Data modyfikacji:

Jaka pralka do zabudowy pod blatem?

Pralka pod blatem w zabudowie to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy małych łazienek i kuchni, a także osób, które cenią sobie czyste i minimalistyczne wnętrza. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupów tego rodzaju sprzętu.

Polecamy: Jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie domowymi sposobami?

pralka pod blatem

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez dostępu do pralki. Jest ona bowiem jednym z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, który znajduje się w praktycznie każdym polskim domu. W sprzedaży znajdziemy szeroką ofertę modeli, począwszy od prostych maszyn ładowanych od góry, po sterowane za pomocą mobilnych aplikacji pralkosuszarki z dziesiątkami programów pracy. Urządzenia różnią się również sposobem, w jakim są zainstalowane w domu. Pralka schowana pod blatem to często wybierane i mające wiele plusów rozwiązanie, zarówno w łazienkach, jak i kuchniach. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat tego typu sprzętu oraz listę polecanych modeli.

Pralka pod blatem do zabudowy – zalety

Pralki do zabudowy chowamy w szafkach łazienkowych lub kuchennych. Pod względem konstrukcji i możliwości, urządzenia nie różnią się znacząco od swoich wolnostojących odpowiedników. Warto jednak zaznaczyć, że nie znajdziemy wśród nich sprzętu otwieranego od góry

Z przodu pralki do zabudowy mają standardowe szklane drzwiczki oraz panele sterowania i szuflady na detergenty. Różnicą są tu jednak zawiasy przeznaczone do zainstalowania frontu szafki, a także ewentualne mocowania pozwalające na dodatkowe zabezpieczenie sprzętu. Niektóre urządzenie posiadają już fabrycznie zamontowane fronty z klamkami. Nie zabudowuje się ich, ale wsuwa we wcześniej przygotowane miejsce, np. pomiędzy szafki z blatami.

Pralka w zabudowie to świetne rozwiązanie, gdy marzymy o minimalistycznej łazience lub kuchni. Dyskretnie ukryta maszyna nie brudzi się i nie kurzy oraz nie rzuca w oczy. Dzięki leżącemu nad nią blatowi (pamiętajmy, nie powinien on dotykać bezpośrednio pralki) zyskujemy dodatkową i łatwą do zagospodarowania przestrzeń, niezwykle cenną zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Wiele osób decyduje się także na zamontowanie pralki bezpośrednio pod wbudowaną w szafkę umywalką, co dodatkowo zwalnia miejsce w wąskich pomieszczeniach.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie i instalacji pralki do zabudowy pod blatem?

Wymiary

Pralki do zabudowy dostępne są w standardowych rozmiarach o głębokości od 50 do 56 cm, a także w wersjach slim, od około 45 do 50 centymetrów i super slim (około 40 cm). Szerokość obu klas sprzętu nie przekracza 59-60 centymetrów. Podczas wybierania miejsca na pralkę bierzemy pod uwagę nie tylko wymiary sprzętu, ale także grubość ścian szafek oraz blatów. 

Przy planowaniu bardzo ważne jest również zabezpieczenie odpowiedniej ilości miejsca pozwalającej na bezpieczne otwieranie całego frontu szafki, tym bardziej, że jest on znacznie szerszy od drzwiczek urządzenia. Pewnym ułatwieniem jest to, że w większości sprzedawanych modeli znajdują się zawiasy umożliwiające zamontowanie frontów otwieranych z lewej lub prawej strony.

Nie zapominajmy również o przygotowaniu odpowiedniego przyłącza wody oraz gniazdka elektrycznego, z którego pralka będzie czerpać energię. Ponieważ mamy do czynienia z urządzeniem w zabudowie, dostęp do nich musi być dość łatwy, by w razie awarii nie trzeba było rozmontowywać w pośpiechu mebli i blatu.

Ładowność

Parametr ten zależy wprost od wymiarów sprzętu oraz konstrukcji bębna i podaje się go tradycyjnie pod postacią maksymalnej wagi wkładu. Pralki typu slim zmieszczą około 5-7 kilogramów ubrań. W przypadku standardowych modeli waga ta wzrasta nawet do 9 kg, średnio jest to jednak 7-8 kg. Uznaje się, że dla potrzeb pojedynczej osoby lub pary wystarczy sprzęt piorący jednorazowo od 4 do 5 kg wkładu. Większe rodziny potrzebują co najmniej kilku dodatkowych kilogramów. Płytsze modele pralek do zabudowy mogą więc przysporzyć problemów i zaowocować nieustannie wypełnionym po brzegi koszem na brudną odzież.

Klasa energetyczna

Parametr podsumowujący średnie zużycie energii elektrycznej, przyznawany na podstawie standardowych badań realizowanych obowiązkowo przez wszystkich wytwórców pralek. Produkt dostaje ocenę literową w skali od „A” (najwyższa nota) do „G” (najniższa). Stawiamy oczywiście na jak najlepszy sprzęt. Przy częstym korzystaniu z urządzenie oszczędzimy na rachunku za prąd co najmniej kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Dostępne funkcje

Nowoczesne pralki oferują mnogość dodatkowych funkcji, nie inaczej jest w przypadku modeli do zabudowy pod blatem. Podstawowym kryterium wyboru będzie oczywiście liczba programów przeznaczonych do prania konkretnych tkanin, a także usuwania największych zabrudzeń. Na uwagę zasługują np. tryby pracy stworzone z myślą o alergikach oraz niezwykle wrażliwych materiałów. Oczywiście pralka musi pozwalać też na dowolne ustawianie temperatury oraz prędkości obrotów bębna.

Do standardowego wyposażenie powoli przechodzi możliwość dodawania rzeczy w trakcie prania. Szklane drzwi urządzenia posiadają dodatkowy wrzut zabezpieczony plastikowym panelem, przez który dorzucimy np. znalezione na podłodze skarpetki lub bluzkę, która zapodziała się w koszu. 

Głośność pracy

Teoretycznie pralki do zabudowy powinny być cichsze od modeli wolnostojących, ponieważ głośne dźwięki w części są blokowane przez blat oraz szafki. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Pralka powinna być też dobrze wypoziomowana oraz stabilna, w przeciwnym razie podczas intensywnego wirowania będzie znacznie głośniejsza niż podaje to producent, przy okazji wprawiając w wibrację wszystko, co się z nią bezpośrednio styka. 

W dokumentacji technicznej pralek obowiązkowo musi znaleźć się informacja o poziomie hałasu, jaki generują. Jest on podawany jest w decybelach (dB) dla normalnej pracy oraz trybu wirowania, najczęściej na najwyższych obrotach. Cichy sprzęt wytwarza zazwyczaj maksymalnie 50-55 dB podczas zwykłego prania oraz mniej niż 70-75 dB w trakcie wirowania. Im wartości będą zbliżone do tego poziomu, tym lepiej. Dodatkową izolację akustyczną zapewnia zastosowanie w obudowie specjalnych materiałów wyciszających i tłumiących drgania. Pomocna w zachowaniu ciszy jest np. też funkcja wolniejszego pranie w tzw. trybie nocnym.

Wentylacja

Wszystkie strony pralki do zabudowy pozostają zasłonięte podczas jej pracy. Sprzęt ma tendencję do nagrzewania się, dlatego też tak ważna jest jego poprawna wentylacja. Niektórzy producenci instalują dodatkowe nacięcia w obudowie, umożliwiając wymianę powietrza i stałe chłodzenie silnika.

Polecane pralki do zabudowy pod blatem

Autor: Michał Kułakowski