Odpowiednie zaizolowanie tarasu nad garażem przekłada się na trwałość wykonania. Warstwy izolacyjne mają także bezpośredni wpływ na kondycję pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod tarasem.
- Izolacja przeciwwilgociowa – to kolejny punkt obowiązkowy na liście zadań przy wykańczaniu tarasu nad garażem. Warstwa hydroizolacyjna sprawi, że wilgoć nie będzie wnikać w głąb płyty, co mogłoby się przełożyć nie tylko na uszkodzenie materiału wykończeniowego posadzki, ale również na pojawianie się zacieków na suficie w garażu.
Do wykonania hydroizolacji tarasów tego typu stosuje się różne materiały, np. papę czy folię. Dodatkowym uzupełnieniem jest wykonanie drenażu, który odprowadzi wilgoć. W tym celu stosuje się specjalne maty drenażowe.
- Izolacja cieplna – jeśli garaż pod tarasem jest ogrzewany, niezbędne jest wykonanie docieplenia, co pozwoli zminimalizować straty ciepła i przełoży się na efektywność systemu grzewczego. Dodatkowo izolacja tego typu sprawi, że garaż będzie się w mniejszym stopniu nagrzewał w lecie.
Do wykonania izolacji termicznej tarasu stosuje się specjalny rodzaj styropianu, który jest odporny na zgniatanie i odkształcenia. Przed zakupem trzeba się upewnić, że to materiał przeznaczony właśnie do zastosowań tego typu.
Co położyć na taras nad garażem?