Suszarki bębnowe na pranie pojawiają się w łazienkach coraz częściej. Ze względu na spore gabaryty nie zawsze znajduje się dla nich miejsce na podłodze. Większość osób decyduje się na montaż suszarki i pralki w słupku. Ma to swoje zalety, bowiem nie tylko oszczędza miejsca w łazience, ale i ułatwia przekładanie mokrego prania. Dodatkowo stojącą na pralce suszarkę łatwo zabudować lub zakryć przesuwną ścianką. Jak zamontować suszarkę na pralce, by korzystanie z urządzeń było bezpieczne?
Jednym z powodów, dla którego wiele osób decyduje się na zakup suszarki bębnowej, jest brak konieczności organizowania nowego miejsca. Suszarka wędruje tam, gdzie i tak znajduje się niewykorzystana przestrzeń – na pralce. Dzięki temu można zrezygnować ze sznurków na pranie lub suszarek rozstawionych w pokoju czy na balkonie. Suszenie prania w automatycznej suszarce jest bardzo szybkie i skuteczne.
Jeżeli kupujesz jednocześnie pralkę i suszarkę, wybór jest prosty. Najlepiej wybrać modele tego samego producenta, z tej samej serii. Dzięki temu masz pewność, że urządzenia do siebie pasują, a dobranie do nich łącznika będzie bardzo proste. Jeśli jednak dokupujesz jedynie suszarkę i nie jesteś w stanie znaleźć kompatybilnego modelu, musisz pamiętać o kilku rzeczach.
Łącząc pralkę i suszarkę różnych producentów, zwróć uwagę na wymiary urządzeń. O ile szerokość pralki jest ujednolicona i wynosi 60 cm, głębokość może się różnić. Najłatwiej połączyć urządzenia AGD o głębokości 60 cm, do których znajdziesz wiele uniwersalnych łączników. W innym przypadku może być konieczne modyfikowanie łączników. Różnica pomiędzy wymiarami nie powinna być większa niż 10 cm. Istnieje także możliwość zakupu specjalnej szafy, w której umieścisz suszarkę na osobnej półce.
Dodatkowym plusem jest fakt, że urządzenia będą od siebie niezależne, a po zakończeniu prania ukryjesz je za drzwiczkami. Kolumna pralnicza w zabudowie podniesie estetykę łazienki i nada jej przytulny charakter. Pamiętaj o tym, by po włączeniu pralki oraz suszarki pozostawić otwarte drzwiczki.
Wszyscy producenci urządzeń AGD zalecają postawienie suszarki na pralce i nie jest to przypadek. Wynika to z kilku rzeczy. Przede wszystkim pralki są znacznie cięższe od suszarek bębnowych, nawet jeśli mają te same rozmiary. Pralki dociążone są żeliwnymi obciążnikami, których zadaniem jest stabilizacja pralki podczas wirowania. Waga pralki wynosi najczęściej od 60 do 80 kg. Dla porównania suszarki ważą zazwyczaj około 50 kg.
Innym powodem, dla którego montuje się suszarkę na pralce, a nie odwrotnie, są większe drgania pralki. Podczas odwirowywania mokrego prania bęben generuje spore wibracje, dlatego im niżej znajdzie się środek ciężkości słupka tym lepiej. Wibracje suszarki są znacznie mniejsze. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo użytkowania pralki. W momencie prania bęben wypełniony jest dużą ilością wody i po jej wycieku na suszarkę mogłoby dojść do uszkodzenia urządzenia lub groźnego zwarcia. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj więc pralki na suszarce, nawet jeśli teoretycznie użytkowanie takiego słupka byłoby dla ciebie wygodniejsze.
Aby zapewnić kolumnie pralniczej pełną stabilność, konieczne jest połączenie pralki i suszarki specjalnym łącznikiem. To metalowa przegroda przykręcana do pralki, która utrzymuje na miejscu nóżki suszarki. Zawiera także maskownicę, która zakrywa nogi oraz szczelinę pomiędzy urządzeniami. Łączniki do suszarek bębnowych mogą być dopasowane do danej serii urządzeń lub uniwersalne, np. na pralki o głębokości 60 cm, 55 cm lub 54 cm. Dopasowanie modeli o niestandardowych głębokościach może być nieco trudniejsze.
Do zamontowania suszarki na pralce niezbędna jest pomoc drugiej osoby. Najlżejsze suszarki ważą około 40 kg, co i tak jest sporym obciążeniem. Suszarkę należy umieścić w odpowiednich otworach i zabezpieczyć śrubą. Niektóre łączniki mają wysuwaną półkę, na której można złożyć ubrania po wysuszeniu. Cała kolumna pralnicza musi być idealnie wypoziomowana za pomocą nóżek. Jeśli obawiasz się, że posadzka w łazience może być zbyt śliska, podłóż po pralkę gumową matę antywibracyjną.