Data publikacji:

Suszona trawa pampasowa do wazonu - nowy trend

Suszona trawa pampasowa to coraz popularniejsza dekoracja w aranżacji wnętrz. Do jakich stylizacji pasują te efektowne rośliny, które wieńczą ozdobne, puszyste wiechy? Jaki wazon do nich dobrać, aby kompozycja prezentowała się świetnie? Jeśli chcesz ozdobić swoje mieszkanie właśnie za pomocą suszonych traw do wazonu, zobacz garść inspiracji na ten temat.
suszona trawa pampasowa

Przeczytaj również: Sypialnia boho: jak zaaranżować? Inspiracje

Trawa pampasowa to rodzaj rośliny ozdobnej, która często zdobi ogrody i przydomowe działki. Charakteryzuje się bujnymi, dość długimi źdźbłami, które efektownie falują na wietrze. Jednak to, co przede wszystkim decyduje o walorach dekoracyjnych rośliny, to puszyste wiechy w kolorze kremowym lub delikatnym odcieniu różu. Co ciekawe, trawa pampasowa prezentuje się znakomicie również po zasuszeniu i świetnie sprawdza się w domowych kompozycjach z suszonych roślin.

Suszona trawa do wazonu – do czego pasuje?

Ta naturalna dekoracja szczególnie dobrze komponuje się z kilkoma wnętrzarskimi stylami, których estetyka w dużej mierze odwołuje się do natury. Do jakich aranżacji pasować będzie trawa pampasowa?

  • Styl boho – suszone rośliny, obok swoich zielonych odpowiedników, są znakiem rozpoznawczym stylu boho. Co więcej, jasna, kremowa tonacja jest podstawą omawianego stylu, a właśnie taką kolorystykę przybiera trawa pampasowa po zasuszeniu. Suszki będą się świetnie komponować ponadto z wikliną, trawą morską czy rafią, jakich nie brakuje w stylu boho.
  • Scandi – jeden z najpopularniejszych obecnie wnętrzarskich stylów opiera się w zasadzie na naturalnych materiałach. Obok takich charakterystycznych elementów wystroju, jak surowe drewno, ceramika, len czy wiklina, suszone trawy pampasowe do wazonu będą prezentować się znakomicie.
  • Styl rustykalny – to estetyka inspirowana wystrojem angielskich wiejskich posiadłości. Domy te z reguły otaczane były okazałymi ogrodami i w związku z tym, naturalną koleją rzeczy rośliny również znajdowały swoje miejsce w aranżacji wnętrz. W przytulnych aranżacjach wystylizowanych w duchu stylu rustykalnego świetnie odnajdzie się także suszona trawa pampasowa do wazonu.

Suszona trawa pampasowa – jaki wazon wybrać?

Trawa suszona to dość wysoka roślina. Po zakwitnięciu osiąga nawet 180 cm wysokości, ale suszki stosowane w aranżacji wnętrz są z reguły nieco niższe. Poszukując wazonu, który stanie się podstawą twojej dekoracji z trawą pampasową w roli głównej, zwróć uwagę, aby naczynie było dość wysokie, co pozwoli dobrze wyeksponować rośliny i je efektownie ułożyć. Jaki wazon będzie pasował do trawy pampasowej?
  • Wazon kamionki - szczególnie dobrym rozwiązaniem będą modele utrzymane w naturalnej tonacji – wazon tego typu będzie się idealnie komponował z ciepłą kolorystyką suszonej trawy. Ciekawym rozwiązaniem są wazony stylizowane na stare lub naczynia z przeszłością, na których powierzchni widoczne są przebarwienia czy delikatne pęknięcie – w takim przypadku kompozycja z suszoną trawą pampasową idealnie wpisze się w trend wabi-sabi.
  • Naczynie z przezroczystego szkła – to uniwersalne rozwiązanie, które będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli zależy ci na dość subtelnym efekcie. Wazon tego typu warto napełnić częściowo piaskiem, co dodatkowo doda stylizacji uroku oraz pozwoli ustabilizować suszone trawy – po wetknięciu ich w piasek, łatwiej ułożysz kompozycję.
  • Wazon z plecionki – modele tego typu wykonane są np. z trawy morskiej czy rafii i przeznaczone są właśnie do suszonych roślin, ponieważ nie można ich napełniać wodą. Wazon tego typu będzie świetnym uzupełnieniem aranżacji boho.
  • Retro butelki i słoiki – naczynia wykonane z przezroczystego szkła w brązowym kolorze przypominają stare apteczne zasobniki. Będą prezentować się znakomicie we wnętrzach utrzymanych w skandynawskim duchu.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny