Data modyfikacji:

Aranżacja korytarza. Inspiracje na przedpokój w domu jednorodzinnym lub bloku

Aranżacja korytarza w domu lub bloku to niełatwe zadanie. Jak urządzić przestrzeń, która jest wąska? Co zrobić, gdy przedpokój jest duży i długi? Jaki styl wnętrzarski wybrać, by miejsce to było nie tylko estetyczne, ale i praktyczne? Niniejszy artykuł odpowiada na te i wiele innych pytań związanych z aranżacją korytarza w bloku, kamienicy lub domu jednorodzinnym.
aranżacja korytarza

Aranżacja korytarza w domu jednorodzinnym

Aranżacja korytarza w domu jednorodzinnym lub typu bliźniak jest łatwa, pod warunkiem, że przestrzeń ta jest duża i przestronna. Wtedy da się stworzyć taki przedpokój, który będzie robił bardzo dobre pierwsze wrażenie, a jednocześnie, nie straci swoich walorów praktycznych. Co powinno się znaleźć w korytarzu wejściowym? Warto zacząć od ściany i posadzki.

Ściana w przedpokoju z reguły nie odbiega wyglądem od pozostałych przestrzeni w domu, choć zdarzają się wyjątki – w najnowszych projektach można zauważyć rozwiązanie w postaci paneli ściennych 3D. Rozwiązanie to ma na celu powiększyć pomieszczenie i nadać mu intrygującą głębię. Jako posadzkę najlepiej zastosować płytki ceramiczne – materiał ten jest odporny na brud i ścieranie, a także błoto, wodę i śnieg.

Jeśli dysponujesz dużą ilością miejsca, koniecznie postaw w przedpokoju szafę wnękową, która posłuży za garderobę. Obowiązkowe są także wieszaki na płaszcze i szale. W dalszej kolejności warto pomyśleć o oświetleniu. Aranżacja korytarza w domu z reguły zakłada, że przedpokój jest jasny – tak są projektowane nowoczesne domy. Nie musisz więc inwestować w drogie żyrandole – wystarczy w zupełności system szynowy lub oprawa wpuszczana w sufit.
Poza garderobą warto zainwestować także w szafki na buty oraz inne meble, takie jak np. wisząca szafeczka na klucze wszystkich domowników. Nie można pominąć także drzwi wejściowych – ich wybór nie należy do łatwych, zarówno pod kątem wyglądu, jak i funkcjonalności, ale warto poświęcić trochę czasu i zrobić dobry research – to zaprocentuje na lata.

Aranżacja długiego korytarza

Aranżacja długiego korytarza powinna być jak najbardziej praktyczna. Jeśli przedpokój jest szeroki, można w nim umieścić zarówno wieszaki ścienne, jak i stojące. Natomiast gdy jest raczej niewielkich rozmiarów – lepiej postawić na oszczędność miejsca i zamontować jedynie haczyki. To samo tyczy się szafy – garderoby. Powinna ona zostać umieszczona tak, by nie przeszkadzać w niczym osobom, które wchodzą do domostwa.
Aranżacja przedpokoju korytarza, który jest duży i długi, pozostawia ogromne pole do popisu. W przestrzeni tej można umieścić różnego rodzaju dekoracje – nie tylko naścienne, ale także wazony z kwiatami lub rośliny doniczkowe. Najlepiej wybierać gatunki lubiące półcień, chyba że dom został skonstruowany tak, że do przedpokoju wpada dużo naturalnego światła – wtedy można poszaleć z domową dżunglą.

Aranżacja korytarza ze schodami

Prawdziwym wyzwaniem jest aranżacja korytarza ze schodami, tutaj każdy szczegół, nawet rodzaj materiału wykończeniowego, odgrywa ważną rolę. Jeśli stopnie schodów są wykonane z drewna, warto zadbać o harmonię i umieścić na ścianie panele drewniane w tym samym odcieniu. Współgrać ze sobą powinny także drzwi i schody. Inny pomysł na ścianę w przedpokoju ze schodami to płytki imitujące cegłę, wspomniane już panele 3D oraz duże lustro.

Ostatnie z rozwiązań pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, przysłuży się także nieraz domownikom przed wyjściem z domu. Jeśli obok schodów jest dużo miejsca, warto tam postawić także duże rośliny doniczkowe lub półkę na różne rzeczy w rodzaju portfeli, czapek czy też parasoli.

