Data publikacji:

Montaż zmywarki do zabudowy: kompleksowy poradnik 

Zmywarki coraz częściej znajdujemy w polskich domach. Nie tylko zwalniają nas z nużącego obowiązku mycia naczyń, ale także pozwalają zaoszczędzić normalnie zużywaną podczas tego procesu wodę. Urządzenia te bardzo często dyskretnie chowa się w szafkach kuchennych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić montaż zmywarki do zabudowy.

Polecamy: Zmywarka nie domywa. Co zrobić?

montaż zmywarki do zabudowy

Zmywarki jeszcze kilkanaście lat temu były znane w naszym kraju głównie z filmów i seriali zza oceanu. Stopniowo wkraczają jednak coraz śmielej do polskich kuchni. Przeważnie najlepiej sprawdzają się w wieloosobowych rodzinach, ale dzięki pojawieniu się mniejszych i bardziej kompaktowych modeli sięgają po nie także single i bezdzietne pary. Urządzenia te zwalniają nas z obowiązku żmudnego mycia naczyń, co jednak ważniejsze, pozwalają ograniczyć ilość zużywanej do tego zadania wody. W skali roku oszczędności są całkiem znaczące. Nowoczesne zmywarki mogą być interesującym elementem wystroju kuchni, wiele osób decyduje się jednak dyskretnie schować je w szafkach kuchennych. W artykule podpowiadamy, jak samodzielnie dokonać montażu zmywarki do zabudowy.

Rozpoczynamy montaż zmywarki do zabudowy – wstępne kroki

Z podłączeniem zmywarki do zabudowy poradzi sobie każdy majsterkowicz, który ma choć drobne pojęcie o hydraulice. Warto podkreślić, że większość przedstawionych tu kroków oraz wskazówek stosuje się w tym samym stopniu do zmywarek wolnostojących. Różnice występują jedynie na etapie wykończeniowym. 

Przygotowania do instalacji zmywarki do zabudowy zaczynamy jeszcze na etapie projektowym. Najważniejszą kwestią jest ustalenie dokładnego miejsca, w którym ustawimy sprzęt. Kluczowy jest tutaj łatwy dostęp do domowej instalacji wodociągowej. Zmywarka powinna być więc ustawiona w pobliżu zlewu, co ułatwi wykonanie specjalnych przyłączy. 

Ustawiając zmywarkę, pamiętajmy, by dokładnie ją wypoziomować przy pomocy regulowanych nóżek i solidnie zabezpieczyć, tak by nie poruszała się w trakcie pracy. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy ze stabilnym działaniem sprzętu. Właściwą zabudowę oraz składanie szafek zostawiamy na sam koniec. Mając wolny dostęp do całego urządzenia, mamy w każdym w momencie pracy możliwość skorygowania ewentualnych pomyłek i usunięcia drobnych usterek.

Podłączanie wody do zmywarki w zabudowie

Producenci zmywarek do zabudowy zalecają ich podłączanie pod zlewozmywakiem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, jesteśmy zmuszeni do wykonania dodatkowych zaworów przyłączeniowych w ścianach, co czasem wiąże się z położeniem nowych rur. Są to jednak rzadkie przypadki, skupmy się więc na najpopularniejszym sposobie dostarczania wody urządzeniu.

W pierwszej kolejności odcinamy dostęp do wody w mieszkaniu, korzystając z głównego zaworu. Zmywarki tradycyjnie pobierają i odprowadzają wodę za pomocą dwóch elastycznych węży o długości ok. 1,5 m, które dostarczane są w komplecie z urządzeniem. Gdy zachodzi potrzeba, możemy je zastąpić dłuższymi modelami.

Nowoczesne sztorcowe baterie zlewozmywakowe wyposażone są w ukryte pod zlewem zintegrowane przyłącze do zmywarki. Jeżeli tak jest też w naszym przypadku, podłączenie węża jest dziecinnie proste, wystarczy bowiem tylko go przykręcić i uwolnić specjalny zaworek. W pozostałych przypadkach używamy specjalnego rozgałęźnika trójdrogowego (trójnika), który umieszczamy pomiędzy wężykiem baterii oraz rurami z wodą. Żeby zapewnić poprawną szczelność instalacji, w miejscach połączeń montujemy uszczelki. Ewentualne problemy wyjdą na wierzch po ponownym włączeniu wody i teście sprzętu. Pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć wąż przed uszkodzeniem i wgnieceniami.

Podłączenie odpływu do zmywarki w zabudowie

Odpływ zużytej wody montujemy w podobny sposób. Wąż łączymy jednak z syfonem zlewu. W tym celu używamy kolejnej przejściówki. Jest to kształtka z bocznym podłączeniem, która dostępna jest w każdym sklepie budowlanym. Specjaliści radzą, by wąż odpływowy był połączony z syfonem na wysokości od około 30 do 100 centymetrów od podłoża. Zapewnia to optymalny przepływ wody.

Do tego samego odpływu możemy przyłączyć także wąż pralki, jeżeli znajduje się ona w kuchni. Wówczas kupujemy przejściówkę z dwoma bocznymi wejściami. Istnieje oczywiście także możliwość wykonania bezpośredniego przyłącza w rurze kanalizacyjnej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będziemy kuli ściany oraz cieli rury, o co musimy zadbać jeszcze przed ustawieniem zmywarki.

Podłączanie zasilania do zmywarki w zabudowie

Każda zmywarka zasilana jest standardowym napięciem 230 V, tak więc podłącza się ją bezpośrednio do uziemionego gniazda elektrycznego. Stanowczo odradza się korzystania w tym przypadku z przedłużaczy. Na etapie prac projektowych warto więc zadbać o gniazdo ukryte za szafkami, które posłuży zmywarce. Nie może ono jednak znajdować się bezpośrednio przy zaworach z wodą. Zaleca się, by było zainstalowane od nich w odległości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów.

Montaż drzwi zmywarki do zabudowy oraz inne prace wykończeniowe

Po upewnieniu się, że zmywarka działa bez najmniejszego problemu, przystępujemy do właściwego składania mebli oraz montowania blatów. W tym momencie przykręcamy do drzwi urządzenia frontowe drzwi szafkowe, które całkowicie je zasłonią.

Autor: Michał Kułakowski