Data publikacji:

Styl marynistyczny we wnętrzach. Jak urządzić wnętrze w stylu marynistycznym?


Nie masz domu z widokiem na morze i plażę? Nic nie szkodzi! Za sprawą wystroju wnętrza, wakacyjny klimat zagości w twoim domu na dłużej. Jak urządzić dom w stylu marynistycznym? Podpowiadamy.
pokój
Po czym poznać styl marynistyczny we wnętrzach? Przede wszystkim po kolorach – biel, granat, niebieski, a szczególnie jego jasne odcienie to najczęstsze kolory. Ale w marynistycznych wnętrzach spotkasz też mocną czerwień – to kolor koła ratunkowego i flagi wywieszanej przez ratowników morskich w wietrzny dzień. Czerwień pięknie kontrastuje z jasnymi barwami morza. W marynistycznym stylu nie może zabraknąć nawiązań do dzikiej natury, a więc w takich wnętrzach znajdziemy zawsze naturalne drewno, np. gałęzie wygładzone przez silne morskie fale czy wypolerowane kamienie wyrzucone na brzeg. Sprzęty w marynistycznym stylu mają lekką patynę – jak drewno na statkach, które na skutek kontaktu z solą morską, zyskuje biały nalot – a także mogą być postarzane metodą shabby chic.


Styl marynistyczny we wnętrzach: lekkość, świeżość i wspomnienie wakacji


Styl marynistyczny spotykamy nie tylko w hotelowych pokojach w nadmorskich kurortach, ale też coraz częściej w mieszkaniach i domach. Kompletowanie elementów pasujących do marynistycznego wnętrza to bardzo przyjemne zajęcie – obcowanie z drewnem, błękitem i bielą przypomina wakacje nad morzem i przywodzi skojarzenia zapachu morskiej bryzy i smaku owoców morza – nie dziwi więc fakt, że styl marynistyczny często wybierany jest podczas urządzania właśnie naszych domków letniskowych. Odznacza się lekkością, świeżością i delikatnością, a chłód koloru błękitnego w połączeniu z bielą dobrze działa podczas wakacyjnych upałów. Ale meble w marynistycznym stylu to nie tylko białe lub naturalne drewno. Spotkać można też komody i sekretarzyki wykonane z ciężkiego, brązowego drewna, np. mahoniu. Wybieraj właśnie ciemne meble, jeśli chcesz, by marynistyczne wnętrze nie wyglądało jedynie jak tymczasowy, letniskowy domek, ale nabrało charakteru stabilności i przytulności.

Styl marynistyczny w sypialni – paski na ścianie, szafa z żaluzjami


Biało-błękitne pasy na ścianie to element, który powinien znaleźć się w każdej sypialni urządzonej w marynistycznym stylu. W ten sposób może być pomalowana jedna ze ścian lub wszystkie. W pasiasty deseń może być też narzuta na łóżko, możesz też zamówić wezgłowie pikowane tkaniną w pasy. Dobierz zasłony pod kolor – białe lub błękitne. Ramy lustra przy toaletce mogą być wykonane techniką shabby chic – poprzecieraj lakier z drewna, posmaruj w kilku miejscach ramę woskiem i pomaluj białą farbą. W miejscach, gdzie na drewnie jest wosk, farba nie będzie się trzymała na drewnie. Możesz też po pomalowaniu poprzecierać ramę papierem ściernym, uzyskując ciekawy efekt starej farby. Zadbaj też o odpowiednie tekstylia – te w marynistycznym stylu będą oczywiście naturalne – lniane, bawełniane, jedwabne lub jutowe. Szafa w marynistycznym stylu to najczęściej ta z drzwiami typu shutters, czyli deseczkami, które wyglądają jak żaluzje.

Styl marynistyczny w salonie – fale, plaża i biblioteczka o morskiej tematyce


Ściany salonu urządzonego w marynistycznym stylu ozdobione są widokami przedstawiającymi morze, plażę, wydmy lub statki czy łodzie. Im delikatniejsza kolorystyka, tym lepiej. Ale w nurt marynistyczny wpisują się też nadmorskie zachody słońca, które utrzymane są w pomarańczowo-różowej kolorystyce. Ściany można też ozdobić uznanymi dziełami sztuki, nawiązującymi do tematyki wodnej. Plażę oraz wiele motywów morskich znajdziemy np. u amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. O ile reprodukcje mogą być drogie lub trudne do zdobycia, to z łatwością kupisz albumy z jego obrazami, które mogą zdobić biblioteczkę o marynistycznej tematyce. Możesz też spróbować samodzielnie wydrukować obraz, który szczególnie przypadł ci do gustu i oprawić go w białe ramki.

W salonie nie może zabraknąć strefy wypoczynkowej – w marynistycznym stylu może ona przybrać postać wiklinowego kącika. Poszukaj stylowych krzesełek, które wyłożysz miękkimi poduchami – będą to fotele. Wiklinowa ławeczka z oparciem, również udekorowana wygodnym siedziskiem, będzie kanapą. Stolik kawowy także może być upleciony z wikliny, ale może być też z białego lub surowego drewna. Dywan pod stolik – oczywiście z naturalnych surowców – z trawy morskiej, wikliny lub tkany z materiału. W salonie sprawdzi się też fotel bujany.

Łazienka w stylu marynistycznym – wiklinowe szafeczki i wanna na lwich nóżkach


Łazienka utrzymana w marynistycznym stylu jest wyjątkowo przyjemna – znajdziemy w niej białe, naturalne mebelki, takie jak wiklinowe szafki i plecione koszyczki wyściełane płótnem, w których przechowuje się naturalne kosmetyki. Armatura łazienkowa może nawiązywać do stylu prowansalskiego – wanna na lwich nóżkach, umywalka na ceramicznej podstawce lub na rzeźbionych nogach i klapa sedesowa w gustowne nadruki morskie. Ściany mogą zdobić nawleczone na sznurki duże muszle. Ręczniki – oczywiście najlepsze będą białe lub tradycyjnie w biało-niebieskie pasy.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska