalować pokój lub umieścić w jej wnętrzu nowy kabel.

W pierwszej kolejności dokonujemy pomiarów ściany i w równych odstępach wyznaczamy miejsca, w których znajdą się kołki rozporowe i wkręty, którymi przymocujemy klamry. Należy oczywiście zadbać o to, by znajdowały się one na właściwej wysokości, warto więc kilka razy na próbę dopasować nieprzykręconą listwę. Jeżeli ściana jest nierówna, zwiększamy gęstość rozłożenia uchwytów. Kiedy wszystkie elementy są już przykręcone, przycinamy listwę do odpowiedniej długości, umieszczamy w niej ewentualne kable i montujemy na miejscu.

III. Klejenie listew przypodłogowych

Jest to niezwykle skuteczna, szybka i popularna metoda montażu listew przypodłogowych. Jej wadą jest to, że aby wprowadzić zmiany w pomieszczeniu, musimy również zerwać listwę wraz z klejem, co zazwyczaj wiąże się z ryzykiem jej uszkodzenia oraz zniszczeniem tynku. Do klejenia używamy dedykowanych temu celowi produktów (klejów lub specjalnych silikonów). Ściany powinny być względnie równe i pozbawione zanieczyszczeń, pyłu oraz tłustych plam.

Narożniki listew przypodłogowych

Listwy w rogach ścian nacinamy pod kątem 45 stopni. Niektórzy producenci oferują także specjalne kątowniki pasujące do wybranych modeli, co znacząco ułatwi zadanie i poprawia efekt wizualny uzyskany po montażu.

Autor: Michał Kułakowski