Data publikacji:

Jaka umywalka z szafką do małej łazienki? 

Na rynku znajdziemy szeroki wybór armatury łazienkowej, które pasują do wnętrz o przeróżnych aranżacjach i stylach. Właściciele niewielkich mieszkań wybierają bardzo często produkty stworzone z myślą o ograniczonej przestrzeni. Radzimy, jaka umywalka z szafką do małej łazienki będzie trafionym wyborem.

Polecamy: Dwie umywalki w łazience. Pomysły na aranżacje

umywalka z szafką do małej łazienki

Wyposażenie i urządzenie niewielkiej łazienki stanowi spore wyzwanie. Wymaga ono najczęściej drobiazgowego planowania oraz ustalenia rozmiarów wszystkich obiektów trafiających do pomieszczeni, bowiem cenny w tym przypadku jest każdy dodatkowy centymetr. Na szczęście producenci armatury i sprzętu AGD oferują wiele rozwiązań stworzonych z myślą o takich wyzwaniach. Jednym z nich są kompaktowe umywalkowe zestawy szafkowe. Podpowiadamy zatem, jaka umywalka z szafką do małej łazienki okaże się najlepsza i na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Umywalka z szafką do małej łazienki – zalety i wady rozwiązania

Ustawienie w łazience umywalki z szafką pozwala zagospodarować dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu. Półki oraz szuflady mebla można z łatwością przeznaczyć na różnego typu drobiazgi oraz środki używane podczas sprzątania. Jeżeli decydujemy się na szafkę wiszącą, zagospodarować da się również przestrzeń znajdującą się tuż pod nią, ustawiając tam np. pojemnik na proszek do prania lub miskę.

Producenci armatury łazienkowej oferują całkiem spory wybór umywalek fabrycznie połączonych z szafkami. Ich zakup ułatwia i przyśpiesza montaż armatury w mieszkaniu. Oba elementy są w takim przypadku idealnie do siebie dopasowane pod względem stylu oraz użytych materiałów.

Zaznaczmy, że aby stać się posiadaczem szafki z umywalką, nie jesteśmy zmuszeni do kupna gotowych zestawów. Pod umywalkę możemy przygotować praktycznie dowolny mebel albo zbudować nowy od podstaw, co może okazać się niezbędne w naprawdę wąskich wnętrzach. Ważne jednak, by był on dobrze zaimpregnowany oraz wykonany z materiałów odpornych na wodę i wilgoć. Zwykłe meblowe płyty laminowane na przykład kompletnie odpadają w takim przypadku. 

Szafki z umywalkami nie posiadają nóżek, co zapewnia im dużą stabilność. Dla dodatkowego bezpieczeństwa, tak jak wiszące modele, stojące szafki można również przymocować na stałe do ściany. 

Montaż kompletu szafka plus umywalka to jednak nie tylko same zalety. Pamiętajmy o tym, że syfon misy oraz rury dopływowe znajdują się tuż przy półkach i szufladach. W razie awarii istnieje ryzyko ich zalania, a nawet bezpowrotnego uszkodzenia mebla. Większość umywalek z szafką do małej łazienki nie zostawia też zbyt dużo miejsca na blacie, na którym moglibyśmy zostawić pastę do zębów, kubek, albo jakiś pojemnik. W niektórych przypadkach nie odłożymy nawet zwykłego mydła.

Jakie umywalki z szafką nadają się do małej łazienki?

Umywalki w zestawach z szafkami dostępne są w standardowych i kompaktowych rozmiarach. Głębokość mierzy się tradycyjnie od czoła misy do jej tylnej ściany. Waha się ona najczęściej w granicach od 25 do 56 centymetrów. W małych łazienkach zainstalujemy wersje, które reprezentują dolne wartości z tego zakresu. Pamiętajmy, że głębokość niekoniecznie przekłada się na pojemność misy, wiele zależy tu bowiem od jej kształtu.  

Dla małych pomieszczeń znacznie ważniejsza jest szerokość umywalki. Normalnie osiąga ona rozmiary od około 35 do 70 centymetrów. Kompaktowe modele będą miały najczęściej mniej niż 55 centymetrów. Granice misy najczęściej wyznaczają szerokość oraz głębokość szafki, choć w sklepach znajdziemy też modele o kilka centymetrów węższe lub szersze od mebla. Standardowe wersje szafek z wbudowanymi umywalkami potrafią jednak osiągać nawet 120 centymetrów szerokości, oferując wiele dodatkowego miejsca na blacie i półkach.

Bateria umywalki z szafką do małej łazienki

Szafki z umywalkami zazwyczaj sprzedawane są bez baterii w zestawie. Musimy zatem kupić ją osobno i zamontować w przeznaczonym do tego standardowym otworze. Tradycyjnie praktycznie wszystkie modele współpracują wyłącznie z bateriami pionowymi. W przypadku najmniejszych i najpłytszych szafek, pozwalających na maksymalne oszczędności miejsca w łazience, baterie montowane są z prawej lub lewej strony umywalki.

Materiały, z jakich wykonane są szafki

Warto sprecyzować wspomnianą wcześniej kwestię budowy mebli pod umywalkę oraz materiałów, z jakich powinny być wykonane. 

Z czego wykonuje się szafki w łazience: 

  • płyty MDF (medium density fiber) – płyty ze sprasowanego drewnianego proszku i pyłu zabezpieczone laminatem,
  • płyty meblowe HDF (high density fiber) – płyty ze sprasowanego drewnianego proszku i pyłu o zwiększonej twardości i wytrzymałości, które pokryte są grubym laminatem,
  • tworzywa sztuczne – wytrzymałe i odporne na temperaturę plastiki,
  • drewno – dobrze zaimpregnowane, wysuszone i polakierowane drewno z egzotycznych drzew, takich jak teak, iroko, enge, jatoba czy cedr, a także z rodzimego dębu, modrzewia, jesionu lub wiązu,
  • metal – najczęściej stal i aluminium pokryte farbą proszkową.

Na jakiej wysokości instalujemy małą umywalkę z szafką?

W przypadku wiszącej szafki z umywalką musimy zawiesić ją na odpowiedniej wysokości. Według przyjętego przez specjalistów standardu, brzeg misy powinien znajdować się na poziomie od 85 do 95 centymetrów nad podłogą. Wartość ta uzależniona jest wprost od wzrostu użytkowników łazienki. W przypadku osób niskich (poniżej 160 centymetrów) lub poruszających się na wózkach zaleca się zawieszenie misy na poziomie 80 cm lub niższym. 

Autor: Michał Kułakowski