Data publikacji:

Begonia stale kwitnąca. Odmiany, pielęgnacja i uprawa

To jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych i ozdobnych, która kwitnie długo i bardzo obficie. Begonia semperflorens, czyli stale kwitnąca, może być znakomitą dekoracją twojego zewnętrznego salonu czy rabaty kwiatowej. Zobacz, jak uprawiać i pielęgnować begonię stale kwitnącą, aby prezentowała się świetnie przez cały sezon.

begonia stale kwitnąca
Begonia stale kwitnąca, czyli semperflorens, to popularny jednoroczny kwiat ozdobny, który często stosuje się w stylizacji balkonów i tarasów. Przywędrowała do nas z Brazylii i charakteryzuje się niewielkim pokrojem (dorasta do około 30 cm), ale za to gęsto obsypuje się pięknie uformowanymi, drobnymi kwiatami. W sprzedaży znajdziesz wiele odmian begonii stale kwitnącej, różniących się kolorami – od subtelnych białych, przez intensywnie czerwone i różowe, aż po fioletowe.
Dodatkową zaletą rośliny jest bardzo długi okres kwitnienia – begonia stale kwitnąca obsypuje się kwiatami od czerwca aż do października. Zapewni ci zatem dekorację ogrodu czy balkonu przez większą część sezonu.

Co ciekawe, roślina świetnie sprawdza się zarówno na rabatach, jak i sadzona w pojemnikach – możesz zatem wykorzystać ją zarówno w aranżacji działki, jak i tarasu, co sprawi, że twój zewnętrzny salon będzie się dobrze komponował z otaczającą go zielenią.

Begonia stale kwitnąca: pielęgnacja

Begonia semperflorens należy do tych roślin ozdobnych, które za niewielki wkład pracy włożony w opiekę nad sadzonkami, odwdzięczają się bujnym kwitnieniem. Nic zatem dziwnego, że właśnie ta roślina, obok pelargonii i surfinii, jest jedną z najczęściej uprawianych na balkonach i tarasach.
Begonia semperflorens należy do tych roślin ozdobnych, które za niewielki wkład pracy włożony w opiekę nad sadzonkami, odwdzięczają się bujnym kwitnieniem. Nic zatem dziwnego, że właśnie ta roślina, obok pelargonii i surfinii, jest jedną z najczęściej uprawianych na balkonach i tarasach.
  • Podłoże i doniczka – gleba, do której trafi sadzonka begonii stale kwitnącej, powinna być żyzna i bogata w składniki odżywcze. Ponadto podłoże powinno mieć lekko kwaśny odczyn, co zapewni najlepsze kwitnienie, a także nie może być zbite, co mogłoby prowadzić do gromadzenia wilgoci wokół korzeni. Najlepiej jest wybrać podłoże przeznaczone właśnie dla kwiatów obficie kwitnących. Pamiętaj, aby na dno doniczki wyspać warstwę keramzytu, który będzie pełnić funkcję drenażu. Zwróć też uwagę na rodzaj doniczki. Chociaż popularnym rozwiązaniem w przypadku roślin balkonowych są pojemniki z tworzyw sztucznych (są lekkie i dość tanie), nie zawsze się sprawdzają. Doniczki plastikowe sprzyjają gromadzeniu się wilgoci, co w przypadku przelania rośliny, może prowadzić do gnicia korzeni. Begonia stale kwitnąca jest dość wrażliwa na nadmiar wody, dlatego lepszym rozwiązaniem jest pojemnik ceramiczny, który zapewnia dobry dopływ powietrza oraz możliwość odparowania nadmiaru wilgoci.
  • Stanowisko – jeśli chcesz, aby begonia stale kwitnąca gęsto obsypywała się barwnymi kwiatami, zdecydowanie należy wybrać dla niej słoneczne stanowisko. W miejscu częściowo zacienionym również zakwitnie, ale nie tak obficie, jak przy dużej ilości słońca.
  • Podlewanie – to dość problematyczna kwestia w pielęgnacji begonii stale kwitnącej. Roślina jest wrażliwa na suszę, ale jednocześnie zbyt intensywne podlewanie może wyrządzić jej szkodę. I chociaż w sezonie letnim konieczne może być nawet codzienne podlewanie rośliny, zwłaszcza jeśli będzie wyeksponowana na słonecznym stanowisku, to trzeba zachować umiar. Przed podlaniem sprawdź, czy ziemia na pewno wyschła. Zadbaj o warstwę drenażu i postaw na ceramiczną doniczkę.
  • Zasilanie nawozem – intensywnie i długo kwitnące rośliny potrzebują systematycznego nawożenia podłoża wieloskładnikowymi nawozami. W przypadku begonii stale kwitnącej, nawożenie trzeba powtarzać co tydzień.