Data publikacji:

Montaż umywalki nablatowej: jak zamontować samemu? 

Poprawna instalacja umywalki nie stanowi dużego wyzwania i poradzi sobie z nią każda osoba, która tylko kilka razy trzymała w życiu wiertarkę. Nie inaczej sprawa wygląda, gdy mamy na myśli montaż umywalki nablatowej. W artykule znajdziesz wskazówki oraz porady pomagające w tym zadaniu.

Polecamy: Dwie umywalki w łazience. Pomysły na aranżacje

montaż umywalki nablatowej

Umywalki są niezwykle ważnym elementem każdej łazienki. Niegdyś w sklepach dostępne były one tylko w kilku prostych wzorach i kształtach, dziś sytuacja jest jednak zgoła inna. Sprzedawcy oferują misy wykonane z nietypowych materiałów, takich jak drewno, kamień czy szkło, które przyjmują fantastyczne formy oraz kolory. Niezwykle modnym rozwiązaniem stały się umywalki montowane bezpośrednio na blatach. Dobrze dopasowane do otoczenia nadają wnętrzu łazienki elegancji oraz stanowią element przykuwający wzrok odwiedzających nas osób. Z naszego artykułu dowiesz się, jak właściwie przeprowadzić montaż umywalki nablatowej.

Umywalki nablatowe – najważniejsze cechy

Umywalki są osadzone bezpośrednio do blatu przytwierdzonego do ściany. Blaty wykonywane są zazwyczaj z drewna solidnie zabezpieczonego przed wilgocią, wodoodpornych laminowanych płyt MDF lub kamienia. Misy mogą przyjmować najrozmaitsze kształty, od prostokątnych po okrągłe. Są one zazwyczaj ceramiczne, ale często spotykamy się również z modelami wykonanymi z grubego i wytrzymałego szkła (przezroczystego lub kolorowego), metalu lub kamienia (np. marmuru). Baterie mogą być zamontowane w misie, na blacie lub ścianie. 

Na jakiej wysokości umieszczamy umywalkę nablatową?

Podobnie jak w przypadku klasycznych mis wiszących, osoby instalujące umywalki nablatowe muszą zdecydować się, na jakiej wysokości mają zamiar je zamontować. Specjaliści zalecają, by brzeg umywalki znajdował się na poziomie około 85-90 centymetrów od podłogi łazienki. Budowlańcy wybierając zazwyczaj wartość 85 centymetrów, z tą samą wysokością spotkamy się również np. w obiektach użyteczności publicznej.

Wysokość ta jednak nie jest jednak żelazną zasadą i zależy w dużej mierze od preferencji użytkownika. W przypadku niepełnosprawnych i osób poniżej 160 cm wzrostu umywalki zawiesza się na wysokości nawet poniżej 80 cm. Pamiętajmy jednak, że standardowo odpływ umywalki umieszczony jest na wysokości 55 cm od podłogi.

Montaż umywalki nablatowej

Montaż umywalki nablatowej zaczynamy od przygotowania samego blatu. W pierwszej kolejności musimy wywiercić otwór na syfon oraz ewentualnie rury z wodą. Do tego celu używamy wyrzynarki lub wiertarki z otwornicą. W przypadku kamienia musimy użyć specjalnych wierteł diamentowych. Następnym krokiem jest solidne przymocowanie blatu do ściany. Przy wyborze długości i liczby kołków bierzemy również pod uwagę ciężar umywalki, który w przypadku niektórych z nich może być bardzo duży. Często dotykowe wsparcie stanowić może podblatowa szafka łazienkowa.

Kolejnym krokiem będzie przyklejenie umywalki do blatu. W zależności od posiadanego modelu, czasami przy montażu będziemy używać też dodatkowych śrub dostarczonych przez producenta, dla których zawczasu przygotowaliśmy otwory. Do mocowania i zabezpieczenia umywalki używamy dobrego silikonu sanitarnego. Przed przystąpieniem do zadania powinniśmy się dobrze przygotować. Krzywo przymocowana misa może bowiem być bardzo trudna do skorygowania. Ułatwione zadanie mamy oczywiście wówczas, gdy umywalka przylega bezpośrednio do ściany i używa dodatkowych śrub, w przeciwnym razie zachowujemy szczególną ostrożność. 

Misę pokrywamy starannie od spodu silikonem w miejscach, w których przylegać będzie do blatu. Następnie odwracamy ją i dociskamy we właściwym miejscu do blatu. Wypływający nadmiar silikonu usuwamy ściereczką. Gdy umywalka przylega do ściany, zabezpieczamy ją również dokładnie w tym miejscu. Silikon powinien schnąć przez około jeden dzień.

Warto w tym miejscu podkreślić, że montaż umywalki nablatowej szklanej przebiega w nieco inny sposób. Ze względu na materiał, misy tego typu układa się na specjalnych metalowych pierścieniach, które są zabezpieczone uszczelkami. Nie dotykają one więc bezpośrednio blatów. Ze szklaną umywalką musimy obchodzić się w szczególnie ostrożny sposób, bowiem jest podatna na zarysowania i pęknięcia, o które jest nietrudno podczas remontu. 

Na koniec przechodzimy do instalacji syfonu, baterii oraz podłączenia dopływu wody. Na przebieg tych czynności oraz poziom ich trudności wpływa to, z jakiej armatury korzystamy, a także jak planujemy zaaranżować miejsce pod blatem umywalki. Jeżeli odpływ będzie dobrze widoczny, warto użyć wysokiej jakości metalowego syfonu oraz ozdobnych osłon na rury, które uzupełnią wystrój łazienki. W przypadku, gdy zabudujemy przestrzeń szafką łazienkową, możemy skorzystać ze znacznie tańszych plastikowych rur i syfonu.

Autor: Michał Kułakowski