Data publikacji:

Taras nad garażem - wszystko co musisz wiedzieć

Taras nad garażem to świetny sposób na efektywne wykorzystanie przestrzeni i zapewnienie sobie komfortowego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Z tak położonego tarasu będzie rozpościerał się piękny widok na ogród i najbliższą okolicę. Jeśli jednak taras nad garażem ma służyć w dobrym stanie przez długi czas, całość musi być wykonana naprawdę solidnie. Zobacz, o czym trzeba pamiętać podczas wykończenia tarasu nad garażem.

taras nad garażem

Taras nad garażem – o czym trzeba pamiętać?

  • Spadek posadzki – to jedna z najważniejszych zasad, o której trzeba pamiętać, wykonując taras nad garażem czy w jakimkolwiek innym położeniu. Płyta posadzki powinna być nachylona w kierunku krawędzi, a spadek powinien wynosić około 2%. Dzięki temu sprawisz, że woda opadowa nie będzie zalegać na tarasie i możliwe będzie jej skuteczne odprowadzenie do odpływu. 
  • Wylewka i dylatacje – podstawą dobrze wykonanego tarasu nad garażem jest wylewka, która zapewnia wyrównanie podłoża oraz umożliwia uzyskanie należytego spadku. Trzeba pamiętać również o zachowaniu szczelin dylatacyjnych przy wykonywaniu wylewki, co pozwoli materiałowi swobodnie pracować pod wpływem zmieniających się temperatur.
  • Zabezpieczenie krawędzi tarasu – obróbka blacharska krawędzi to kolejny bardzo ważny element przy budowie tarasu nad garażem. Blachy cokołowe pozwalają na właściwe odprowadzenie wody opadowej, dzięki czemu nie zacieka ona po ścianach budynku. Brak elementów obróbki blacharskiej tego typu mógłby sprawić, że wilgoć wniknie w elewację i ściany budynku, co w konsekwencji doprowadzi do ich niszczenia.

Przeczytaj także: Jak połączyć salon z tarasem?


  • Balustrada – to element obowiązkowy w przypadku wykończenia tarasu nad garażem z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników. Przed montażem elementów konstrukcyjnych tego typu trzeba wiedzieć, że najlepiej jest osadzać słupki z boku płyty tarasowej, poza jej krawędzią. To pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia warstwy izolacyjnej, do czego mógłby doprowadzić montaż słupków bezpośrednio w płycie tarasu.

Izolacja tarasu nad garażem

Odpowiednie zaizolowanie tarasu nad garażem przekłada się na trwałość wykonania. Warstwy izolacyjne mają także bezpośredni wpływ na kondycję pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod tarasem. 

  • Izolacja przeciwwilgociowa – to kolejny punkt obowiązkowy na liście zadań przy wykańczaniu tarasu nad garażem. Warstwa hydroizolacyjna sprawi, że wilgoć nie będzie wnikać w głąb płyty, co mogłoby się przełożyć nie tylko na uszkodzenie materiału wykończeniowego posadzki, ale również na pojawianie się zacieków na suficie w garażu.
Do wykonania hydroizolacji tarasów tego typu stosuje się różne materiały, np. papę czy folię. Dodatkowym uzupełnieniem jest wykonanie drenażu, który odprowadzi wilgoć. W tym celu stosuje się specjalne maty drenażowe.
  • Izolacja cieplna – jeśli garaż pod tarasem jest ogrzewany, niezbędne jest wykonanie docieplenia, co pozwoli zminimalizować straty ciepła i przełoży się na efektywność systemu grzewczego. Dodatkowo izolacja tego typu sprawi, że garaż będzie się w mniejszym stopniu nagrzewał w lecie.
Do wykonania izolacji termicznej tarasu stosuje się specjalny rodzaj styropianu, który jest odporny na zgniatanie i odkształcenia. Przed zakupem trzeba się upewnić, że to materiał przeznaczony właśnie do zastosowań tego typu.

Co położyć na taras nad garażem?

  • Płytki ceramiczne – to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie tarasu nad garażem. Do użytku zewnętrznego stosuje się przede wszystkim gres, który jest odporny na uszkodzenia i nienasiąkliwy. Dobierając materiał wykończeniowy na posadzkę tarasową, sprawdź klasę antypoślizgowości materiału, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania.
Płytki ceramiczne dostępne są w wielu ciekawych wzorach i kolorach. Materiał może imitować drewno, kamień naturalny lub być zdobiony ciekawymi motywami, dlatego zapewni szerokie możliwości aranżacyjne. Niestety, nie jest wolny od wad – jeśli postawisz na wykończenie tarasu przy użyciu płytek, bardzo ważna jest precyzja wykonania oraz dobór odpowiedniego kleju i fug. W przeciwnym razie płytki mogą z czasem odpadać.
  • Deski drewniane – taras z desek należy osadzić na konstrukcji wpartej na legarach. Podłoga w takim wydaniu prezentuje się elegancko i efektownie, jest miła w dotyku. Niestety, drewno wymaga sezonowej konserwacji, co pozwala trwale zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.
  • Deski kompozytowe – to świetna alternatywa dla naturalnego drewna. Deski kompozytowe powstają z mieszanki mączki drzewnej oraz polichlorku winylu. W efekcie materiał prezentuje się niemal jak drewno, ale cechuje się znacznie wyższą odpornością na ścieranie oraz działanie wilgoci czy słońca. Podobnie jak w przypadku naturalnych odpowiedników, deski kompozytowe układa się na legarach.
Posadzka kompozytowa nie wymaga sezonowej konserwacji, jak w przypadku drewna, dlatego jej użytkowanie jest znacznie wygodniejsze. Co więcej, producenci oferują całe zestawy produktów niezbędnych do wykonania podłogi tarasowej, wraz z cokołami czy listwami bocznymi oraz elementami montażowymi. 

Dobrym sposobem na zadaszenie tarasu nad garażem może być modna drewniana pergola. To dość uniwersalna konstrukcja, która pasuje do różnych stylów i którą można wykonać nawet samodzielnie. Aby uzyskać pełną szczelność, dach można pokryć płytami poliwęglanu, które zapewnią ochronę przed słońcem, ale jednocześnie nie zaciemnią całości. Innym sprawdzonym sposobem jest markiza tarasowa.


Przeczytaj także:
  1. 6 efektownych i niedrogich dekoracji na balkon lub taras
  2. Pomysł na taras: jak urządzić taras?
  3. Jaka podłoga na taras lub balkon?
  4. Jak zorganizować domową spiżarnię w kuchni?
  5. Jak dobierać doniczki na kwiaty?


Autor: Kamila Zalińska-Woźny