Data modyfikacji:

Montaż markizy krok po kroku


Markizy cieszą się dużą popularnością, gdyż nie tylko świetnie się prezentują, ale co ciekawe, stanowią doskonałą ochronę przed słońcem czy deszczem. Oczywiście wymagają odpowiedniego montażu. Warto zatem dowiedzieć się, jak wykonać montaż markizy krok po kroku w różnych miejscach.
markiza

Markizy - co warto wiedzieć?


Warto wiedzieć, że aktualnie występuje szeroki wybór markiz. Można zdecydować się na montaż markizy na balkonie czy montaż markizy tarasowej do sufitu. Tak naprawdę możliwości jest wiele. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że należy je dobierać do panujących warunków atmosferycznych, a także przestrzeni, jaką się posiada. Odpowiednio dobrana markiza zapewnia wysoki komfort. Latem chroni przed nadmiarem słońca, ale chroni też przed deszczem czy śniegiem. Markizy dzielą się na balkonowe i tarasowe, ale wyróżniamy też modele poziomie i pionowe. Można zdecydować się także na montaż markizy na okno dachowe.

Montaż markizy balkonowej - co warto wiedzieć?


Wiele osób decyduje się na montaż markizy w bloku. Nim przejdziemy do tego, jak wygląda montaż, to warto wiedzieć, czy konieczne jest pozwolenie na montaż markizy. Otóż jak to zwykle bywa, przepisy są dosyć niejednoznaczne. Art. 29 ust. 2 punkt 15 Prawa budowlanego jasno określa, że pozwolenia na budowę nie wymagają prace polegające na instalowaniu urządzeń, które nie wpływają na konstrukcję budynku. Natomiast inny przepis prawa budowlanego określa, że zgłoszenie robót budowlanych jest niezbędne, jeżeli dokonuje się montażu urządzeń o wysokości powyżej 3 metrów. Niemniej stanowisko spółdzielni w tej sprawie jest jasne. Otóż konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na montaż markizy w spółdzielni i co ciekawe, spółdzielnia wcale nie musi wyrazić zgody. Czas przejść do montażu. Montaż markizy balkonowej nie jest trudny. Można ją zamontować do balustrady balkonu, a to pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta pochyłu. Pamiętajcie, że na końcach i u podstawy ramion znajdują się haki. Do nich zaczepia się belkę przednią z materiałem. Zatem typowa markiza montowana jest do ściany bądź sufitu. Można wykonać zatem montaż markizy na styropianie, czyli do ocieplonej ściany. Zawsze do tego celu wykorzystuje się kotwy chemiczne.

Markiza balkonowa ręczna z półkasetą znajdziecie na Ceneo.pl.

Jak montować markizy?


Otóż montaż markizy rozpoczynamy od wywiercenia otworów w podłożu, następnie dopasowujemy długość pręta, który wklejany jest do głębokości wywierconego otworu. Teraz czeka was najtrudniejszy moment. Otóż należy rozwiercić izolację i przedmuchać otwór, wykorzystując do tego celu pompkę czyszczącą. Jeżeli tego nie zrobicie, to może dojść do tego, że zakotwiony element szybciej wypadnie. W kolejnym kroku umieszcza się w otworze tuleję perforowaną, następnie za pomocą pistoletu wciska się do niej zaprawę iniekcyjną. W takiej tulei umieszcza się kotwę, a następnie reguluje ją kluczem. Zapewne na tym etapie mogą pojawić się szczeliny. Wystarczy je wypełnić klejem uszczelniającym. Gdy gniazdo jest już gotowe, przykręcacie daszek za pomocą śrub. Montaż markizy bocznej wygląda tak samo.

Wysuwana markiza boczna na taras do kupienia na Ceneo.pl.

Montaż markizy na tarasie - co trzeba wiedzieć?


Montaż markiz na tarasie jest bardzo podobny do montażu markizy na bloku. Oczywiście pewne różnice mogą wynikać z samej wielkości. Pamiętajcie, że jeżeli nie posiadacie tarasu z zadaszeniem, to wykonanie markizy umożliwia zacienienie tarasu, co pozwala odpocząć od promieni słonecznych, ale i zapobiec przedostawaniu się promieni do wnętrza domu. Tutaj także można wykonać montaż markizy do ściany. Co jeszcze warto wiedzieć na temat montażu markizy? Styropian jest materiałem izolacyjnym, jednak w przypadku montażu markizy znacząco ułatwia pracę.

