Data publikacji:

Jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie domowymi sposobami?

Systematyczne czyszczenie pralki przedłuża jej życie i pozwala oszczędzić na naprawach. Warto wybierać bezpieczne i naturalne środki czystości. Przypominamy więc, jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami.

jak wyczyścić pralkę
Jak często czyścić pralkę? Najlepiej po każdym praniu. Trzeba wytrzeć do sucha gumowy kołnierz – pozbycie się wilgoci sprawi, że pleśń i grzyby nie będą mogły się rozwijać. Zostaw też drzwi otwarte, by bęben przewietrzył się. A kiedy pralka wymaga gruntownego wyczyszczenia? Na pewno wtedy, gdy zauważysz na kołnierzu ciemny osad lub pleśń. Koniecznie trzeba się zająć pralką także wtedy, gdy wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach i utrzymuje się nawet tuż po wyjęciu prania z bębna. Czyść pralkę, gdy na metalowej konstrukcji bębna widać osad z kamienia.

Najbardziej przyjazne dla mechanizmu i środowiska naturalnego, a jednocześnie skuteczne będą domowe sposoby, wykorzystujące środki dostępne w każdej kuchni. Są to przede wszystkim soda, ocet i kwasek cytrynowy.

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Soda – czyli wodorowęglan sodu – ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Między innymi:
  • jest ekologiczna i tania,
  • świetnie czyści sprzęty domowe,
  • nie rysuje powierzchni – można ją stosować do czyszczenia delikatnych sprzętów,
  • nie jest szkodliwa dla organizmu człowieka – nie stwarza zagrożenia poparzenia lub zatrucia oparami, jak to ma miejsce w przypadku środków chemicznych,
  • jest biodegradowalna – rozkłada się w temperaturze powyżej 60°C,
  • nie jest palna,
  • usuwa przypalenia z garnków i patelni,
  • ma wiele zastosowań kosmetycznych oraz zdrowotnych,
  • może zastąpić wybielacz do prania.
Już nasze babcie czyściły domy sodą. Soda to sprawdzony produkt – dziś wykorzystują ją wszyscy, którzy zwracają uwagę na ekologiczny styl życia. Soda dobrze wyczyści ewentualną pleśń zalegającą w gumowym kołnierzu pralki. Wsyp kilka łyżeczek do zagłębienia kołnierza i spryskaj octem, zostaw na kilka minut. Następnie dokładnie zmyj mieszankę wilgotną gąbką i wytrzyj kołnierz do sucha.


By wyczyścić cały mechanizm i rury odprowadzające wodę, wsyp niepełną szklankę sody do pojemnika, do którego zazwyczaj wsypujesz proszek do prania i ustaw temperaturę prania na 90 stopni. Po zakończonym cyklu wytrzyj do sucha bęben i kołnierz.

Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?

W czyszczeniu pralki możesz też wykorzystać popularny kwasek cytrynowy. Kwasek ma wiele zastosowań gospodarczych. Nabłyszcza naczynia w zmywarce, odkamienia czajnik i ekspres, usuwa ślady po kawie i herbacie, czyści mikrofalę i piekarnik. Pamiętaj jednak, że nie wolno stosować kwasku na powierzchniach wrażliwych na kwasy (trzeba wykonać próbę na małym skrawku), używaj gumowych rękawiczek i uważaj też na oczy – jest niebezpieczny!

Kwasek szybko i skutecznie wyczyści bardzo zabrudzoną pralkę, zwłaszcza tę z nalotami kamienia w bębnie, możesz użyć też mieszanki octu i kwasku cytrynowego. Wlej dwa litry octu bezpośrednio do bębna i wsyp dwa opakowania kwasku cytrynowego, ustaw cykl prania na 90 stopni. Pamiętaj, by nie wlewać octu do przegródek na proszek do prania, ponieważ ocet, przepływając przez rury, może rozpuścić osadzony tam kamień i zatkać filtr pralki.

Jak wyczyścić pralkę octem? Nie łącz z sodą!

Często zaleca się czyszczenie pralki sodą z octem – jednak zdaniem chemików nie powinno się tego robić, ponieważ łączenie to niweluje właściwości i sody, i octu. Dzieje się tak dlatego, że między kwasem octowym i sodą zachodzi reakcja, a w jej wyniku powstają: octan sodu, dwutlenek węgla i woda – octan sodu nie czyści skutecznie, dwutlenek węgla to neutralny gaz (np. ten stosowany w napojach), a woda – wiadomo, samodzielnie nie usuwa brudu. Dlatego czyść tylko octem – wlej szklankę płynu do bębna i ustaw pranie na wysoką temperaturę. Octem możesz też przecierać szufladę na detergenty i kołnierz bębna.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska