Data publikacji:

Praktyczne sposoby na przechowywanie w kuchni

W twojej kuchni panuje bałagan? Czas najwyższy to zmienić! Gotowanie w uporządkowanym pomieszczeniu jest znacznie prostsze i przyjemniejsze. Jak zaprowadzić ład w kuchennych szafkach i szufladach? Sprawdź nasze praktyczne sposoby na przechowywanie w kuchni!

przechowywanie w kuchni

Przechowywanie w kuchni – 10 sprawdzonych sposobów

Odpowiednie przechowywanie w kuchni znacznie ułatwia codzienną pracę w tym pomieszczeniu. Uporządkowane pomieszczenie wygląda czysto i schludnie. Ponadto gdy w szafkach i szufladach panuje ład, bez problemu można znaleźć w nich potrzebne artykuły i sprzęty.

Choć utrzymywanie porządku w małej kuchni może okazać się wyzwaniem, wcale nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim należy odpowiednio posegregować przedmioty i produkty spożywcze, a następnie znaleźć dla nich dobre miejsce.

Sprawdź również, jak nauczyć dziecko porządku w domu.

Poniżej znajdziesz nasze 10 sprawdzonych sposobów na przechowywanie w kuchni!

1. Przechowywanie w kuchni – odpowiednia segregacja

Najważniejszym elementem praktycznego przechowywania w kuchni jest odpowiednia segregacja. Bałagan w szafkach sprawia, że ciężko jest cokolwiek w nich znaleźć. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku produktów spożywczych, które mogą się zepsuć, jeśli nie zje się ich w odpowiednim terminie.

Podziel kuchnię na sekcje, a wszelkie przedmioty i produkty spożywcze posegreguj według rodzajów. Poniżej przedstawiamy propozycje kategorii:

  • garnki i patelnie,
  • zastawa (talerze, miski itp.),
  • sztućce,
  • przyprawy,
  • suche produkty spożywcze,
  • puszki i kartony,
  • kawa i herbata,
  • słodycze,
  • sprzęty kuchenne (blendery, miksery itp.).

Następnie możesz przystąpić do rozmieszczania poszczególnych produktów w szufladach i szafkach.

2. Przechowywanie patelni i garnków

Jak przechowywać patelnie i garnki w kuchni? W tym celu najlepiej sprawdzi się duża, obrotowa szafka narożna. W takiej szafce funkcję półek pełnią okrągłe, metalowe kratki. Są one szerokie i pojemne, dlatego z pewnością pomieszczą wszelkie patelnie i garnki. Dostęp do każdego naczynia jest znacznie łatwiejszy niż w klasycznej szafce. Gdy będziesz potrzebować np. rondla znajdującego się z tyłu, wystarczy, że przekręcisz obrotową półkę i bez problemu wyjmiesz niezbędny przedmiot.

Jeśli nie chcesz instalować w kuchni obrotowej szafki, możesz trzymać garnki w głębokiej szufladzie lub szafce z szerokimi półkami.

3. Jak przechowywać pokrywki?

Wiele osób zastanawia się, jak przechowywać pokrywki, żeby nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Doskonałym pomysłem jest przyklejenie na drzwiczkach szafki specjalnych haczyków, na których można będzie je zawiesić. Inną opcją jest wstawienie do szafki stojaka z przegródkami, w których przechowuje się pokrywki w pozycji pionowej.

4. Przechowywanie żywności – półki, szuflady i kosze

Przechowywanie żywności to dość obszerny temat, jednak dzięki dobrej organizacji na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem. Kasze, ryże, makarony i inne sypkie produkty możesz trzymać w wiklinowych koszach lub ozdobnych kartonach. To świetny sposób do niewielkiej kuchni.

Oczywiście możesz także trzymać wszelkie produkty spożywcze na półkach lub w szafkach. Pamiętaj jedynie, aby artykuły o długim terminie ważności trzymać z tyłu, zaś z przodu umieścić produkty z krótką datą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nic się nie zepsuje.

Świetnym pomysłem na przechowywanie żywności jest również nowoczesna szafka typu cargo. Jest to dość wąska, wysuwana szafka, w której można trzymać soki, mleka, puszki czy kartony. Wystarczy, że ją wysuniesz i będziesz widzieć dokładnie, jakie produkty znajdują się na półkach.

5. Pojemniki do przechowywania w kuchni – ochrona przed robakami

Wszelkie produkty sypkie należy trzymać w szczelnie zamkniętych pudełkach do przechowywania lub w słoikach. W przeciwnym razie w kuchni mogłyby zalęgnąć się robaki. Trzymaj w zamknięciu mąki, kasze, ryże czy makarony, aby uchronić się przed domowymi insektami. Pojemniki plastikowe do przechowywania lub szklane słoiki nie kosztują dużo, a gwarantują nienaganny porządek w szafkach. Wystarczy, że przykleisz do nich etykiety z napisami, a zawsze będziesz wiedzieć, co znajduje się w środku.

6. Jak przechowywać przyprawy?

Najlepiej sprawdzą się przezroczyste słoiczki, do których można przykleić etykiety z napisem, co znajduje się w środku. Jeśli nie masz miejsca w kuchni na kilkanaście słoiczków, możesz trzymać przyprawy w oryginalnych papierowych opakowaniach i zabezpieczyć je klipsem lub spinaczem. Koniecznie przyczep do nich karteczki z informacją, jak nazywa się dana przyprawa.

7. Przechowywanie w kuchni – haczyki i wieszaki

Haczyki i wieszaki umieszczone na ścianach i drzwiczkach szafek to kolejny praktyczny sposób na przechowywanie w kuchni. Możesz zawiesić na nich nie tylko kuchenne ręczniki, lecz także niezbędne w kuchni akcesoria. Mogą to być np. chochle, szczypce, nożyczki czy łyżki do makaronu. Powieś je na haczykach umieszczonych na relingu, a zawsze będziesz mieć łatwy dostęp do najpotrzebniejszych przedmiotów.

8. Szafka na kółkach – sprytny sposób do małej kuchni

Szafka na kółkach doskonale sprawdzi się w małej kuchni. Możesz trzymać w niej małe garnki, naczynia czy też artykuły spożywcze. Trzymaj szafkę w przedpokoju, salonie czy innym pomieszczeniu, w którym masz nieco wolnego miejsca. Przywoź ją do kuchni tylko wtedy, gdy znajdujące się w środku przedmioty będą ci akurat potrzebne!

9. Przechowywanie w kuchni – przegródki w szafkach i szufladach

Przegródki w szufladach większości z nas kojarzą się jedynie z przechowywaniem sztućców. W odpowiednich przegrodach można jednak trzymać również inne rzeczy, np. chochle, rózgi kuchenne czy warzechy. Natomiast w wąskich przegródkach w szafkach można przechowywać pionowo talerze. Dzięki temu będzie je można wyjąć znacznie łatwiej niż gdyby leżały jeden na drugim.

10. Przechowywanie w kuchni – magnetyczna tablica

Ostatnim naszym pomysłem na praktyczne przechowywanie w kuchni jest zamontowanie na ścianie magnetycznej tablicy. Możesz przyczepić do niej metalowe łyżki czy chochle lub małe pojemniczki z przezroczystym denkiem. W takich pojemnikach warto trzymać wszelkie przyprawy. Dzięki temu nie tylko będą zawsze pod ręką, lecz także upiększą wygląd twojej kuchni!

Autorka: Olga Wacholc