Dodatkowe informacje o montażu płyty indukcyjnej


Pamiętajmy, że w procesie uruchamiania płyty indukcyjnej, równie ważne, co podłączenie jej do instalacji elektrycznej, jest odpowiednie zamontowanie urządzenia na naszym blacie kuchennym. Blat powinien być równy, mieć odpowiednią grubość oraz szerokość i długość. Warto zweryfikować, czy zastosowany w naszej kuchni blat kuchenny nadaje się do montażu płyty indukcyjnej. Dlaczego warto to zrobić? Ze względu na ciepło, które wytwarza taka płyta. Blat z reguły powinien mieć wysoką odporność termiczną, co sprzyja montażowi takiego urządzenia.

W instrukcji producenta znajdziemy szczegółowe wskazówki na temat rozmiaru otworu, który powinien zostać przez nas wykonany oraz sposoby na prawidłowe zabezpieczenie urządzenia przed wilgocią. Tradycyjnie, jeśli nie jesteśmy sprawni w majsterkowaniu i pracach montażowych, wstawienie płyty powinno być wykonane przez profesjonalistę który zrobi to szybko i dobrze. 

Markiza - montaż krok po kroku


Montując markizę tarasową, warto wiedzieć, że może mieć ona wysięg nawet do 4 metrów. Instalację zawsze należy poprzedzić dokładnym pomiarem. Dzięki temu bardzo łatwo można dobrać odpowiednią wielkość, ale i wyznaczyć właściwe usytuowanie. Pamiętajcie jeszcze, że ściana powinna być w miarę oczyszczona. Dzięki temu można zachować większą precyzję. Nie należy mocować markizy tradycyjnymi wkrętami, lecz należy stosować specjalne kotwy. Tak naprawdę wkręty z kołkami rozporowymi mogą jej nie utrzymać i sprawić, że pod wpływem silnego wiatru zostanie ona zerwana ze ściany. Coraz więcej inwestorów decyduje się na ocieplenie metodą lekko mokrą. Wtedy też w ścianach dwuwarstwowych umieszcza się metalowe profile dystansowe. W takim przypadku nie należy montować markiz do muru, gdyż wtedy dojdzie do uszkodzenia ocieplenia.

Montaż markizy okna dachowego - co trzeba wiedzieć?


Można wykonać montaż markizy na okno dachowe i jest to proste. Wystarczy tylko otworzyć okno, następnie na zewnętrznej stronie ramy znaleźć dwie śrubki i odkręcić je. Pozostaje już tylko zainstalować haczyki i przykręcić odkręcone wcześniej śrubki. Teraz wystarczy tylko umieścić kaseton z markizą w zaczepach i gotowe.

Konserwacja rzecz ważna


Markiza wspaniale się prezentuje - to fakt niezaprzeczalny. Jednak już po kilku miesiącach użytkowania może być brudna czy zaplamiona. Dlatego też należy o nią odpowiednio zadbać. Tak naprawdę konserwacja wcale nie jest trudna. Od czasu do czasu wystarczy przemywać ją wodą z dodatkiem proszku bądź też dedykowanym środkiem chemicznym. Pamiętajcie, że po jej wypraniu nie powinniście jej zwijać, gdyż wtedy może niezbyt dobrze się prezentować. Koniecznie należy również sprawdzać jej stan techniczny, a więc śruby czy mechanizmy. Dzięki temu będzie nam służyć przez wiele lat.

Jeżeli zastanawiacie się, ile kosztuje montaż markizy, to musicie wiedzieć, że ceny są bardzo różnorodne. Zamontowanie małej rolety to wydatek około 250 zł, natomiast koszt większej markizy tarasowej wynosi od 350 do nawet 600 zł. Jeżeli jednak zdecydujecie się na montaż markizy samodzielnie, to musicie zdawać sobie sprawę, że tracicie przez to gwarancję. Jednak gdy rzeczywiście posiadacie umiejętności i nieco wprawy, to niewątpliwie takie rozwiązanie pozwoli wam sporo zaoszczędzić.
Autor: Norbert Rukowski