Data modyfikacji:

Jak ozdobić pokój? Ciekawe pomysły na dekoracje

Jak udekorować pokój w oryginalny sposób i nadać mu nowy charakter? Przykleić fototapetę, położyć cegłę, ale też zawiesić własnoręcznie wykonaną makramę lub doniczkę. Sprawdźmy, jak ozdobić pokój i dobrze się przy tym bawić.
jak ozdobić pokój
Wprowadzasz się do nowego mieszkania – puste ściany zachęcają do kreatywności w projektowaniu wnętrz – spróbuj, to bardzo przyjemna zabawa. A może chcesz po prostu odnowić swój salon, dekorując w ciekawy sposób jedną ze ścian? Możliwości jest teraz wiele, a kolorowe magazyny wnętrzarskie, programy telewizyjne i profile na Instagramie są kopalnią pomysłów. Zapraszamy do twórczej zabawy.

Spersonalizowany plakat – jak ozdobić pokój po swojemu?

Najprzyjemniej jest urządzać się według własnego pomysłu – dobieranie dekoracji, które coś dla nas znaczą, daje wielką satysfakcję. Dlatego zastanów się, co od zawsze było twoim marzeniem lub co aktualnie sprawia ci przyjemność i właśnie to powieś na ścianie! Drewniane ramki lub pomalowane na delikatne, pastelowe kolory, a w nich rysunki w stylu retro przedstawiające kwiaty i zioła z ich łacińskimi lub francuskimi nazwami – to modna, a przy tym edukacyjna dekoracja salonu, sypialni i kuchni. A może wolisz plakat ulubionego serialu? Lub chcesz podziwiać własną twórczość? Zabezpiecz je antyramami – możesz je dopasować właściwie do każdego rozmiaru ilustracji.

Jak ozdobić pokój cegłą?

Cegła na ścianie to już klasyk – i choć mało oryginalna, to jednak dodaje pomieszczeniom wyjątkowego ciepła i miękkości, a mieszkania nabierają dzięki niej domowego charakteru. Możesz wybrać klasyczną czerwoną, bardzo przypominającą stary, ceglany mur, lub białą, która doda pokojowi skandynawskiej surowości. A może już masz w pokoju ceglaną ścianę, ale nieco ci się opatrzyła i potrzebujesz zmiany? Istnieje bardzo łatwy sposób na odświeżenie cegły – wystarczy ją pomalować. Może róż? A może każda cegiełka na inny kolor? Albo pasy – podłużne lub wielokolorowe, poprzeczne, a może tęcza? Możliwości jest wiele. Wybierając ceglane płytki, zwróć uwagę na ich wielkość – dostępne są pojedyncze cegiełki, ale też płytki złożone np. z trzech połączonych płytek – te większe łatwiej będzie ułożyć.

Jak ozdobić pokój fototapetą? Dzika dżungla i kipiąca zieleń

Naklejenie na ścianę barwnej tapety może całkowicie zmienić wystrój nie tylko pokoju ale i całego wnętrza. Wyobraź sobie salon z białymi ścianami, jasną kanapą i pastelowymi dodatkami. A teraz jedna ze ścian, np. centralna, ta, na której umieszczony jest ekran telewizora, staje się dziką dżunglą kipiącą zielenią z kroplami rosy i kolorowymi kwiatami tak barwnymi, że prawie czuć ich zapach. Prawda, że robi wrażenie? A gdyby tak ściana zamiast zielonego tła, miała ciemny, mocny granat, a na jego tle wyraziste pąki kwiatów i różowe flamingi?

Loftowy styl – jak ozdobić pokój betonem?

Pastelowe obrazy na ścianie z szarego betonu to trend, który podbija serca wszystkich osób, kochających loftowe akcenty we wnętrzach – a ściana z betonu jest niewątpliwie takim właśnie akcentem, nawiązującym do surowości przemysłowych przestrzeni przystosowanych na mieszkalne. Jak ozdobić pokój betonem? Można kupić tapetę z nadrukiem bardzo przypominającym surową, nierówno wybetonowaną ścianę. Trudniejsze i wymagające więcej pracy jest położenie prawdziwej zaprawy murarskiej, ale gotowy beton architektoniczny wraz z instrukcją kładzenia można kupić bez problemu. Pamiętaj, że potrzebne będą jeszcze specjalne narzędzia - mieszadła, szpachelki i kielnie.

Jak ozdobić pokój w naturalnym stylu? Makrama na ścianie

Kochasz naturalne dekoracje z wełny i bawełny? Na podłogach masz maty z trawy morskiej, twoje doniczki dla roślin są gliniane, a osłonki plecione z wikliny? Dlatego spodobają ci się prawdopodobnie wiszące dekoracje ścienne ze sznurka, czyli makramy. Można kupić gotowe dekoracje lub wykonać je samodzielnie, wyplatając ze sznurka. Ciekawe będą też wiszące, plecione doniczki.

Pompony, czyli: jak udekorować pokój w imprezowym stylu?

Lubisz ozdoby kojarzące się z urodzinami lub imprezą? Poszukaj papierowych pomponów – są bardzo kolorowe, ale utrzymane w delikatnej pastelowej nucie, dlatego nie sprawią, że pomieszczenie będzie miało jarmarczny charakter, ale z papierowymi ozdobami bliżej mu będzie do jasnego stylu skandynawskiego. Pompony można też zrobić samodzielnie – z bibuły lub z tiulu. Te ostatnie będą trwalsze i efektywniejsze.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska