Zmywarki coraz częściej znajdujemy w polskich domach. Nie tylko zwalniają nas z nużącego obowiązku mycia naczyń, ale także pozwalają zaoszczędzić normalnie zużywaną podczas tego procesu wodę. Urządzenia te bardzo często dyskretnie chowa się w szafkach kuchennych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić montaż zmywarki do zabudowy.
Polecamy: Zmywarka nie domywa. Co zrobić?
Zmywarki jeszcze kilkanaście lat temu były znane w naszym kraju głównie z filmów i seriali zza oceanu. Stopniowo wkraczają jednak coraz śmielej do polskich kuchni. Przeważnie najlepiej sprawdzają się w wieloosobowych rodzinach, ale dzięki pojawieniu się mniejszych i bardziej kompaktowych modeli sięgają po nie także single i bezdzietne pary. Urządzenia te zwalniają nas z obowiązku żmudnego mycia naczyń, co jednak ważniejsze, pozwalają ograniczyć ilość zużywanej do tego zadania wody. W skali roku oszczędności są całkiem znaczące. Nowoczesne zmywarki mogą być interesującym elementem wystroju kuchni, wiele osób decyduje się jednak dyskretnie schować je w szafkach kuchennych. W artykule podpowiadamy, jak samodzielnie dokonać montażu zmywarki do zabudowy.
Z podłączeniem zmywarki do zabudowy poradzi sobie każdy majsterkowicz, który ma choć drobne pojęcie o hydraulice. Warto podkreślić, że większość przedstawionych tu kroków oraz wskazówek stosuje się w tym samym stopniu do zmywarek wolnostojących. Różnice występują jedynie na etapie wykończeniowym.
Przygotowania do instalacji zmywarki do zabudowy zaczynamy jeszcze na etapie projektowym. Najważniejszą kwestią jest ustalenie dokładnego miejsca, w którym ustawimy sprzęt. Kluczowy jest tutaj łatwy dostęp do domowej instalacji wodociągowej. Zmywarka powinna być więc ustawiona w pobliżu zlewu, co ułatwi wykonanie specjalnych przyłączy.
Ustawiając zmywarkę, pamiętajmy, by dokładnie ją wypoziomować przy pomocy regulowanych nóżek i solidnie zabezpieczyć, tak by nie poruszała się w trakcie pracy. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy ze stabilnym działaniem sprzętu. Właściwą zabudowę oraz składanie szafek zostawiamy na sam koniec. Mając wolny dostęp do całego urządzenia, mamy w każdym w momencie pracy możliwość skorygowania ewentualnych pomyłek i usunięcia drobnych usterek.
Producenci zmywarek do zabudowy zalecają ich podłączanie pod zlewozmywakiem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, jesteśmy zmuszeni do wykonania dodatkowych zaworów przyłączeniowych w ścianach, co czasem wiąże się z położeniem nowych rur. Są to jednak rzadkie przypadki, skupmy się więc na najpopularniejszym sposobie dostarczania wody urządzeniu.
W pierwszej kolejności odcinamy dostęp do wody w mieszkaniu, korzystając z głównego zaworu. Zmywarki tradycyjnie pobierają i odprowadzają wodę za pomocą dwóch elastycznych węży o długości ok. 1,5 m, które dostarczane są w komplecie z urządzeniem. Gdy zachodzi potrzeba, możemy je zastąpić dłuższymi modelami.
Nowoczesne sztorcowe baterie zlewozmywakowe wyposażone są w ukryte pod zlewem zintegrowane przyłącze do zmywarki. Jeżeli tak jest też w naszym przypadku, podłączenie węża jest dziecinnie proste, wystarczy bowiem tylko go przykręcić i uwolnić specjalny zaworek. W pozostałych przypadkach używamy specjalnego rozgałęźnika trójdrogowego (trójnika), który umieszczamy pomiędzy wężykiem baterii oraz rurami z wodą. Żeby zapewnić poprawną szczelność instalacji, w miejscach połączeń montujemy uszczelki. Ewentualne problemy wyjdą na wierzch po ponownym włączeniu wody i teście sprzętu. Pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć wąż przed uszkodzeniem i wgnieceniami.
Odpływ zużytej wody montujemy w podobny sposób. Wąż łączymy jednak z syfonem zlewu. W tym celu używamy kolejnej przejściówki. Jest to kształtka z bocznym podłączeniem, która dostępna jest w każdym sklepie budowlanym. Specjaliści radzą, by wąż odpływowy był połączony z syfonem na wysokości od około 30 do 100 centymetrów od podłoża. Zapewnia to optymalny przepływ wody.
Do tego samego odpływu możemy przyłączyć także wąż pralki, jeżeli znajduje się ona w kuchni. Wówczas kupujemy przejściówkę z dwoma bocznymi wejściami. Istnieje oczywiście także możliwość wykonania bezpośredniego przyłącza w rurze kanalizacyjnej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będziemy kuli ściany oraz cieli rury, o co musimy zadbać jeszcze przed ustawieniem zmywarki.
Każda zmywarka zasilana jest standardowym napięciem 230 V, tak więc podłącza się ją bezpośrednio do uziemionego gniazda elektrycznego. Stanowczo odradza się korzystania w tym przypadku z przedłużaczy. Na etapie prac projektowych warto więc zadbać o gniazdo ukryte za szafkami, które posłuży zmywarce. Nie może ono jednak znajdować się bezpośrednio przy zaworach z wodą. Zaleca się, by było zainstalowane od nich w odległości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów.
Po upewnieniu się, że zmywarka działa bez najmniejszego problemu, przystępujemy do właściwego składania mebli oraz montowania blatów. W tym momencie przykręcamy do drzwi urządzenia frontowe drzwi szafkowe, które całkowicie je zasłonią.
Autor: Michał Kułakowski