Data modyfikacji:

Szafa w stylu skandynawskim – przegląd. Jaką szafę w stylu skandynawskim wybrać?

Styl skandynawski jest powszechnie uwielbiany – nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach ma się to zmienić. Można więc ze spokojem decydować się na najbardziej ekstrawaganckie cenowo rozwiązania, bez ryzyka w postaci konieczności wymiany mebli z powodu zmiany mody na minimalizm. Ten styl doskonale sprawdzi się na każdej przestrzeni – metraż jest całkowicie bez znaczenia. Ważny jest dobór mebli i starannie wyselekcjonowane dodatki. Sprawdź, jaka szafa uczyni z ciebie modnego minimalistę!
szafa w stylu skandynawski

Za stylem skandynawskim stoi Carl Larsson (1853 - 1919) – artysta malarz i architekt wnętrz, a także reprezentant ruchu artystycznego Arts and Crafts, którego ideą było tworzenie sztuki użytkowej. Karen – żona artysty – zaprojektowała meble i dodatki do ich domu w Sundborn w Szwecji. Dziś ten dom – Lilla Hyttnas – jest destynacją licznych wycieczek wielbicieli stylu skandynawskiego z całego świata. Stało się tak za sprawą artysty, który na swoich obrazach uwiecznił sceny z życia codziennego w tym domu. W tamtych czasach było to zupełnie odmienne spojrzenie na wystrój wnętrz – dominowały ciemne i przytłaczające kolory. Dawna masywna szafa a szafa w stylu skandynawskim to zupełnie dwa inne designerskie światy. Styl ten jest poniekąd historycznym przejściem ze strefy mrocznych wnętrz do wnętrz przepełnionych jasnością i lekkością.

Jak na człowieka działa styl skandynawski?

Przede wszystkim jasne kolory bardzo korzystnie wpływają na psychikę – można powiedzieć, że ten styl wykazuje właściwości antydepresyjne. Wynika to nie tylko z delikatnych barw, ale i z doznawania przestrzeni. Nawet w najmniejszym mieszkaniu typu kawalerka można odczuwać, że lokum jest dużo większe niż w rzeczywistości. Minimalizm sprzyja pozbywaniu się niepotrzebnych rzeczy, które według feng shui blokują swobodny przepływ energii. Ten styl sam w sobie nie służy jakiemukolwiek zbieractwu – od razu widać, że niektóre przedmioty kłócą się z gustownie urządzonym wnętrzem. Styl skandynawski to po prostu piękno, które fantastycznie działa na samopoczucie właściciela domu czy mieszkania.

Szafa dla podkreślenia skandynawskiego stylu

Wybór szafy zależy od kilku czynników. Pierwszym jest kwestia finansowa – ile można przeznaczyć środków na zakup szafy. Bez względu na cenę można mieć pewność, że meble w stylu skandynawskim zawsze będą dobrze się prezentować. Dobór mebli jest zawsze kwestią indywidualnych upodobań. Może też zależeć od wielkości domu lub mieszkania oraz od ilości rzeczy osobistych, które trzeba schować do szafy czy komody. Nie bez znaczenia jest też, czy szafa będzie ustawiona w pokoju z aneksem kuchennym, w sypialni, czy na obiekcie typu loft (z całkowicie otwartą przestrzenią).

Trzy najciekawsze szafy z naturalnych komponentów

W stylu skandynawskim ważne są materiały, z których wykonane są meble – tutaj po prostu warto jest skoncentrować się na jakości mebli. Naturalne detale dają niepowtarzalny efekt każdemu wnętrzu, dlatego też bezcenne są szafy z naturalnego drewna (nie z materiałów stylizowanych na drewno):
  • trzydrzwiowa szafa Woood Connect: wykonana z litego drewna sosnowego, z widocznym układem słojów i sęków. Utrzymana w białej kolorystyce;
  • trzydrzwiowa szafa Woood z kolekcji Dennis: wykonana z drewna sosnowego, wybarwienie w kolorze szarym. Rekomendowana do pokoju dla dzieci i młodzieży (nie tylko z uwagi na wyjątkowy styl, ale i pojemność). Można ją kupić również w wariancie dwudrzwiowym;
  • szafa Mariana od marki Bloomingville – mariaż rattanu i drewna sosnowego. Wybitne akcenty to naturalna barwa i splot rattanu, który przepuszcza niewielkie świetlne strugi.

Trzy szafy, które skutecznie mogą się wpisywać w skandynawski styl

W trakcie decydowania o zakupie mebli można zwrócić uwagę na szafy o minimalistycznym wyrazie, które wspaniale ukryją najbardziej artystyczny nieład i zapanują nad porządkiem w domu lub w mieszkaniu:
  • szafa przesuwna Elior: w kolorze białym, z licznymi półkami i miejscem dla wieszaków. W tej szafie zmieści się dosłownie wszystko, co nie powinno być na codziennym widoku. Mebel z lustrem;
  • szafa przesuwna Elior: w kolorze dąb sonoma (kolor tak powszechny, że z łatwością można do niego dobrać inne meble i dodatki). Ta potężna szafa z lustrem zdumiewa lekkością wizualną;
  • szafa przesuwna Greta, również z kolekcji Elior: mówi się o niej, że ma filmową urodę i w zasadzie przypisywane jest jej szwedzkie piękno. Ta szafa ma charakter ponadczasowy.

Czego unikać, by nie niszczyć skandynawskiego stylu?

Minimalizm ma swoje prawa. Kłócą się z nim babcine bibeloty, pamiątki z epoki PRL, wątpliwej urody prezenty od osób, które nie respektują zasad minimalizmu i za wszelką cenę chcą kogoś uszczęśliwić dodatkami we własnym guście. Niechcianych upominków, które gryzą się z wystrojem wnętrz, nie należy wystawiać na widok publiczny, nawet jeśli darczyńcy będzie przykro. Styl skandynawski nie toleruje gadżetów, które nie są świadomie dobrane do wnętrza. Do takiego wnętrza nie pasują dzieła sztuki z innych epok (chyba że są to reprodukcje dzieł prekursora stylu skandynawskiego). Szwedzki minimalizm kocha porządek – nie ma tu litości dla bałaganu. To, co ma być na wierzchu, musi być perfekcyjnie dopasowane i uporządkowane. Dlatego tak ważne są pojemne szafy, które mogą wszystko ukryć.
Autor: Dorota Wiśniewska