Data publikacji:

Zasłony do salonu nowoczesne. Przykładowe aranżacje

Zasłony to typowy element aranżacji okiennej, a w duecie z firankami, są wnętrzarskim klasykiem. Jeśli nowoczesne zasłony do salonu mają prezentować się naprawdę dobrze, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów: jaki system mocowania wybrać, jak zawiesić zasłony, czy wreszcie, jakiej długości materiał dobrać? Sprawdź, jak dobrze wybrać zasłony do salonu oraz zobacz kilka ciekawych aranżacji.

zasłony do salonu nowoczesne aranżacje

Zasłony do salonu – jaki wariant wybrać?

Zasłony na przelotkach lub szelkach

Przelotki to niewielkie kółka z tworzywa sztucznego wszyte w górnej części materiału. Zasłony tego typu wiesza się na karniszach drążkowych, a ich przesuwanie po drążku jest bardzo wygodne – przelotki bez trudu suną po karniszu. Z kolei szelki są nieco mniej wygodne, ale ciekawie urozmaicają całą stylizację.

Zasłony na tunelu

Modele tego typu są uszyte w taki sposób, aby w górnej części zasłony materiał tworzył tunel, dzięki któremu można je zawiesić bezpośrednio na karniszu. Jeśli chcesz postawić właśnie na zasłony do salonu na tunelu, sprawdź wielkość rury od karnisza, ponieważ tunel powinien być do niej dostosowany.

Zasłony na taśmie

Jeśli szukasz sposobu na nowoczesne zasłony do salonu, które będą układały się w eleganckie fałdy, to może być dobry trop. Taśma, na której osadzone są zasłony gwarantuje gęste marszczenie materiału, co przekłada się na to, jak zasłony się prezentują.

Najczęściej zasłony na taśmie wiesza się na kółkach z żabkami lub za pomocą tunelu. Modele tego typu są mniej popularne, ponieważ ich przesuwanie nie jest tak komfortowe, jak w przypadku innych systemów

Zasłony na fleksach

Nowoczesny system wieszania zasłon, który gwarantuje gęste i równomierne marszczenie materiału. Fleksy to niewielkie plastikowe haczyki, które na stałe są w szyte w górnej części zasłony.

Wiesza się je bezpośrednio na szynie ściennej lub sufitowej, co zapewnia gładkie i bezproblemowe przesuwanie materiału w celu zasłonięcia lub odsłonięcia okna. Co więcej, zasłony z fleksami montuje się na szynach sprawnie, a elementy te bezproblemowo znoszą pranie zasłon w pralce automatycznej.

Sprawdź również, co jest lepsze: rolety czy żaluzje?

Jak zawiesić zasłony w salonie?

Jeśli chcesz, aby twoje nowoczesne zasłony do salonu prezentowały się naprawdę dobrze, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim karnisz montujemy bezpośrednio pod sufitem lub nawet na suficie.

W takim przypadku zasłony sięgające sufitu dodają wnętrzu smukłości i tworzą korzystne wrażenie optyczne. Błędem jest wieszanie karnisza i zasłon bezpośrednio nad wnęką okienną.

Kolejny element układanki, jaką jest stworzenie idealnej aranżacji okiennej, jest dobór odpowiedniej długości karnisza. Jeśli to możliwe, karnisz powinien wystawać poza ramy okna o około 40 cm.

Dzięki temu po rozsunięciu zasłon, materiał w ciągu dnia nie będzie blokował dopływu światła dziennego do wnętrza. Jest to szczególnie ważne, jeśli postawisz na modne zasłony do salonu wykonane z zaciemniającej tkaniny.

Ostatni element, który trzeba przemyśleć, poszukując nowoczesnych zasłon do salonu, to długość materiału. Jak dobrać długość zasłon?

  • Zasłony sięgające od sufitu do podłogi to elegancki i klasyczny sposób na aranżację okna. Materiał układający się na karniszu w efektowne fałdy sprawi, że optycznie pomieszczenie będzie wydawać się wyższe, co może być pomocnym trikiem, jeśli twoje mieszkanie jest nisko sklepione 
  • Zasłony sięgające do kaloryfera to kolejny tradycyjny sposób na aranżację okienną. Rozwiązanie to ma kilka plusów – jeśli pod oknem jest zlokalizowany grzejnik, materiał nie blokuje swobodnego przepływu nagrzanego powietrza, co może mieć miejsce w przypadku grubych zasłon sięgających podłogi. Ponadto krótsze zasłony nie brudzą się w wyniku kontaktu z zakurzoną posadzką.
  • Modne zasłony do salonu leżące na podłodze to trend popularny od kilku sezonów. Zasłony w takim wydaniu powinny być dłuższe o około 20-30 cm niż wynikałoby to z odległości mierzonej między karniszem a posadzką. W rezultacie zasłony opadają na podłogę i ciekawie się na niej układają. W takim wydaniu najlepiej prezentują się dość lekkie i zwiewne materiały lub len. Niestety, chociaż to bardzo dekoracyjne rozwiązanie, nie jest w pełni praktyczne. Zasłony mogą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu wnętrz i brudzić się w kontakcie z podłogą. Dodatkowo, jeśli wśród domowników znajdują się koty, materiał może nieco ucierpieć.

Jak dobrać kolor zasłon do salonu?

Na koniec zastanówmy się jeszcze, jak dobrać kolor zasłon do salonu. To trudna sztuka, ale masz do dyspozycji kilka sprawdzonych rozwiązań.

Odcienie szarości, bieli i beżu to neutralne rozwiązanie, które wkomponuje się w stylizację niemal każdego wnętrza. Kolory te pasują praktycznie do wszystkich innych barw i co więcej są naturalne, wiec możesz je dobrać do aranżacji, niezależnie od wiodącej kolorystyki. Ponadto szarość, biel i beż wpisują się w estetykę stylu skandynawskiego, boho, rustykalnego i nowoczesnego.

Modnym posunięciem są także ciemniejsze zasłony np. grafitowe czy czarne. Aranżacja okienna w takim wydaniu będzie wyrazistym akcentem, który w dużej mierze wpłynie na wygląd całego pomieszczenia. Warto wiedzieć, że jeśli wybierzesz ciemne zasłony z cienkiego materiału, przedzierające się przez nie światło dzienne nieco złagodzi efekt.

Jeśli chcesz, aby nowoczesne zasłony do salonu dobrze komponowały się z aranżacją pokoju dziennego, sprawdzonym tropem jest wybór koloru zasłon pasującego do barwy innych tekstyliów. Kolorystyczne wspólne mianowniki tego typu sprawią, że uzyskasz harmonijne i spójne połączenie.