Data publikacji:

Aranżacja sypialni. Nowoczesna, w stylu skandynawskim, a może jeszcze inna?

Czy wiesz, że aranżacja sypialni może mieć wpływ na jakość twojego snu? I nie chodzi tu jedynie o wygodne łóżko czy odpowiednio miękki materac. Dobór elementów wystroju czy kolorystyka zastosowana w pomieszczeniu mogą sprzyjać relaksowi i kreować przytulną atmosferę. Jeśli nie wiesz, jak urządzić sypialnię, zobacz, jak w stylizacji tego pomieszczenia sprawdza się styl nowoczesny oraz jakie inne rozwiązania proponują aranżacyjne trendy.

aranżacja sypialni

Nowoczesna sypialnia, czyli jaka?

Styl nowoczesny to świetny przepis na sypialnię sprzyjającą odpoczynkowi. Wedle najnowszych trendów w aranżacji wnętrz, urządzając mieszkanie, należy się skupić przede wszystkim na funkcjonalności.

Do tego dochodzi jeszcze umiar w doborze dodatków, a musisz wiedzieć, że minimalizm i oszczędność formy świetnie wypadają w sypialni. Nadmiar elementów wystroju może powodować wrażenie chaosu. To bardzo dobry wybór jeśli myślicie o aranżacji sypialni w bloku.
W nowoczesnej sypialni wszystko kręci się wokół łóżka. To ono stanowi główny punkt aranżacji i ważne, aby było duże i wygodne oraz ustawione centralnie w pomieszczeniu.

Zwieńczeniem mebla jest, naturalnie,  okazały zagłówek – w tej roli dobrze sprawdzają się modele tapicerowane, które zapewniają wygodę, ale równie dobrym rozwiązaniem są zagłówki ścienne wykonane np. z drewna czy efektownych paneli ściennych. Zagłówek dodatkowo akcentuje łóżko i podkreśla charakter pomieszczenia. Sypialnia dla dwojga nie powstanie bez dobrze dobranego zagłówka.
W nowoczesnej sypialni dominuje stonowana kolorystyka, oparta na dobrze skomponowanym zestawie barw. Najczęściej są to jasne odcienie, jednak styl nowoczesny nie stroni od ciemnych kolorów – brąz, grafit czy nawet granat sprawdzą się w stylizacji pomieszczenia.


Dodatki utrzymane w nowoczesnej estetyce to najczęściej przedmioty o nieskomplikowanej formie – minimalistyczne szafki nocne i lampki o prostym wzornictwie czy meble pozbawione elementów ozdobnych, a wyposażone np. w frezowane fronty to elementy, które pozwolą nadać stylizacji nowoczesny charakter.

Styl nowoczesny to dobra opcja na aranżację małej sypialni, ponieważ na małym metrażu dobrze sprawdzi się minimalistyczne podejście do doboru dodatków i mebli.

Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych wnętrzarskich trendów od kilku lat. Estetyka krajów chłodnej północy przyjęła się również u nas – sypialnia w stylu skandynawskim to jasne i optymistyczne wnętrze pełne niebanalnych dodatków i naturalnych materiałów.

Bazą stylu skandynawskiego jest właśnie jasna kolorystyka. Biel oraz jasne odcienie beżu czy szarości są świetnym tłem dla innych barw, ale przede wszystkim są neutralne. Taka paleta dobrze sprawdza się w sypialni, ponieważ pomaga tworzyć atmosferę spokoju.
W stylu skandynawskim bardzo ważne są naturalne materiały – surowe drewno, rattan, bambus, bawełna, wełna oraz len. Kolejny element tej wnętrzarskiej układanki to tekstylia – w skandynawskiej sypialni należy postawić na piękną,  lnianą pościel, efektowną narzutę na łóżko, dodatkowe koce i poduszki dekoracyjne. W ten sposób wystylizujesz wielowarstwową dekorację łóżka, która sprzyjać będzie przytulnej atmosferze.

 
Na koniec,  w aranżacji sypialni w stylu skandynawskim nie może zabraknąć niesztampowych dodatków. Mini szklarnie, metalowe latarenki, ciekawa ceramika i wreszcie zieleń to elementy wystroju, dzięki którym nawet pozornie monochromatyczna aranżacja scandi nabierze rumieńców.

Czytaj również: Jakie kwiaty do sypialni?

Aranżacja sypialni w stylu boho

W stylu boho naprawdę dużo się dzieje, ale jeśli chcesz zaaranżować bardzo przytulne wnętrze i lubisz stylizacyjne zabawy z fakturą materiałów, to może być świetne rozwiązanie.

