Data modyfikacji:

Pchły w domu. Jak się ich pozbyć?

Jeśli mieszka z nami  pupil pokryty sierścią, to zawsze istnieje pewne ryzyko, że z któregoś ze spacerów przyniesie on pasażerów na gapę, czyli pchły. Niestety, pasożyty te mogą ulokować w różnych miejscach naszego mieszkania, zagrażając naszemu zdrowiu. Jak sprawdzić, czy są pchły w domu? Jak pozbyć się tych owadów domowymi oraz profesjonalnymi środkami i jak właściwie wygląda pchła?
pchły w domu

Jak wygląda pchła?

Gdyby się zastanowić, to wielu z nas nie wie właściwie, jak wygląda pchła. Wyjaśnijmy zatem – to dość małe, bo o długości zaledwie do 2,5 mm pasożyty. Mają brązowo-czerwoną barwę i dość sztywny odwłok. Ich cechą charakterystyczną jest umiejętność pokonywania sporych odległości za pomocą długich skoków.
Kiedy już nasz zwierzak przyniesie z podwórka pchły, ich jaja mogą spadać z ciała pupila. Warto tu wyjaśnić, że nie przywierają one do podłoża – po prostu leżą sobie na nim do czasu, aż wyklują się z nich larwy. Pchły w tej postaci prześlizgują się do miejsc ciemnych i względnie chłodnych – czyli do wszelkich zakamarków w mieszkaniu. Tam zamieniają się w kokony, a z czasem w dorosłe pasożyty.

Pchły w domu – czy stanowią zagrożenie dla człowieka?

Pchły u psa nie budzą w nas szczególnej paniki. Tymczasem działania na rzecz ich zniszczenia powinny być szybkie i staranne. Pchły mogą gryźć ludzi, co samo w sobie nie stanowi wielkiego zagrożenia, jednak może być przyczyną „złapania” groźnych drobnoustrojów. Pchły przenoszą między innymi larwy tasiemca, tyfus plamisty, dwoinkę zapalenia płuc oraz wiele innych zarazków, których nikt z nas nie chciałby mieć w swoim organizmie.

Jak sprawdzić, czy w domu są pchły?

Masz w domu psiaka albo kota, który czasem przynosi „pasażerów na gapę”? Jeśli tak, to na pewno zastanawia cię, jak sprawdzić, czy w domu są pchły. Oto kilka sposobów:

Połóż się na podłodze i rozłóż wokół siebie białe kartki

To dość kontrowersyjna metoda, bo w takim przypadku robimy z siebie „wabik” na pchły – przyjdą skuszone ciepłem ciała. Dość szybko powinny pojawić się białych kartkach. To drobne, czarne punkciki.

Obejrzyj dobrze swoje zwierzę

Szukaj nie tylko samych pcheł, ale i drobnych ranek. Jeśli pies ma pchły, to najprawdopodobniej są one i w mieszkaniu.

Warto też pamiętać, że pchły gryzą. Jeśli zauważasz na swoim ciele dziwne, czerwone i swędzące ranki i masz psa albo kota, to możesz założyć, że problemem są właśnie pchły.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Pozbyć się pcheł można za pomocą naturalnych metod albo specjalistycznych środków. Zanim jednak użyjesz którejś z nich, zacznij proces mechanicznego oczyszczania.

Dokładnie umyj zwierzę

Oczywiście koniecznie użyj do tego środka przeciw pchłom. Przeczytaj na etykiecie, jak często musisz go używać, by problem zniknął na dobre. To także poprawa warunków życia pupila – kiedy pchły gryzą, skóra bardzo swędzi.
Pamiętaj również, że na rynku istnieją specjalne obroże przeciwko pchłom. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się pcheł na dobre, to pomoże ci właśnie taki gadżet.

Dokładnie posprzątaj

Swoje porządki zacznij od wyrzucenia wszelkich starych mebli i przyschniętych roślin. To niestety idealne siedliska dla pcheł.

Dokładnie odkurz mieszkanie lub dom. Pamiętaj przy tym, aby skupić się na wszelkich zakamarkach – odkurzacz z wąską końcówką to naprawdę dobry środek na pchły w domu. Podnieś poduszki tapicerowane z kanapy i odkurz pod nimi. Dywany oddaj do czyszczenia chemicznego – włókien jest za dużo, a pchły za małe, aby je wszystkie wytępić.
Odkurz też wszystkie szczeliny przy listwach przypodłogowych, potem koniecznie opróżnij szafki kuchenne i dokładnie wyczyść ich wnętrze. A na przyszłość pamiętaj, aby jedzenie trzymać w specjalnych pojemnikach.

Następny krok to umycie wszystkiego już na mokro. Namocz szmatkę w ciepłej wodzie z detergentem, a potem umyj wszystkie zakamarki – także te pod meblami.

Dokładnie umyj listwy przypodłogowe

Wypierz zasłony, poduszki ozdobne, koce i pościel. Pamiętaj, że najlepiej byłoby ustawić program z temperaturą co najmniej 60 stopni.

Domowe sposoby na pchły

Czy wiesz, czego boją się pchły? Oto kilka podpowiedzi:

Olejki eteryczne

Pchły ich nie cierpią! Wybierz olejek z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej albo geranium. Wymieszaj go z odrobiną wody, przelej do spryskiwacza i opryszcz wszystkie strategiczne powierzchnie.

Sól

Zarówno jaja, jak i larwy i dorosłe osobniki pcheł bardzo nie lubią braku wilgoci – a sól ją pochłania. Jeśli podejrzewasz, że masz w domu pchły, wysyp sól w kilku miejscach, najlepiej w ciemnych zakamarkach.

Trociny cedrowe

To coś, czego boją się pchły i czego wręcz nienawidzą. Wysyp trociny cedrowe w kilku miejscach w mieszkaniu – także blisko legowiska swojego pupila. Zwróć jednak uwagę na jego stan zdrowia w kolejnych dniach, bo trociny cedrowe mogą uczulać.

Cytryna

Potrzebujesz litra wody oraz jednej cytryny. Wodę zagotuj, cytryny pokrój na kawałki. Włóż je do wrzątku i wyłącz palnik. Po 12 godzinach płyn przelej do spryskiwacza. Opryszcz wszelkie zakamarki oraz samo zwierzę – ale uważaj na jego pyszczek i oczy!

Preparat na pchły w domu

Jeśli domowe metody cię nie przekonują albo nie okazały się wystarczająco skuteczne, kup specjalny preparat na pchły w domu. Przykładem jest Animedica Flee – możesz użyć go w domu, trzeba jednak pamiętać o powtórzeniu procedury po 8 tygodniach. Preparat ten cieszy się znakomitymi opiniami i przez wiele osób uważany jest za najlepszy na rynku. Inny profesjonalny płyn do zwalczania pcheł to Asplant Spray – równie skuteczny i przeznaczony do użytku domowego.