Aranżacja korytarza w bloku

Na czym polega aranżacja korytarza w bloku? W tego typu budownictwie przedpokój jest zazwyczaj dość ciemny i niewielki. Dlatego też warto zastosować na ścianach i podłogach jasne, jednolite kolory – najpopularniejsza jest biel, ale równie dobrze sprawdzi się beż oraz ecru. W tego typu przestrzeniach bardzo ważną rolę pełni oświetlenie – najlepiej wybierać lampy z dużą ilością punktów świetlnych oraz neutralną barwą światła. Sprawdzą się kinkiety oraz kilkukloszowe lampy sufitowe.

Aranżacja małego korytarza

Aranżacja małego korytarza wymaga starannego przemyślenia. Warto postawić na minimalizm, ponieważ zbyt duża liczba mebli oraz dodatków może doprowadzić do zagracenia i tak już niewielkiej przestrzeni. Co umieścić w przedpokoju w bloku? Szafa na wymiar, szafka na buty oraz wiszące haczyki na ubrania wystarczą w zupełności.

Aranżacja wąskiego korytarza

Jeśli przedpokój jest wąski, trzeba się skupić na tym, jak optycznie powiększyć jego przestrzeń. Aranżacja wąskiego korytarza polega na zastosowaniu jasnych barw na ścianach, dużych luster lub przeszklonych mebli. Dodatkowo warto zamontować oświetlenie punktowe na całej długości sufitu. Jako dekoracja sprawdzi się ramka ze zdjęciami, samo lustro także może pełnić funkcję dekoracyjną, jeśli zostanie oprawione w estetyczną ramę. Szafki do przechowywania butów powinny być niewielkie, zamiast dużej garderoby lepiej zamontować wiszące haczyki na płaszcze.

Aranżacja korytarza w kamienicy

Aranżacja korytarza w kamienicy zależy od jego wymiarów. Jeśli przedpokój jest długi i wąski, warto się zastosować do porad wymienionych powyżej. Gdy dostępna jest większa przestrzeń, można wstawić dodatkowe elementy, takie jak np. podłużna szafka na buty, a na niej rośliny doniczkowe. Ciekawym akcentem jest także ozdobna ściana, np. z cegły – takie rozwiązanie będzie doskonale współgrać zarówno z mieszkaniem, które zostało urządzone w stylu loftowym lub industrialnym, jak i z minimalistycznym skandynawskim designem.

W kamienicach bardzo popularna jest aranżacja korytarza w kamieniu. Podobnie jak cegły, taka ściana nadaje wnętrzu surowość. Jeśli chodzi o kolory, o ile przedpokój nie jest wąski, można użyć ciemnej barwy na pozostałych ścianach. Poza dekoracjami nie zapominajmy o tym, by w przedpokoju znalazła się pojemna szafa, komoda z wysuwanymi szufladami oraz praktyczne półki na buty. To także dobre miejsce na wiklinowe kosze na różne drobiazgi lub regał z książkami.

Aranżacja korytarza – tapeta – czym się kierować przy jej wyborze?

Wiesz już, jakie zastosowanie ma aranżacja korytarza z lustrem oraz jak urządzić przedpokój w zależności od jego wymiarów. Warto omówić jeszcze pokrótce różne strategie stosowania tapet w tej części mieszkania lub domu. Czym się kierować przy aranżacji korytarza? Tapeta powinna pasować do stylu pozostałych pomieszczeń. Jednocześnie powinna ona zapewniać określony efekt wizualny. Gdy zależy nam na stylu industrialnym, tapeta powinna imitować surowy kamień lub cegłę. Natomiast jeśli korytarz wymaga optycznego powiększenia, obowiązkowa jest tapeta w kolorze jasnym – białym, beżowym lub ecru.
Dla dużych przestrzeni dobrym rozwiązaniem są kolorowe tapety w stylu lat 60., np. w liście lub geometryczne wzory, a także panele ścienne i fototapety. Co na nich zostanie przedstawione, jest kwestią gustu – najczęściej są to wizerunki nowoczesnych miast, takich jak Nowy Jork czy też Paryż. Jeśli natomiast wnętrze ma mieć sielankowy charakter, lepszy będzie górski lub wiejski krajobraz.
Autorka: Alicja Hudzik