W stylu boho pierwsze skrzypce grają tekstylia. Sznurkowe makramy ścienne i te w roli kwietników, do tego plecione poduszki dekoracyjne, koce, narzuty i wzorzyste dywany. Mnogość tekstyliów utrzymanych najczęściej w przyjemnej białej lub kremowej tonacji, przeplatanych ciemniejszymi akcentami, pomoże wykreować wnętrze przyjemne w odbiorze.

W sypialni urządzonej w stylu boho nie może zabraknąć drewna z wyraźnie zarysowanym rysunkiem. Drewniane łóżko, stolik nocny, ławka czy dekoracyjne skrzynie dodadzą wnętrzu charakter . Do tego warto dodać również ozdoby wykonane z trawy morskiej czy rattanu, które podkreślą całość. Ponadto w stylizacji sypialni tego typu bardzo ważne jest oświetlenie.


Częstym rozwiązaniem są sznury lampek podwieszone pod sufitem czy nad łóżkiem, co daje miłe dla wzroku źródło światła. Taki trik sprawia, że styl boho może być świetnym pomysłem na aranżację sypialni na poddaszu, ponieważ lampki efektownie rozświetlą przestrzeń pod skosem.

Podobnie, jak w przypadku stylu skandynawskiego, tak również dobrym dopełnieniem boho są rośliny. Ich zieleń efektownie kontrastuje z naturalną paletą barw. Co więcej, niektóre gatunki roślin mogą dodatkowo poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu i je nawilżyć. Zielone filtry, jakie warto ustawić na sypialnianym parapecie,  to np. epipremnum złociste, zielistka, skrzydłokwiat czy paprotka.

Glamour w aranżacji sypialni

Wnętrzarski eklektyzm i umiłowanie luksusu mogą sprawić, że twoja sypialnia zamieni się w szalenie wygodne i eleganckie wnętrze. Takie rozwiązania serwuje glamour – styl, który czerpie z różnych trendów, wykorzystuje dekoracyjne zdobienia, nie stroni od błyszczących dodatków i intensywnych kolorów.


W stylizacjach tego typu  szczególnie zwracają uwagę meble stylizowane na barokowe. Lustro, ławka czy toaletka o takiej estetyce to punkt obowiązkowy, jeśli chcesz urządzić sypialnię w stylu glamour. Do tego dobrym pomysłem będzie duże łóżko z pikowanym zagłówkiem, najlepiej w intensywnym kolorze,  np. szmaragdowym, granatowym lub fioletowym.

Rustykalny przepis na aranżację sypialni

Styl rustykalny, który wywodzi się z wiejskich domów i szlacheckich dworków, to kolejny przepis na przytulną aranżację sypialni. We wnętrzach tego typu znajdziemy mnóstwo drewnianych elementów o wyraźnym rysunku słojów, warstwowo układane tekstylia, kosze z wikliny i rafii do przechowywania drobnych szpargałów. Podstawę stylu rustykalnego stanowi ciepła baza kolorystyczna, czyli biel i beż oraz kolory ziemi.
Łóżko w rustykalnej sypialni to najczęściej mebel w okazałej drewnianej ramie, ale równie ciekawym pomysłem są modele metalowe z efektownie zdobionymi zagłówkiem i zanóżkiem. Dodatkowo w stylizacjach tego typu powinny znaleźć się meble i dodatki z przeszłością – fotel po babci, stylowa komoda czy stołek dodadzą aranżacji charakter .


Aranżacja sypialni z tapetą w roli głównej

Dekoracyjna tapeta może sprawić, że wnętrze będzie prezentować się jeszcze ciekawiej i poprawi się jego akustyka. Do najmodniejszych tapet należą te w stylu skandynawskim, czyli subtelne wzory na jasnym tle lub wręcz przeciwnie – kwieciste, ciemne tapety o wyrazistym wzornictwie.

Warto też zdać się na klasykę – tapeta z geometrycznymi wzorami, regularnymi pasami czy z drobnym motywem roślinnym będzie pasować do sypialni.
Tapeta świetnie prezentować się będzie na jednej ścianie za wezgłowiem łóżka. Taki dekoracyjny trik sprawi, ż e nawet intensywny wzór nie zdominuje i nie przytłoczy stylizacji, a jednocześnie wzorzysty motyw za łóżkiem dodatkowo je zaakcentuje.

Polecamy:
Autor: Kamila Zalińska-Woźny