Data publikacji:

Jak podzielić pokój na dwa bez stawiania ściany? Sposoby na podzielenie pokoju

Podzielenie pokoju na dwa bez stawiania ściany to świetny pomysł, jeśli chcesz wydzielić w pomieszczeniu oddzielną przestrzeń, ale nie przeprowadzać gruntownego remontu. Parawan, meblościanka, zasłona – czego użyć? Jak podzielić pokój na dwa bez ściany? Sprawdź nasze sposoby!
jak-podzielic-pokoj

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany? Pomysły

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak podzielić pokój na dwa bez ściany? Rozwiązanie to sprawdzi się w wielu sytuacjach – zwłaszcza jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu. To doskonały sposób na funkcjonalny podział kawalerki bez konieczności przeprowadzania remontu, który kosztuje niemałe pieniądze. Podział pokoju na dwa bez ściany to świetny pomysł na urządzenie loftu. Dzięki temu wydzielisz w mieszkaniu kilka różnych stref, a jednocześnie układ lokalu będzie można bardzo łatwo zmienić.

Podzielenie pomieszczenia na dwa bez ściany doskonale sprawdzi się również w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. Dzięki temu każde z rodzeństwa będzie miało własny, prywatny kącik. Pomysłów jest wiele. Choć rozdzielenie pomieszczenia ścianą to rozwiązanie nieco bardziej praktyczne i komfortowe, wymaga również znacznie więcej pracy oraz pieniędzy. Gruntowny remont, stawianie ściany, malowanie jej, ściąganie podłogi – wszystko to kosztuje nas sporo wysiłku. Tymczasem podział pokoju na dwa bez stawiania ściany to operacja, którą jesteś w stanie przeprowadzić w ciągu jednego dnia! Poniżej znajdziesz nasze pomysły, jak to zrobić.

Jak podzielić pokój na dwa? Meblościanka lub inne meble

Pierwszym naszym sposobem na to, jak podzielić pokój na dwa bez ściany, jest postawienie meblościanki. To metoda stosowana często w czasach PRL-u. Wystarczy, że ustawisz wysoki mebel w miejscu, w którym chcesz utworzyć granicę między dwoma częściami pomieszczenia, a następnie ustawisz na półkach książki, gry i inne przedmioty.

Wybierając meblościankę do przedzielenia pokoju, koniecznie zwróć uwagę na jej stabilność. Wiele produktów przeznaczonych jest do montażu przy ścianie. Taki mebel przykręca się do ściany, aby nie chwiał się i nie stwarzał ryzyka upadku. Wybierz meblościankę, którą można bezpiecznie i stabilnie ustawić na środku pokoju.

Jeśli zastanawiasz się, jak podzielić pokój na dwie części, ale nie przepadasz za staromodnymi meblościankami, możesz użyć także innych mebli. Wysoki i szeroki regał, stół czy też kanapa również świetnie się sprawdzą. Pamiętaj jednak, że jeśli w roli przepierzenia ustawisz np. sofę, podział pomieszczenia będzie jedynie umowny. Niezbyt wysoki mebel nie sprawi, że poszczególne części pokoju będą od siebie zupełnie odrębne.

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany? Parawan

Kolejnym pomysłem na to, jak podzielić pokój na dwie części, jest postawienie parawanu. W ten subtelny sposób jesteś w stanie wydzielić w pomieszczeniu osobną przestrzeń bez konieczności przeprowadzania remontu i zmiany ustawienia mebli. Parawany są lekkie i niedrogie. Dodatkowo w internecie znajdziesz mnóstwo modeli w różnych wzorach i kolorach, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, lecz także mogą służyć za oryginalną dekorację pokoju. Podzielenie pokoju na dwa za pomocą parawanu świetnie sprawdzi się np. w sypialni lub gabinecie.

Jak podzielić pokój na dwie części? Zasłona

Jak podzielić pokój na dwie części? Kolejnym pomysłem jest powieszenie ozdobnej zasłony. Tutaj opcji jest wiele. Jeśli chcesz po prostu wydzielić w pomieszczeniu dwie strefy, ale nie zależy ci na ich zupełnej odrębności, możesz wykorzystać przezroczystą zasłonkę z tiulu czy też z cienkich sznureczków.

Natomiast jeżeli chcesz podzielić na dwa pokój dziecięcy czy też wydzielić osobną, odrębną strefę do pracy w kawalerce, lofcie czy sypialni, postaw na grubą, nieprześwitującą kotarę. Pamiętaj jedynie o tym, by regularnie prać taką zasłonę w wysokiej temperaturze. W przeciwnym razie stanie się prawdziwym siedliskiem roztoczy. To doskonały sposób na to, jak podzielić mały pokój na dwa bez straty miejsca i wydawania dużych pieniędzy.

Jak podzielić pokój na dwie części? Drzwi przesuwne

Podzielenie pokoju drzwiami przesuwnymi idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy chcesz stworzyć w pomieszczeniu dwie zupełnie odrębne strefy. Idealnym przykładem jest podział pokoju dziecięcego na dwa osobne pokoiki dla dwójki rodzeństwa. Duże drzwi przesuwne są zwykle wykonane z cienkiej sklejki. Przesuwają się po szynach, które przytwierdzone są do podłogi oraz do sufitu.

Podzielenie pokoju drzwiami przesuwnymi sprawdzi się również w lofcie, kawalerce czy też sypialni, by wydzielić w niej garderobę czy też gabinet. To dobry pomysł zarówno do niewielkiego, jak i dużego mieszkania.

Jak podzielić pokój z dwoma oknami?

Jak podzielić pokój z dwoma oknami na dwie części? Tutaj sprawa jest prosta. Do wyboru masz wszystkie dostępne powyżej metody. Oczywiście należy zadbać o to, aby w każdej z dwóch części pomieszczenia znajdowało się jedno okno. Jeśli są one umieszczone obok siebie, ustaw drzwi przesuwne, kotarę czy też meblościankę tak, aby zmieściła się idealnie między oknami. Dzięki temu w obydwu strefach będzie panować podobne nasłonecznienie.

Jak podzielić pokój z jednym oknem?

Szukasz sposobów na to, jak podzielić pokój na dwa z jednym oknem? To już nieco trudniejsze zadanie. Jeżeli okno jest duże, możesz postarać się rozdzielić pomieszczenie w taki sposób, aby w każdej z części znajdowała się połowa okna. Jest to możliwe, jeśli użyjesz zasłony, firanki czy nawet drzwi przesuwnych.

Jeżeli okno znajduje się w takim miejscu, że nie uda ci się sprawić, by znajdowało się w obydwu częściach pokoju, najlepszym sposobem będzie użycie niskiego regału czy też kanapy do przedzielenia pomieszczenia na dwa. Co prawda, nie uzyskasz w ten sposób dwóch zupełnie odrębnych stref, ale za to do obydwu będzie wpadać światło dzienne.

Autor: Olga Wacholc