Data publikacji:

Czerwona kuchnia. Aranżacje, pomysły, jakie ściany i kolor blatu?

Czerwona kuchnia? Czemu nie? Chociaż czerwień nie należy do najpopularniejszych kolorów w stylizacji tego pomieszczenia, czasem nietypowe rozwiązania okazują się strzałem w dziesiątkę. Oto kilka pomysłów na aranżację czerwonej kuchni – zobacz, do jakich kolorów pasuje czerwień, jaki blat i płytki dobrać do czerwonych mebli oraz na jaki styl postawić.
czerwona kuchnia
Kolor czerwony budzi skrajne emocje. Jednym kojarzy się z miłością i zmysłowością, a dla innych to barwa symbolizująca gwałtowność i żywioł. Jedno jest jednak pewne – kolor czerwony to zdecydowanie niebanalny wybór w aranżacji wnętrz. Od dłuższego czasu w stylizacji kuchni królują stonowane skandynawskie odcienie, czyli szarość i biel. Jeśli lubisz wyraziste rozwiązania aranżacyjne i szukasz przepisu na wyrazistą i nietypową stylizację pomieszczenia, oto kilka pomysłów na czerwoną kuchnię.


Do czego pasuje czerwony kolor?

Czerwień to trudny kolor w aranżacji wnętrz. Jest wyrazisty i może działać na nas pobudzająco, dlatego nieumiejętnie stosowany w stylizacji pomieszczenia, może zdominować i przytłoczyć całość. Oto kilka sposobów na kolorystyczne dodatki do czerwonej kuchni.
  • Czerwień i biel – to dobry sposób, aby nieco złagodzić efekt, jaki daje czerwień. Biel sprawi, że całość będzie prezentować się subtelniej. Jeśli postawisz na czerwone szafki kuchenne, białe płytki lub ściany będą idealnym dopełnieniem.

Przeczytaj także: Jak urządzić nowoczesną kuchnie?

  • Czerwień i czerń – jeśli lubisz wyraziste rozwiązania aranżacyjne, czerwona kuchnia dopełniona czernią z pewnością zrobi duże wrażenie. Połączenie tego typu może pasować idealnie do aranżacji nowoczesnych lub tych inspirowanych stylem industrialnym.
  • Czerwień i szarość – ten kolorystyczny duet da subtelniejszy efekt, niż wspomniane wcześniej połączenie czerwieni z czernią. Szaro-czerwona kuchnia będzie prezentować się efektownie i nowocześnie. 

Czerwona kuchnia: aranżacje i inspiracje

Czerwień w aranżacji kuchni możesz zastosować na kilka różnych sposobów. Kolor może być zarezerwowany jedynie dla dekoracyjnych akcentów, ale możesz też pójść na całość i zdać się na czerwień totalną, czyli meble, ściany i dodatki właśnie w tej barwie. 
  • Czerwone meble kuchenne – będą prezentować się świetnie w zestawieniu z czarnym blatem i białymi ścianami. Czerwona kuchnia w takim wydaniu nabierze eleganckiego charakteru.
  • Czerwona ściana w kuchni – stosowana na ścianach miejscowo stanie się wyrazistym tłem dla aranżacji kuchni. Jedna ściana w pomieszczeniu pomalowana właśnie na czerwony kolor dodatkowo zaakcentuje strefę przygotowywania posiłków. To dobry krok, jeśli urządzasz kuchnię czerwoną z salonem. Dodatkowo warto użyć czerwonych akcentów w pozostałych strefach, co sprawi, że wnętrze będzie spójne kolorystycznie.
  • Czerwone dodatki – kuchenne tekstylia jak ściereczki, rękawice, zasłony czy chodniczek, małe AGD, np. czajnik, toster lub ekspres, uchwyty kuchenne czy wreszcie lampa – detale w kolorze czerwieni to najsubtelniejszy sposób na wykorzystanie tego wyrazistego koloru. W takim wydaniu czerwone akcenty ożywią, szarą, białą czy czarną kuchnię.
  • Total red look – to może być dość ryzykowne rozwiązanie, ale czerwone meble na tle czerwonej ściany i płytek mogą wyglądać naprawdę ciekawie. W tym przypadku warto zdać się na monochromatyczne zestawienie kolorystyczne, czyli zastosowanie kilku odcieni tej samej barwy.
Czerwień dobrze komponuje się także z kolorami niebieskim i zielonym. To może być ciekawy trop, jeśli chcesz zaaranżować naprawdę niesztampową stylizację. 


Czerwona kuchnia – w jakim stylu?

Czerwień jest zdecydowanie mniej uniwersalna, niż chociażby wspomniane wcześniej popularne skandynawskie kolory. Chociaż stosowana miejscowo może być wpleciona do różnych wnętrzarskich stylów, to do niektórych niemal zupełnie nie pasuje. Na jaką estetykę postawić?
  • Czerwona nowoczesna kuchnia – w nowoczesnych aranżacjach nie brakuje wyrazistych barw. Najczęściej są stosowane miejscowo i otoczone subtelniejszymi kolorami. Jeśli chcesz urządzić czerwoną kuchnię na wysoki połysk, nowoczesna estetyka będzie świetnym rozwiązaniem. W takim wydaniu elegancko prezentować się będą fronty z frezowanymi uchwytami, co da minimalistyczny efekt. Dobrym uzupełnieniem aranżacji tego typu będą szare dodatki lub te utrzymane w naturalnym kolorze metalu.
  • Czerwona kuchnia w rustykalnym wydaniu – chociaż podstawę kolorystyczną stylu rustykalnego stanowią naturalne kolory, to czerwień również może wypaść naprawdę korzystnie w takim wydaniu. Wystarczy wspomnieć, że częstym rozwiązaniem stosowanym w kuchniach rustykalnych są biało-czerwone zasłony w kratę. Podążając tym tropem, w rustykalnej czerwonej kuchni czerwień najlepiej zarezerwować dla akcentów.
Dobrym pomysłem mogą być sprzęty AGD, jak czajnik, toster i ekspres utrzymane w estetyce retro i wybarwione właśnie na czerwono. Urządzenia tego typu znajdziesz np. w ofercie marki Smeg. Do czerwonego zestawu dekoracyjnego warto dodać kuchenne akcesoria w tym kolorze, jak np. pojemniki na żywność, solniczki czy tekstylia.

  • Czerwona kuchnia w stylu industrialnym – to estetyka, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z czasów Wielkiego Kryzysu, kiedy to opuszczone pomieszczenia pofabryczne zmieniano na lokale mieszkalne. W efekcie cechy charakterystyczne stylu industrialnego to beton, surowa cegła, szkło oraz metal, czyli elementy typowe dla wnętrz fabryk. 
Bardzo dobrym urozmaiceniem tej dość ciemnej palety będzie właśnie czerwień. W industrialnej czerwonej kuchni świetnie wyglądać będą czerwone szafki czy ściany wykończone przy użyciu płytek w tym odcieniu. Ciekawym rozwiązaniem może być czerwona cegła na ścianę, która idealnie wpisze się w estetykę stylu industrialnego.